Rīta Panorāma

Valsts kase

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Aigaru Ūdri

Telefonintervija ar Andreju Grišinu

Zolitūdes eksperiments: nāves ēna virs cilvēku galvām bijusi ilgu laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Zolitūdes traģēdijas vietā otrdien uzsāktajā eksperimentā atlikušās sagruvušā veikala „Maxima” ēkas jumta konstrukcijas ir noslogotas atbilstoši paredzētajai slodzei un sākusies kopņu deformācija, kas attīstās lēni, tāpēc nevar prognozēt, cik ilgi turpināsies  eksperiments, taču skaidrs, ka „nāves ēna” virs cilvēku galvām bijusi ilgāku laiku, LTV raidījumā „Rīta Panorāma” pastāstīja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks  Andrejs Grišins.

Otrdien pulksten 23.30 eksperti pārtrauca uzpildīt ar ūdeni baseinus uz atlikušās ēkas daļas jumta, jo bija sasniegta maksimāla slodze, kas norādīta būvobjekta specifikācijā. Lai gan nesošās konstrukcijas nav iebrukušas, sākusies deformācija, kas lēni attīstās.

Tagad tas ir tikai laika jautājums, kad kopnes neizturēs, pauda Grišins.

Viņš norādīja, ka arī pirms traģēdijas procesi, kas noveda līdz nelaimei, notika ilgākā periodā.

Tā nāves ēna virs cilvēku galvām bija ilgu laiku,” sacīja policijas pārstāvis.

Deformācija attīstās lēni, tāpēc nevar prognozēt, cik ilgi notiks eksperiments. Grišins skaidroja, ka eksperimenta mērķis nav sagraut ēkas nesošās konstrukcijas, bet ekspertiem iegūt visus datus par iemesliem, kas noveda pie traģēdijas.

Eksperiments turpināsies vai nu līdz brīdim, kad sijas neizturēs un iebruks, vai nu līdz brīdim, kas ekspertiem būs pilns datu komplekss par procesiem, kas noveda pie traģēdijas.

Būveksperti arī uzskata, ka 12 stundas pēc slogošanas sākuma ir neilgs laiks, tāpēc   turpināsies datu nolasīšana bez pārtraukuma.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) docents, inženierzinātņu doktors, būvniecības eksperts Aigars Ūdris savukārt „Rīta Panorāmā” skaidroja, ka ir dažādi paņēmieni, kā pārbaudīt konstrukciju izturības rezerves. Normālos apstākļos konstrukcijas kalpo ilgi, bet eksperimentā „mēs nevaram gadiem ilgi sekot, kā tas notiek”. Tajā pašā laikā nevar arī momentāni noslogot konstrukcijas, jo tad var iegūt nekorektus rezultātus.

Pašlaik kopņu deformācija turpinās, lai gan slodze netiek palielināta, un tas nepieciešams, lai izvērtētu norises objekta ekspluatācijas laikā pirms sabrukšanas, norādīja eksperts.

Kontrolētajā jumtas sabrucināšanā paredzēts pārbaudīt „būvnieku piekopto noteiktu būvniecības kultūru”. Šis eksperiments ir tikai viena no ekspertīžu sastāvdaļām.

Vēlāk policija arī plāno pārbaudīt jumta konstrukcijas ar uguni, izraisot un nodzēšot ugunsgrēku, jo ēkas būvniecības procesā bija izcēlies ugunsgrēks. Policija plāno pārbaudīt ugunsgrēka ietekmi un būvmateriālu izturību.

Tāpat policija plāno izņemt pierādījumus, kuri joprojām ir apglabāti zem trešā jumtas nogruvuma gruvešiem. Objektu policija pametīs maija beigās, kad to varēs nodot īpašniekiem.

Pērn novembrī veikala „Maxima” jumta iebrukšana laupīja 54 cilvēku dzīvības, daudzi cilvēki tika ievainoti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti