Zolitūdē bojāgājušā tēvs: Sabiedriskajai komisijai jābūt prezidenta patronāžā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās komisijas izveidi nevajadzētu uzticēt valdībai, bet to varētu veidot Valsts prezidenta patronāžā, diskusijā Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pauda bijušais politiķis Imants Burvis, kurš „Maxima” traģēdijā zaudēja dēlu.

Sabiedriskajai komisijai nebūtu jāveic izmeklēšana, ko jau dara tiesībsargājošās iestādes, bet tai jāveic uzraudzība pār kriminālizmeklēšanu. „Ja šī komisija tiek veidota kā sabiedrības uzraudzība par kriminālizmeklēšanu, neiejaucoties pašā izmeklēšanā, tad no šī viedokļa komisija, protams, ir vajadzīga, pat ļoti vajadzīga,” sacīja Imants Burvis.

„Ja komisija strādās izmeklētāju vietā, tad visi spriedumi būs tiesiski nevienam nesaistoši. Runa ir tieši par sabiedrības  iespējām, tiesībām un arī pienākuma ticēt valsts pārvaldes aparātam. Komisija vajadzīga, lai uzraudzītu, kā strādās izmeklētāji,” skaidroja Burvis.

Tiek apšaubīts arī valdības darbs, ticība valdībai. Un ir tikai viena institūcija, kas paliek – Valsts prezidents,”  uzskata Imants Burvis.

Komisijai būtu jāparāda atbildības pamats un jāizsecina visa atbildības ķēde no augšas līdz apakšai, izvērtējot jau iegūtu materiālu datus, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Humanitāro zinātņu fakultātes docents Vents Sīlis. Viņaprāt, komisijai vajadzētu strādāt pie jautājumiem, kas notika, kā tas varēja notikt, kādas sekas tas radīja, kādos apstākļos upuru būtu mazāk un kas jādara, lai tas neatkārtotos.

Sabiedriskajai komisijai vajadzētu arī apzināt un saglabāt liecības par cilvēku ciešanām traģēdijā, norādīja Sīlis.

„Komisijas pilnvarām jābūt augstākai pielaidei jebkuras slepenības dokumentiem, izvērtējot pilnīgi visus izmeklēšanas rezultātus, izvērtējot arī valdības lēmumus gan no likumu viedokļa, gan no ētikas viedokļa. Un tādā veidā izsecināt atbildības līmeni un izteikt priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos,” sacīja Sīlis.

Sabiedriskās komisijas nepieciešamībai un Sīļa paustajam mērķim piekrīt arī biedrības „Sabiedrība par atklātību – Delna” direktors Gundars Jankovs. Taču, viņaprāt, bez valdības līdzdalības neiztikt: „Ir jādabū juridiskais mandāts, lai komisija tiktu klāt pie informācijas.”

"Delnas" direktors pārliecināts, ka komisijas kodolam ir jāsaņem atalgojums, jo pretējā gadījumā komisijā varēs darboties tikai turīgi cilvēki, kuri varēs gadu strādāt bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti