Zilupieši piedāvā iespēju pašiem veidot un rotāt svētku puzurus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Puzuri ir vieni no senākajiem ziemas saulgriežu rotājumiem, kas latviešu sētas rotājuši vēl pirms eglītes. Pierobežas pilsētiņā Zilupē vietējā amatniece Ilga Ivanova kopā ar ģimeni veido šos rotājumus ne tikai svētku noskaņas radīšanai savās mājās, bet arī gatavo puzuru konstruktorus, ko labprāt iegādājas gan Latvijas iedzīvotāji, gan arī ārzemnieki.

Zilupieši piedāvā iespēju pašiem veidot un rotāt svētku puzurus
00:00 / 05:10
Lejuplādēt

Zilupietes Ilgas Ivanovas mājās puzurus jau gadiem ilgi gatavoja visa ģimene. Ilga stāsta, ka viņas bērnībā tas bija jautrs pasākums, kas bērnos attīstīja ne tikai pacietību, bet arī mācīja rēķināt un galvenais – domāt un fantazēt.

“Mans tētis bija folkloras vērtību cienītājs. Arī mamma bija Raipoles etnogrāfiskā ansambļa vadītāja. Es bērnībā vēru puzurus, īpaši varbūt nekoncentrējoties uz Ziemassvētkiem, bet tas bija ziemas mēnešos, un mēs tos vērām no niedrītēm. Protams, tie bija vienkārši puzuri. Vēlāk, mācoties Bulduru skolā, kur tolaik floristika vēl nebija obligāts priekšmets, mēs arī vērām puzurus, tikai jau mākslinieciskākus un skaistākus,'' atceras Ilga Ivanova.

Pašlaik Ilgas Ivanovas ģimene savā apskates saimniecībā “Bites” nodarbojas ar lauku tūrismu, piedāvājot ceļotājiem no tāss darinātus suvenīrus, keramikas izstrādājumus, pašu audzētas melones un arbūzus. Ideja izgatavot puzuru konstruktorus radās pēc tam, kad, iesaistoties Lauku ceļotāja programmā „Rudzu ceļš”, tika nolemts audzēt rudzus un no to salmiem gatavot dažādus rotājumus.

“Man šķiet, ka parastu puzuru prastu izgatavot jebkurš, jo šis darbiņš tiešām nav sarežģīts. Tiesa, materiāls šobrīd ne katram ikdienā ir pieejams, tāpēc mēs gatavojam tādus gatavus komplektiņus ar sagatavotiem salmiem, ar linu diedziņu.

Kastītē atrodams gan puzura modelis, gan arī pamācība latviešu un angļu valodā, kā darboties pa soļiem. Puzura konstruktorā ir 108 detaļas.

Protams, ir arī vēl kādi salmiņi rezervei, ja nu gadījumā kādam salūst. Tas nav sarežģītākais puzurs. Es pieļauju, ka nākamgad mēs piedāvāsim sarežģītākas pakāpes puzurus. Tas ir tāpat kā datorspēle ar dažādiem līmeņiem – tiem, kas būs izgājuši pirmo līmeni, piedāvāsim otro un trešo, un tā tas varētu attīstīties,” klāsta Ilga Ivanova un uzsver, ka piedāvātā puzura izgatavošanas laiks ir atkarīgs gan no pieredzes šajā jomā, gan arī no puzura vērēja rūpības un pacietības.

“Laiciņu jau aizņem. Ja esat iesācējs, var gadīties, ka pa vienu vakaru nesavērsiet. Sarežģīts noteikti nav, bet te nu gan nevajadzētu steigties, vajag izbaudīt pašu procesu. Viss ir sagarināts, tikai darīšanas vaina. Viss ir jāsaliek kopā, un, kā jūs rotāsiet savu puzuru, tā jau ir jūsu personīgā interpretācija.”

Puzuru konstruktorus Jānis un Ilga Ivanovi ir safasējuši speciālās kastītēs, lai izejmateriāli netiktu sabojāti un tos būtu vieglāk nosūtīt pircējam.

“Mūsu produktu ir novērtējuši ne tikai Latvijā, bet arī latvieši citviet pasaulē. Puzuri ir aizceļojuši uz dažādam pasaules valstīm: Vāciju, Angliju, Luksemburgu, Īriju, Angliju, Kanādu, arī uz Ēģipti un, protams, pa Latviju.”

Meistare atklāj, ka rudzu salmu sagatavošana ir īpašs process un izejmateriāls puzuriem top vēl vasarā:

“Salmi jāgatavo laicīgi. Rudenī pēc kombaina tie noteikti nederēs, jo tie jau ir salauzti. Stiebri nedrīkst būt mehāniski bojāti. Vislabāk tos jau kādā jūlija mēnesī sagatavot, izžāvēt kūlīšos, un tad ir svarīgi notīrīt visas lapiņas pirms darba un sagriezt pa posmiem. Rudziem tas posms ir diezgan garš, niedrēm tie posmiņi ir īsāki. Tur, kur bijusi lapiņa, salms ir zeltains, bet tur, kur bijis saulītē sauļojies, tas ir pilnīgi violets. Vasarā tie ir pat rozīgā krāsā.”

Kamēr Ilga stāsta par puzuriem un to izejmateriāliem, viņas rokās no iepriekš sagatavotajiem rudzu salmiem jau top neliels puzurs.

“Mēs puzurus liekam dažādos līmeņos, un tos var kārtot, kā nu kuram patīk, varam rotāt ar spalvām, ar skaidiņām, ar dažādiem pašdarinātiem rotājumiem, un arī tas, kas paliek no salma pāri – mazi salma gabaliņi, mēs tos varam savērt virtenēs. Tā ka tā ir tāda laba ģimenes nodarbe.”

Ivanovu saime savu māju, kas atrodas Zilupes nomalē, izrotājusi gan ar Ziemassvētku vainagiem, gan arī puzuriem, bet viņu sagatavotos puzuru konstruktorus pirms Ziemassvētkiem iegādājas tautieši ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti