Panorāma

Intervija ar Arni Kaktiņu

Panorāma

"Latvenergo" nopērk "Gazprom" gāzi bez LG starpniecības

Ziņas kā frontes līnija

«Ziņas kā frontes līnija» - stāstu iespējams izdomāt, bet ne noklusēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Var likt noticēt izdomātam stāstam, bet noklusēt vairs nevar neko, saka Krievijas neatkarīgā telekanāla “Doždj” žurnāliste. Kritiskā domāšana, ziņu veidošana un izvērtēšana piektdien, 1.aprīlī, tika apspriesta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā diskusijā “Ziņas kā frontes līnija”.

Jau otro reizi neilgā laika posmā Gaismas pils uzņem starptautisku diskusiju. Nesen tur tika ierakstīts britu raidorganizācijas BBC raidījums "BBC Pasaules jautājumi: Eiropa un Latvija" par Latvijā aktuālām tēmām, bet piektdien diskusijas “Ziņas kā frontes līnija” galvenā tēma: informācijas karš, kā pasniegt ziņas un kā tās uztvert.

Žurnāliste Viktorija Kortlī, kas pēc studijām Latvijā sešus gadus strādājusi BBC un apmācījusi arī žurnālistus Afganistānā, diskusijas laikā ieskicē – šis ir laiks, kad lielās raidorganizācijas ir spiestas mainīties, jo aktuālo informāciju līdz smalkākajām detaļām aizvien lielāka sabiedrības daļa iegūst sociālajos tīklos. “Vairāk nekā 70% ziņas iegūst no “Facebook”. Kādā veidā ziņu kanāls var konkurēt ar to, un ko var pasniegt ziņu kanāls, kādā veidā? Tas ir konteksts, nevis kā ziņu aģentūru vēstījums,” saka Kortlī.

Uz pašas uzdoto jautājumu, kā izmērīt medija objektivitāti, žurnāliste min – caurspīdīgums. Arī tajā pašcenzūras procesā, kas ik dienu norisinās ikvienā ziņu redakcijā.

To min arī neatkarīgā Krievijas telekanāla “Doždj” diktore Marija Makajeva, diskusijā pieminot stāstu, ko Kremļa kontrolētie mediji noklusēja. “Vai mēs stāstījām stāstu par aukli slepkavu? Protams. Tā kā mums nav saistības ar Kremli, un neviens nesaka, ko darīt un ko ne, mums par to nebija jautājumu. Bet šis stāsts ir par to, ka mūsdienās neko vairs nav iespējams noklusēt. Tāpat cilvēki uzzinās. Interneta laikmetā ir iezīmējusies interesanta parādība – var ziņu izdomāt, un liela daļa, pat 70% cilvēku tam noticēs, lai arī viņi varētu ierakstīt internetā un pārbaudīt, bet, nē, tic. Toties izlikties, ka kaut kādas ziņas nav bijis, tas nav iespējams, tāpēc klusēt ir muļķīgi,” norāda Makajeva.

Diskusijas laikā īpaši tika aktualizēts jautājums par kritisko domāšanu – vienlīdz nepieciešamu kā ziņu veidotājiem, tā auditorijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti