Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Daini Dukuru

Rīta Panorāma

Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs izstāde LNMM

Intervija ar biedrības "Zolitūde 21.11" vadītāju Regīnu Ločmeli

«Zolitūde 21.11.»: Ja finālā traģēdijā būs tikai viens vainīgais, cietušie sūdzēs tiesā valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja pēc Zolitūdes traģēdijas lietas izskatīšanas visās tiesu instancēs pašreizējais spriedums nemainīsies un traģēdijā par vainīgo atzīs tikai vienu cilvēku, kurš nemaz nespēj cietušajiem izmaksāt miljoniem eiro lielas kompensācijas, cietušie sūdzēs tiesā valsti, LTV “Rīta panorāmā” atklāja biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele.

Viņa atklāja, ka cietušie ir vienojušies, ka – pēc lietas iztiesāšanās tā arī paliks tikai viens vainīgais, cietušie sūdzēs tiesā valsti civiltiesiskā kārtā, jo ir skaidrs, ka  Zolitūdes traģēdijā krimināllietā par vainīgo atzītais ēkas būvinženieris Ivars Sergets nekad nevarēs izmaksāt piespriesto 5,5 miljonu eiro kompensāciju.

Savukārt no tiesas sprieduma izriet, ka cilvēki nav vainīgi, jo valsts radīja tādu regulējumu, ka būvniecībā varēja grozīt apstiprināto projektu, to vairs ne ar vienu nesaskaņojot un nevienam nebija pienākuma to kontrolēt.

Ločmele skaidroja, ka šāds lēmums ir pieņemts, jo, ja to nedarīs, “tad stāsta nobeigums būs tāds, ka var iet bojā 54 cilvēki, būs viens cilvēks, viņam jāmaksā miljoni, ko viņš nevar, bet nu tā sanāca”.

“Mēs nevaram to pieļaut,” uzsvēra Ločmele.

KONTEKSTS:

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa sabiedrībai skaidroja, ka Zolitūdes traģēdijā krimināllietā par vainīgo atzīts vienīgi ēkas būvinženieris Ivars Sergets, jo tieši Sergeta kļūdaino rasējumu un aprēķinu dēļ notika jumta nogruvums. Tikmēr pārējos astoņus apsūdzētos tiesa attaisno vājo un nekonkrēto apsūdzību dēļ, kā arī tā laika likumdošanas nepilnību dēļ.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu iztiesāja četrus gadus un divus mēnešus, bet kopā ar sprieduma rakstīšanu tiesvedība aizņēma gandrīz piecus gadus. To laikā notikušas 198 tiesas sēdes, 267 personas atzītas par cietušajiem.

Šajā lietā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa par vainīgu atzina būvinženieri Ivaru Sergetu un astoņus lietā apsūdzētos attaisnoja. 

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī. 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti