Panorāma

KNAB pārbauda arī Saeimas autostāvvietas izmantošanu

Panorāma

Arī latvieši netiek prom no Lielbritānijas

Nav zināms, vai vīrusa mutācija nonākusi Latvijā

Zinātnieki meklēs jaunā koronavīrusa paveidu Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pagaidām nav zināms, vai Covid-19 saslimšanu izraisošā vīrusa jaunā, lipīgākā mutācija ir sastopama Latvijā. Šonedēļ zinātnieki sāks analizēt analīžu paraugus, un atbilde varētu būt zināma nākamnedēļ.    

ĪSUMĀ:

  • Jaunais par 70% lipīgākais koronoavīrusa paveids izplatās arī ārpus Lielbritānijas.
  • Nav zināms, vai tas ir sastopams Latvijā; atbilde varētu būt nākamnedēļ.
  • Nav ziņu, ka jaunais vīruss būtu bīstamāks vai mazāk jūtīgs pret vakcīnām.
  • Uga Dumpis: Piesardzība, ieviešot ceļošanas ierobežojumus, pašlaik ir pamatota.
  • Biomedicīnas centrā datos par oktobra beigām jauno mutāciju neatrod.
  • Taču šonedēļ analizēs svaigākus paraugus no laboratorijām.
  • Vīrusam ir ap 1000 dažādu mutāciju, kā tās ietekmē slimošanu, – nav datu. 
  • 15% Latvijas Covid-19 slimnieku atklāta tikai Latvijā raksturīga vīrusa mutācija.
  • Vai Latvijas vīrusa paveids izraisa vieglāku vai smagāku slimību – datu nav.
  • 2 nedēļu laikā Latvijā no Lielbritānijas ieceļojuši  5900 cilvēki; 4000 vēl ir pašizolācijā.
  • Tikmēr SPKC speciālisti aicina atkārtoti pārdomāt nepieciešamību ceļot.

Vīrusa mutācija, kuras dēļ pašlaik pārtraukta satiksme ar Lielbritāniju, ir aptuveni par 70% lipīgāka nekā pašlaik zināmās Covid-19 saslimšanas izraisītāji. Pirmo reizi Lielbritānijas dienvidu daļā tā konstatēta 20. septembrī, pievēršot uzmanību reģioniem, kur saslimstība ar Covid-19 bijusi neierasti plašāka nekā citviet valstī. Vairāki gadījumi atklāti arī ārpus Lielbritānijas.

“Nav datu, kas liecinātu, ka šis vīrusa variants būtu ar lielāku letalitāti vai būtu mazāk jūtīgs pret izstrādātajām vakcīnām,” norādīja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Turklāt ir divi jauni vīrusa varianti – “ir viens Dienvidāfrikā, un ar līdzīgu mutāciju ir Lielbritānijā, un abi varianti izplatās ātrāk nekā nu jau esošie vīrusi”, stāstīja Arāja.

“Tas ir arī viss, ko mēs varam pateikt par šiem vīrusa variantiem. Mums nav zināms, vai tie izraisa nopietnāku vai mazāk nopietnu slimību,” atzina SPKC pārstāve.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzskata, ka piesardzība, ieviešot ceļošanas ierobežojumus, pašlaik ir pamatota, jāsaprot, cik plaši izplatījušās vīrusa lipīgākās mutācijas.

Arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, kas Latvijā sekvencē vīrusus un pēta to mutācijas, datos, kas pieejami par oktobra beigām, šādu mutāciju Latvijas analīžu paraugos neatrod.

Taču satraucošās ziņas, kas saistītas ar pārvietošanās ierobežojumiem ar Lielbritāniju, mainījušas centra ikdienas pētījumu gaitu.

Tāpēc šonedēļ tiks analizēti svaigākie pieejamie analīžu paraugi no laboratorijām, kas tiks ņemti no dažādiem Latvijas reģioniem.

“Viss šis analīzes process aizņem vismaz nedēļu, kurā ir ietverts darbs, piemēram, šī mašīna sekvenators trīs dienas veic analīzes, tāpēc arī process ir tik ilgs,” stāstīja Latvijas Biomedicīnas un studiju centra direktors Jānis Kloviņš.

“Līdz šim centāmies vienkārši uzkrāt tādu statistiku par to, kas vispār tādā secīgā gaitā notiek Latvijā, bet tagad mēs redzam to nepieciešamību tiešām pārbaudīt pēc iespējas ātrāk, noskaidrot, vai ir vai nav šis jaunais variants parādījies Latvijā. Tikai laiks rādīs, cik tiešām šis variants ar to lipīgumu ir arī bīstams sabiedrībai,” sacīja Kloviņš.

Pašlaik zināms, ka Covid-19 saslimšanu izraisošajam vīrusam Sars-Cov-2 ir ap 1000 dažādu mutāciju. Kā katra no tām izpaužas un maina vai nemaina slimības gaitu, pētījumu pagaidām nav daudz un visi virzieni netiek pētīti.

Piemēram, 15% Latvijas Covid-19 slimnieku atklāta tikai Latvijā raksturīga vīrusa mutācija, bet, vai tā izraisa vieglāku vai smagāku slimības gaitu – arī par to datu nav.

Pašlaik neesot pamata uzskatīt, ka Lielbritānijā atklātā vīrusa lipīgākā mutācija ietekmētu saslimšanas smagumu Tāpat joprojām tiek uzskatīts, ka izstrādātā vakcīna darbosies arī pret jauno vīrusa mutāciju.

Oficiāli zināms, ka aizvadīto divu nedēļu laikā Latvijā no Lielbritānijas ieceļojuši nepilni seši tūkstoši personu, kas aizpildījuši “Covidpass” anketu.

“Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā iebraukušas 5900 personas, kuras bija apmeklējuši Lielbritāniju, no tām tieši šobrīd vēl pašizolācijā jāatrodas nedaudz vairāk par 4000 cilvēku,” informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Arī policija pašlaik pārbaudot, vai šīs personas ievēro noteikumus.

Tikmēr SPKC speciālisti aicina atkārtoti pārdomāt nepieciešamību ceļot un atcerēties, ka vīrusa ierobežošanai svarīgi šajā laikā neuzņemt ciemiņus un iespēju robežās izvairīties no kontaktiem ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti