Dienas ziņas

Snēpelē atjaunota Indriķa Zeberiņa atmiņu istaba

Dienas ziņas

Interešu izglītība Covid-19 ēnā

Zlēku baznīcai dāvina jaunu kroņlukturi

Zlēku baznīcai dāvina jaunu kroņlukturi

Ventspils novada Zlēku iedzīvotāji stāsta, ka ciema sirds ir 1645. gadā celtā baznīca. Dievnamā kalpo evaņģēliski luteriskā draudze. Gadu gaitā baznīca ir ievērojami cietusi, bet tagad dāvanā no kādas ģimenes saņēmusi jaunu kroņlukturi. Baznīcām nepieciešamais ir jāsagādā no ziedojumiem, tāpēc šāds dāvinājums tiek ļoti novērtēts.

Zintai un Ģirtam Štekerkofiem Zlēku baznīca ir īpaši mīļa – tajā kristīts viņu mazākais dēls, salaulāts vecākais, un dievkalpojumus ģimene apmeklē teju 20 gadu garumā. Abi ir iesvētīti arī kā draudzes locekļi. Taču, uzlūkojot tukšo kroņluktura vietu, mecenātiem radās doma uzdāvināt baznīcai jaunu gaismekli.

"Katru reizi šajā baznīcā nākot, tas tukšums bija redzams. Tā bija mana vīra ideja, viņš nolēma, ka mums tas ir jāizdara," teica Zlēku luterāņu baznīcas mecenāte Zinta Štekerkofa. Ģirts Štekerkofs piebilda: "Mēs nezinām, kāds bija iepriekšējais lukturis, kas tika nozagts 1982. gadā. Esot te Ziemassvētkos, dievkalpojumos bez tā luktura baznīca izskatījās kā bez sirds."

Gaismekļa iegāde nemaz nav bijusi tik viegla. Latvijā metālmākslinieki par šāda luktura izgatavošanu prasa ļoti lielu naudas summu.

Veiksmīgas sakritības pēc mācītājam Jānim Kalniņam Polijā izdevās atrast firmu "Aladins", kas atbilstošu kroņlukturi varēja izgatavot.

"19. gadsimtā šie mūsu iepriekšējie lukturi, gan nozagtais, gan tas, kas vēl ir, arī ir izgatavoti Polijā. Polijā cariskās Krievijas teritorijā bija vienas no vislielākajām vara raktuvēm. Arī tagad Eiropā Polija ir viens no galvenajiem vara ieguvējiem, tādēļ arī viņiem ir šī misiņa rūpniecība. Tradīcijas turpinājums," teica Zlēku baznīcas mācītājs Jānis Kalniņš.

Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons, kurš kroņlukturi arī iesvētīja, stāstīja, ka šādi dāvinājumi ir retums. Viņš arī uzsvēra, ka ir pateicīgs tiem, kuri vēl aizvien izjūt aicinājumu ziedot baznīcām.

"Tas norāda, ka ne tikai toreiz baznīcai ziedoja cilvēki, lai tā tiktu uzbūvēta.

Tā ir dabiska un dzīva lieta kristiešu dzīvē, ka turpinās šī ziedošana, tā mēs arī dzīvojam.

Tā ir kā ārēja apstiprināšana par Dieva darbību mūsu vidū," sacīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons.

Greznais barokāla stila kroņlukturis ir ar 42 spuldzēm. Bīskaps stāstīja, ka tā nozīme ir dažāda. Viņu uzrunājusi īpaši viena – kroņlukturis ir kā jaunā Jeruzāleme ar 12 vārtiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti