Panorāma

Veidos specializētās audžuģimenes pusaudžiem

Panorāma

Pusaudži asi izjūt socializācijas trūkumu

Par krīzēm informēs īsziņās

Ziņas par rīcību draudu situācijā iedzīvotāji saņems mobilajā telefonā

Nākotnē mobilo sakaru operatoriem būs pienākums katastrofas vai katastrofas draudu gadījumā izziņot saviem sakaru lietotājiem un abonentiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) sagatavoto informāciju par nepieciešamo rīcību.

To paredz pēc Iekšlietu ministrijas (IeM) ierosinājuma ceturtdien, 21. maijā, valdības atbalstītie grozījumi Elektronisko sakaru likumā, paziņojumā medijiem informēja IeM.

Faktiski ikviens mobilā telefona lietotājs Latvijā būs saņēmis kādu no Veselības ministrijas informatīvajām īsziņām par rīcību Covid-19 krīzes apstākļos. Šāds iedzīvotāju apzināšanas veids tika paredzēts Ministru kabineta rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu. Un tas izrādījies tik efektīvs, ka IeM vēlas šo mehānismu saglabāt pastāvīgai lietošanai.

“Latvijas epidemioloģijas eksperti un Pasaules Veselības organizācijas speciālisti prognozē, ka rudenī ir iespējams otrais Covid-19 uzliesmojums. Līdz ar to ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk pilnveidot agrīnās brīdināšanas sistēmu, tādējādi nodrošinot gatavību un iespēju efektīvāk apziņot personas par nepieciešamo rīcību attiecīgo draudu situācijā,” pauda iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”).

Ņemot vērā, ka 98% sabiedrības izmanto mobilos telefonu, tad īsziņas nosūtīšana ir ērts un sasniedzams agrīnās brīdināšanas sistēmas elements.

Šobrīd valdības rīkojumā par ārkārtējo situāciju ir noteikts pienākums mobilo sakaru operatoram atbilstoši tehniskajām iespējām iespējami ātri nosūtīt saviem sakaru lietotājiem un abonentiem īsziņu ar VUGD sagatavoto informāciju par nepieciešamo rīcību ārkārtējā situācijā.

Taču ir nepieciešams arī pastāvīgs tiesiskais regulējums, kas nav saistīts ar ārkārtējo situāciju. Līdzīga satura tiesību norma jau ir ietverta Elektronisko sakaru likumā, kas paredz pēc iespējas ātrāk nosūt īsziņā saviem sakaru lietotājiem un abonentiem attiecīgajā valstī Ārlietu ministrijas sagatavoto informāciju par iespējamo rīcību draudu situācijā.

Lai īstenotu likumprojektā paredzēto paziņojumu nosūtīšanu mobilo sakaru lietotājiem, ir nepieciešama personas atrašanās vietas datu apstrāde. Tāpēc, lai tiktu ievērota  Vispārīgā datu aizsardzības regula, likumprojektā arī paredzēts, ka elektronisko sakaru komersants drīkst apstrādāt atrašanās vietas datus bez sava lietotāja vai abonementa piekrišanas, lai nosūtītu VUGD paziņojumu par katastrofu vai katastrofas draudiem, kas saistīti ar personas dzīvības, veselības vai īpašuma apdraudējumu.

Likumprojekts stāsies spēkā pēc tā izskatīšanas Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti