Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

LZA konsīlijs: «čekas maisi» ir jāizvērtē un jāatver

Zinātņu akadēmijas konsīlijs: «čekas maisi» ir jāizvērtē un jāatver

"Čekas maisi" ir jāatver, taču to nedrīkst darīt vienkāršoti, bez nopietna vēsturiskā konteksta izvērtējuma. Šis daudzkārt jau dzirdētais apgalvojums iekļauts arī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) rīkotā konsīlija slēdzienā. Par to vienojušies visi eksperti. Viņi secinājuši, ka pagātnes izvērtējumam jābūt stratēģiskā līmenī, ir jāvērtē sistēmas, nevis tikai indivīda atbildība.

Ekspertu konsīlijā piedalījās 11 LZA uzaicināti eksperti. Vērtējot tā saukto čekas maisu atvēršanas tēmu, konsīlijs izvirzīja trīs meklējumu virzienus:

  1. Vai sabiedrība vēlas atriebt pāridarījumu?
  2.  Vai un kā sabiedrība vēlas pasargāt valsti no “čekas aģentiem”?
  3. Vai šis “čekas maisu” jautājums ir nozīmīgs jauniešiem?

Lai to skaidrotu, Latvijas Televīzijas (LTV) uz ielas uzrunāja vairākus jauniešus. Natālija un Ludmila atzina, ka viņas nezina, kas ir "čekas maisi". Gatis atklāja, ka, viņaprāt, ir svarīgi atvērt "čekas maisus", jo tas saistīts ar viņa senčiem un vēsturi. Bet Ādolfs atzina, ka viņu neinteresē šis jautājums un viņam ir vienalga, kas notiks ar VDK dokumentiem.

Tieši jauniešu atbildes konsīlijam trešo jautājumu ļāvušas atrisināt tikai daļēji, jo līdzīgi, kā LTV ielu intervijās, arī vairākas jauniešu organizācijas atteikušās piedalīties konsīlijā, skaidrojot, ka šis jautājums uz viņiem neattiecas. Zinātņu akadēmijai tas bijis pārsteigums.

"Tas ies no paaudzes uz paaudzi, un tas skars viņus šā vai tā, jo viņi jau tajā laikā dzīvos. Ne mēs, bet viņi dzīvos tajā laikā, kad šīs problēmas atkal un atkal uzvirmos no jauna. 

Un visbiežāk tieši tādā politiskā kontekstā," sacīja LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētāja Raita Karnīte.

Dokumenti

LZA ekspertu konsīlija slēdziens par "čekas maisiem"

Lejuplādēt

45.43 KB

Visi LZA konsīlija eksperti bija vienisprātis, ka VDK kartotēka ir jāatver, bet izskanēja vairāki argumenti pret tās vienkāršu publiskošanu, jo VDK kartotēka ir tikai daļa no materiālu klāsta, kas būtu jāiekļauj pagātnes izvērtējumā.

 

Karnīte vienlaikus piebilst, ka runa nav par tūlītēju "čekas maisu" atvēršanu, bet par ilgstošu pagātnes izvērtēšanu. Arī dzejnieks Knuts Skujenieks Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" norādīja, ka obligāti ir vajadzīga izpēte un skaidrība.

"Nevis tā, ka paņemt maisu un pārgriezt ar nazi un izbērt uz lielceļa, to ne. Jo lieta ir tāda, ka mums nav vajadzīgs palielināt naidu sabiedrībā. Mums jau tā pietiek," teica dzejnieks.

Karnīte kā vienu no būtiskākajām konsīlija atziņām "čekas maisu" kontekstā nosauc vēršanos ne tikai pret konkrētu indivīdu izdarītiem noziegumiem, ja tie ir pierādīti, bet visas sistēmas izvērtēšanu.

Analizēt cēloņus, kad un kādos apstākļos šādas sistēmas rodas. Tikai izvērtējot, sabiedrība varēs novērst līdzīgas kļūdas nākotnē.

"Kas attiecas uz to čekas maisu, un šo čekas kartotēkas atvēršanu, tad tam procesam ir jābūt ļoti taisnīgam, lai - kā to [Latvijas Romas katoļu baznīcas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs] Stankevičs savukārt apgalvoja, lai neradītu jaunu netaisnību," teica Karnīte.

Vienā no konsīlija slēdziena punktiem atzīts, ka svarīgāk par sodīšanu ir panākt izlīgumu sabiedrībā un tas iespējams tikai tad, ja process tiek virzīts noteiktā secībā, un tikai tā:

  1. patiesības noskaidrošana;
  2. nodarījuma atzīšana;
  3. nodarījuma nožēlošana;
  4. nodarījuma izpirkšana ar pozitīvu rīcību;
  5. piedošana;
  6. izlīgšana.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti