Zinātnieks Kalviņš: Vēršanās pret «Rigvir» – «skaists pasūtījums»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vairāku onkologu vēršanās pret Latvijā radīto medikamentu “Rigvir”, apšaubot pamatotību tam būt reģistrētam kompensējamo zāļu sarakstā, ir "skaists pasūtījums". Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" pauda zinātnieks, "Rigvir" holdinga līdzīpašnieks Ivars Kalviņš.

Kalviņš norādīja, ka onkologu vēstulē, kurā norādīts, ka pētījumi un publikācijas par "Rigvir" efektivitāti ir ļoti zemas kvalitātes, bijušas vismaz 80 kļūdas vai "sagrozījumi".

Zinātnieks norādīja uz ASV zāļu aģentūras praksi – tur 86% no pēdējos piecos gados reģistrētajiem pretvēža medikamentiem nav norādīta ietekme uz dzīvildzi. Daļai tā nav norādīta vai pētīta arī piecus gadus pēc reģistrācijas.

"Nezin kāpēc ASV nevienam pat prātā neienāk, ka piereģistrēts preparāts bez jebkādiem pierādījumiem par neefektivitāti, par toksiskumu varētu tikt atsaukts no reģistrācijas," sacīja zinātnieks.

2004. gadā, kad "Rigvir" tika piereģistrēts Latvijā, tas tika darīts atbilstoši tā laika prasībām. Toreiz medikamenta efektivitāti neviens neapšaubīja, sacīja Kalviņš.

"Līdz ar to es to uzskatu par skaistu pasūtījumu, mēģinot pieprasīt no atsevišķiem medikamentiem to, ko no citiem neprasa," teica zinātnieks.

Kalviņš zināja teikt, ka "Rigvir" holdings gan krāj, gan piesaista līdzekļus, lai veiktu klīniskos pētījumus atbilstoši Eiropas Savienības prasībām (ES), un tie būs gatavi brīdī, kad medikamentu vajadzēs pārreģistrēt.

"Tie, kas ir konkurenti šim produktam, ir nobijušies, ka tas jau visai drīz notiks, līdz ar to bizness ir apdraudēts," sacīja Kalviņš, paužot viedokli, ka onkologi salīdzinoši lēto "Rigvir" melanomas ārstēšanā gribot aizstāt ar sešām dārgākām zālēm. 

Zinātnieks Vjačeslavs Kaščejevs LTV raidījumā norādīja, ka onkologiem ir tiesības saņemt atbildi uz uzdotajiem jautājumiem par pētījumiem attiecībā uz "Rigvir" efektivitāti. "Viens no pamatprincipiem, lai mēs uzticētos zinātniekiem, ir atklātība."

Kaščejevs pauda viedokli, ka "Rigvir" ir brīnišķīgs atklājums, kam ir milzīgs potenciāls, taču zāļu ražotājam ir jānovērš šaubu ēna, kas kritusi pār medikamentu.

Viņš piebilda, ka ES ir citas prasības medikamentu reģistrācijai, un tās Latvijai kļuva saistošas pēc iestāšanās ES 2004. gadā. Neizprotot šīs prasības, Latvija riskē "šo atklājumu pilnībā norakt".

Jau ziņots, ka trīs profesionālās ārstu organizācijas, tostarp, Latvijas Onkologu asociācija, VM un virknei citu iestāžu šogad nosūtīja apjomīgu vēstuli. Tajā apgalvots – pētījumi un publikācijas par “Rigvir” efektivitāti ir ļoti zemas kvalitātes.

Onkologi lūdza izņemt “Rigvir” no kompensējamo zāļu saraksta un valsts zāļu reģistra un pārskatīt oficiālās melanomas ārstēšanas vadlīnijas, kas paredz “Rigvir” lietošanu. Februārī VM vadība publiski solīja pārskatīt “Rigvir” reģistrāciju un atrašanos kompensējamo zāļu sarakstā. LTV raidījums “De facto” noskaidroja, ka jau pavasarī pieņemts lēmums – onkologu vēstules argumentus neņemt vērā.

"Rigvir” holdinga attīstības direktors Kārlis Urbāns skaidroja – uzņēmums plāno veikt kvalitatīvus klīniskus pētījumus, bet tikai, lai preparāts tiktu reģistrēts Eiropas Savienības līmenī. Lai to nozīmētu Latvijas pacientiem, pierādījumu pietiekot. “Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,” ieprieks teica Urbāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti