Dienas ziņas

Mākslinieki uzsāk jaunu sezonu

Dienas ziņas

Kuldīgā apmāca mentorus

Zilupes pusē top knipelēto mežģīņu meistardarbi

Zilupes pusē top knipelēto mežģīņu meistardarbi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Knipelēto mežģīņu rokdarbu meistari Latvijā ir retums, šajā tehnikā strādāt ir sarežģīti, darbi jāveido autentiski un smalki. Viena no šī amata pratējām – Tatjana Sinicina – patlaban dzīvo Zilupes novadā blakus Latvijas-Krievijas robežai. Viņa kopā ar citiem sava novada amatniekiem šajā tūrisma sezonā piedalīsies īpašā akcijā, un meistarklašu laikā prasmi knipelēt mežģīnes nodos arī citiem.

Esam atbraukuši uz pašu pierobežu – Šuškovu Pasienes pagastā. Te jau 35 gadus dzīvo rokdarbniece Tatjana Sinicina. Latgales Reģionālā televīzija devās pie viņas ciemos apskatīt rokdarbus mežģīņu tehnikā. 

Pašlaik rokdarbu darbnīca atrodas kādreizējās Šuškovas ciema bibliotēkas telpās. Šeit meistare vijot un krustojot diegu pavedienus veido vissmalkākās mežģīnes, lielākoties – apģērbu detaļas dažādu autentisku tērpu atjaunošanai.

"Patlaban es pinu vara mežģīnes, kuras izmanto Latgales tautas tērpos. Tā ir lente, kuru piešuj aprocei. Un ir vēl cita lente, kuru piešuj galvas rotai," stāsta Tatjana. 

Tatjanas roku kustības ir tik ātras, ka koka darbarīki – knipeles – skan gluži kā mūzikas instrumenti. Meistarei ir vairāk nekā 30 gadu pieredze, un šo tehniku profesionālā līmenī viņa apguva tautas amatniecības koledžā Vologdā. Pamatā viņa pin sakabes mežģīnes, bet nesen pievērsa uzmanību arī vara mežģīnēm. Darbs ir laikietilpīgs un, piemēram, vienu apkakli veido septiņas dienas.

"Nesen es sāku pīt arī rotaslietas un arī auskariņus. Tāpat arī piespraudes. Man tas viss ļoti patīk, man trūkst pacietības adīt vai šūt, bet pie mežģīnēm es varu sēdēt no paša rīta līdz pat vēlam vakaram. Grūti, bet, kā saka ne jau Dievi podus apdedzina, tā ka visu var iemācīties," viņa saka.

"Mēs priecājamies, ka viņa ir mūsējā, protams, bet, ja runājam par knipelētajām mežģīnēm, Latvijā kopumā ir ļoti nedaudz meistaru, kas līdzīgā līmenī varētu strādāt. Principā viņa uzknipelēt var jebko! Gan apģērba detaļas, gan pilnīgu apģērbu, pat kaklasaiti var uzknipelēt!" zina stāstīt Ilga Ivanova, Zilupes novada tūrisma organizatore. 

Veidot krāšņus rokdarbus – tas ir visas Tatjanas Sinicinas ģimenes talants vairāku paaudžu garumā, tomēr mežģīņu tehniku viņa prot vienīgā.

"Mežģīņu meistare es esmu ģimenē pirmā, bet man vecvecmāmiņa bija audēja. Tur uz galda man ir daļa no materiāla, kuru es ļoti rūpīgi saglabāju. Tas ir viņas austais audums. Mana tante arī bija audēja, šo paklājiņu viņa pirms daudziem gadiem uzauda un man uzdāvināja," stāsta Tatjana. 

Līdzās Tatjanai Zilupes novadā darbojas vairāki dažādu citu arodu un amatu pratēji, kas pierobežā attīsta lauku un tūrisma uzņēmējdarbību.

"Mēs tiešām ļoti daudz pievēršam uzmanību vēsturei un pētām un man ir prieks, ka šīs tradīcijas mūsu novadā tiek saglabātas. Un ne tikai Tatjana, kas piedāvā knipelētās mežģīnes, mums ir tāšu meistars, mums tāpat ir podnieks, mums ir mūslaiku tādi meistari, kas izgatavo grozus, paplātes, pat Lieldienu zaķus no avīzēm," atklāj Ilga Ivanova. 

Šajā tūrisma sezonā no 27. aprīļa līdz 28. septembrim amatnieki piedalīsies kopīgā akcijā “Apceļo, izkraukšķini, izčabini Zilupes novadu”. Tās laikā ik nedēļas nogali var apmeklēt dažādus pasākumus bez iepriekšējas pieteikšanās, tostarp, arī Tatjana Sinicina jau 4. maijā organizēs meistarklasi ar iespēju jebkuram interesentam apgūt prasmi pīt mežģīnes ar knipelēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti