Rīta Panorāma

Japānā brīdina par masku nēsāšanu karstā laikā

Rīta Panorāma

Itnervija ar Reini Znotiņu

Itnervija ar Ilzi Znotiņu

Znotiņa: Latvijā gadā tiek ievesti 400 miljoni eiro skaidrā nauda; Covid-19 krīzē tas mainījies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā novērotā tendence, ka ik gadu valstī tiek ievesti 400 miljoni eiro skaidrā naudā, ir mainījusies, Covid-19 krīzē slēdzoties robežām, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atklāja Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšniece Ilze Znotiņa.

Līdz šim Latvijā bija novērots, ka lielā daudzuma valstī tika ievesta skaidrā nauda, nereti – nedeklarēti līdzekļi. FID aplēsis, ka ik gadu tie ir aptuveni 400 miljoni eiro.

Savukārt Covid-19 krīzes laikā, kad robežas daudzviet bijušas slēgtas, Latvijā apgrozījums ar skaidru naudu mazinājās.

“Līdz šim Latvijas Banka neemitēja jeb neizdeva naudu. Bija negatīva tendence. Mēs inkasējām, bet neizdeva. Turpretī blakus valstīs – Lietuvā vai Igaunijā – naudu drukāja jeb emitēja. Tagad, kad robežas tika slēgtas, pēkšņi izrādījās, ka aptuveni 400 miljoni eiro, kas agrāk tika ievesti, vairs nevarēja tikt ievesti. Mums pēkšņi parādījās šī pozitīvā vai neitrālā tendence ar skaidras naudas apriti,” pastāstīja Znotiņa.

FID pašlaik šo tendenci pēta, un dienesta priekšniece norādīja – tas nozīmē, ka vajadzēs turpināt pastiprināti kontrolēt robežas.

Tāpat FID pēdējā laikā novēroja, ka aktivizējušies “naudas mūļu” pakalpojumi. ("Mūlis'' - persona, kura pārskaita nelikumīgi iegūtu naudu starp dažādiem maksājumu kontiem, bieži vien dažādās valstīs, nopelnot par to komisijas maksu - red.).

Savukārt taujāta par aizdomīgu līdzekļu iesaldēšanu, Znotiņa pastāstīja, ka šogad tie ir jau 282 miljoni eiro, tostarp 94 miljoni eiro jūnija pirmajās dienās. Turklāt no Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes ir ziņas par vēl vairākiem simtiem miljonu eiro, kas ir arestēti, norādīja Znotiņa.

Tāpat noziedzīgi iegūtu līdzekļu apkarošanas dienesta vadītāja saskata nepieciešamību pēc izmaiņām līdzekļu konfiscēšanas kārtībā. FID priekšniece skaidroja – ir tik liels apjoms nelegālas naudas, kas vēsturiski uzkrājās Latvijā, ka ar kriminālprocesuālām metodēm un smagnējo tiesas procesu “varbūt nav pareizi iet uz priekšu”.

“Mums ir ļoti liels apjoms konfiscējamo līdzekļu.

Un, iespējams, būs jāmaina konfiskācijas režīms, proti, jāpadara tas mazliet efektīvāks un mazāk pakļauts stingrām kriminālprocesuālām metodēm,” sacīja Znotiņa.

Viņa piebilda, ka tas ir likumdevēja jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti