Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Pastoru par ārpolitikas aktualitātēm

Rīta Panorāma

Atraisītā sievišķība Hildas Vīkas (1897–1963) gleznās, zīmējumos, akvareļos LNMM

Intervija ar Eiroparlamenta deputātu Robertu Zīli

Zīle: Nav saprotams, kādēļ ebreju restitūciju jautājumu pārstāv ar finanšu sektoru saistītas personas

Nav saprotams, kādēļ ebreju restitūciju jautājumu pārstāv personas, kuras ir saistītas ar pēdējā laikā slikti strādājošo finanšu sektoru, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Roberts Zīle (Nacionālā apvienība).

Zīle norādīja, ka pret ebrejiem vērstos noziegumus nav pastrādājusi Latvijas valsts, bet gan tās teritoriju kontrolējošie totalitārie režīmi. Tāpat nav arī saprotams, kāda saistība ar ebreju kopienu ir personām, kuras nodarbojas ar restitūciju prasīšanu. "Kādēļ šis jautājums parādās ik pa brīdim? [Kādēļ to] pārstāv personas, kuras ir saistītas ar pēdējā laikā slikti strādājošo finanšu sektoru?" vaicāja Zīle.

KONTEKSTS:

“Attīstībai/Par!” deputāti pārējām valdību veidojošajām partijām piedāvājuši pieņemt jaunu restitūcijas likumu. Piedāvājums paredz atlīdzināt ebreju kopienai holokaustā bojāgājušo Latvijas ebreju īpašumu vērtību. Atlīdzības aprēķināšanā gan izmantots samazinošs koeficients, tādēļ kopējā likumprojektā noteiktā kompensācijas summa ir 40 miljoni eiro.

Diskusijas par īpašumu atdošanu ebreju organizācijām valdījušas ilgus gadus. 2015. gadā Saeimā tapa likumprojekts par vairāku īpašumu nodošanu Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei. Pēc vairāk nekā gadu sarunām Saeimā 2016. gada februārī lēma atdot padomei piecus nekustamos īpašumus.

Atbilstoši Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomes aprēķiniem, Latvijā ir aptuveni 270 īpašumu, kuri pirms Otrā pasaules kara piederējuši ebreju kopienai un nav atgūti. Saskaņā ar pašreizējo koalīcijas līgumu, ebreju kopienas īpašumu jautājums ir viens no tiem, kurus var virzīt bez visu valdības partiju piekrišanas.

15 komentāri
Valdis Bērziņš
Nacistu režīms atņēma ebrejiem īpašumus. 22614 uzskata, ka atdot nacistu atņemto ir nacisms. Es teiktu, ka te ir 2 varianti - diagnoze, vai normāls rasistu vatņika sviests.
Anonīms lietotājs 22614
Čingačguks arī var pieteikties zemes gabalam uz Mēness. Visiem sapņotājiem tur kopīgi labi dzīvosies. Nenokavējiet termiņu arī šoreiz!
Valdis Bērziņš
E. Levits, ES mēroga tieslietu eksperts, atzīst, ka ir pilnīgi pieņemami spriest par kompensāciju par režīmu konfiscētajiem ebreju īpašumiem. Bet daži aptaurēti ebreju nīdēji Levita teikto nosauc par likuma pārkāpumu. Skaidrs, ka šajā kompetenču duelī ebreju nīdēji smagi zaudē. Denacionalizācijas likums neregulē šādus gadījumus.
Valdis Bērziņš
Es vnk vēlos pateikt, ka tu, trulais rasistu zābak, neko nejēdz no likumdošanas un tavi feikie argumenti ir vāji slēpta naida kurināšana pret ebrejiem.
Anonīms lietotājs 22614
Vai tad uz ebrejiem likums neattiecas, vai to tu nacist vēlies teikt? Neatzīsti ka ebreji ir tādi paši cilvēki kā pārējie?
Anonīms lietotājs 17890
Apgalvojumam, ka ebreju īpašumu restitūcija kaut kādā veidā būtu pretlikumīga, nav nekāda pamata. Hiperaktīvu un padumju rasistu histēriskā bļaustīšanos un melīgās atsauces uz denacionalizācijas likumu ir nožēlojami šļupsti. :))))))))))))))))))
Anonīms lietotājs 22614
^^^ Argumentācija atgādina hitleriešu un to skolotāju - staļinistu retoriku. Balts ir melns, meli ir patiesība un karš ir miers.
Anonīms lietotājs 22614
Atgūt īpašumus citādi kā denacionalizācijas likuma ietvaros nav iespējams, izņemot gadījumu, ka aizdomīgu personu grupa korumpē LR Saeimu un izbīda cauri savu privāto likumu, kas paredzēts kabatu piepildīšanai, nevis taisnības atjaunošanai. Saucot kādu par rasistiem var iedzīvoties nepatikšanās, bet ne atgūt kādu īpašumu. Vai nevēlaties rezervēt tīri glītu pleķīti uz Mēness? Pēc 25 gadiem pievilks internetu, tad cena būs augstāka.
Anonīms lietotājs 22614
Bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, kuri nav iesnieguši pieprasījumus šā likuma 6.panta 1.punktā noteiktajā termiņā, ir tiesības pieprasīt zemes īpašuma tiesību atjaunošanu līdz 1994.gada 1.jūnijam. Šā termiņa nokavēšanas gadījumā zemes īpašuma tiesības bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem [tai skaitā personām, kuras līdz 1940.gada 21.jūlijam uzsāka izpirkt (aizpirka) Latvijā atstātos vācu izceļotāju nekustamos īpašumus no Vispārējās Lauksaimniecības bankas vai Valsts zemes bankas, kā arī šo personu mantiniekiem] uz zemes gabaliem, kas viņiem piederēja 1940.gada 21.jūlijā, var atjaunot tiesa, ja prasības pieteikums par īpašuma tiesību atjaunošanu tiesai iesniegts līdz 2008.gada 1.septembrim, izņemot gadījumus,....Atkal, kad bija 2008. g. un kāds gads ir šodien. Atgādinu - ir 2019. g.
Anonīms lietotājs 22614
LATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS Par namīpašumu denacionalizāciju Latvijas Republikā 2. sadaļa DENACIONALIZĀCIJAS TERMIŅI UN KĀRTĪBA Pieteikums jāiesniedz pilsētas domei vai rajona padomei pēc namīpašuma atrašanās vietas līdz 1994. gada 1. jūnijam, bet pārējie dokumenti — ne vēlāk kā līdz 1996. gada 31. decembrim. Atgādināt, kāds datums ir šodien? Ak jā, 2019. g. 17. jūnijs. Tad par kādiem namīpašumiem, par kādiem iesniegumiem vēlas runāt šie īpašumu kārotāji? Vai nav ciniski pieprasīt sev privilēģijas, mainīt likumu - un jāprasa, kāpēc valstij tas būtu jādara? Visiem bija zināmi noteikumi un tie bija vienādi visiem.
Anonīms lietotājs 17890
Zīle tēlo ciema muļķīt un uzdod bezsakarīgus jautājumus. Tteritoriju kontrolējošie totalitārie režīmi ebreju īpašumus nekur neaizstiepa, tie joprojām ir tepat, tikai pieder citiem īpašniekiem. Sanāk, ka šie īpašnieki Zīlesprāt ir likumīgi totalitāro režīmu pastrādāto noziegumu mantinieki. Saistība ar "pēdējā laikā slikti strādājošo finanšu sektoru" ir vēl dumjāks diskreditēšanas paņēmiens. Tad jau varētu jautāt: kāpēc Zīle, kas pārstāv partiju, kas ir cieši saistīta ar maksātnespējas noziedznieku bandu vispār uzdrošinās kaut ko moralizēt :)))
Anonīms lietotājs 17890
Diezgan jautri lasīt hiperaktīvu un padumju rasistu histērisko bļaustīšanos un pilnīgi analfabētiskās atsauces uz denacionalizācijas likumu. Tam ar šo situāciju ir visai mazs sakars. :))))))))))))))))))
Anonīms lietotājs 22614
totalitārais komentāru plusotāju režīms cer uz ēku un zemju atgūšanu. vai apbūves gabalus uz Mēness nevēlaties?
Anonīms lietotājs 22614
totalitārais komentāru plusotāju režīms cer uz ēku un zemju atgūšanu. vai apbūves gabalus uz Mēness nevēlaties?
Anonīms lietotājs 22614
Visu cieņu Zīlem. Par šīm lietām ir jārunā, nevis jāpagrūž zem deguna kā pašsaprotams fakts. Un uzmanīgi jāskatās uz rokām - kurš prasa, kas ir patiesā labuma guvēji un kā tie savā starpā saistīti. Vienmēr atradīsies cilvēki, kas slēpjoties aiz kādas daudz cietušas sabiedrības daļas interesēm, centīsies izbīdīt savas shēmas un iedzīvoties.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti