Zilākalna ciemata ūdenstornis iegūst jaunu elpu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zilākalna ciemata ūdenstornis šovasar ieguvis jaunu elpu - atjaunots pats tornis un blakus tam tapusi piebūve, kurā izvietotā ekspozīcija iepazīstina gan ar Zilākalna ciemu, gan pašu kalnu.  

Interesants, ne tik senās vēstures objekts jau ir arī pats Zilākalna ciemats, kurš blakus leģendām apvītajam kalnam izveidojies aizvadītā gadsimta piecdesmitajos gados kā kūdras ieguves strādnieku ciems. Un reizē ar ēkām strādniekiem te tapa arī ūdenstornis.

Tagad gan vairs tas savu darbību neveic, bet, tā kā ēka ir interesanta, nu meklēts risinājums.

Zilākalna ciemata ūdenstornis iegūst jaunu elpu
00:00 / 03:57
Lejuplādēt

Kocēnu novada tūrisma un projektu speciālists Toms Treimanis pastāstīja, ka ūdenstornis nestrādā jau vairāk nekā 10 gadus un radās doma rast tam citu pielietojumu, un, ņemot vērā industriālā mantojuma popularitātes pieaugumu, nolemts torni atjaunot un iepazīstināt tūristus ar to, kā tas kādreiz darbojās.

Piebūvē, kas tapusi pie torņa, tūristi var iepazīt gan to, kā kādreiz darbojās pats tornis, gan kā Zilā kalna apkaimē iegūta kūdra un, protams, var uzzināt arī kādu paša Zilākalna noslēpumu.

Vēsturnieks, ekspozīcijas „Zilākalna stāsts” autors Gundars Plešs stāstīja, ka uzdevums bija iepazīstināt ar pašu kalnu, lai runātu ne tikai par industriālo mantojumu un rūpniecību.

Laika un apkaimes apskates ceļojumā te var doties, pat neizejot no telpas, un to sniedz interaktīvā virtuālās realitātes ekspozīcija „Latvijas spēka vietas un svētvietas” - ar virtuālo briļļu palīdzību paveras 360 grādu panorāmas skats no Zilākalna virsotnes, kas iepazīstina ar kalnu, šejienes dabu un ciematu. Šo ekspozīciju veidojis Milānas Mākslas akadēmijas pasniedzējs Olivers Pavicevičs.

Kocēnu novadā vērtē, ka līdz ar šīm vecā ūdenstorņa pārmaiņām tagad novads ir ieguvis jaunu tūrisma objektu un, kā stāstīja novada vadītājs Jānis Olmanis, tad priekšā vēl arī labiekārtošanas darbi, lai no ūdenstorņa, kas ir kalna pakājē, vieglāk būtu nokļūt kalna virsotnē.

Vidzemes plānošanas reģions aicina izbaudīt rudeni un izzināt arī citas industriālās vēstures liecības Vidzemē. Vidzemē Industriālā mantojuma nedēļas nogalē varēs apciemot šādus objektus: Ķoņu dzirnavas, Gulbenes–Alūksnes bānīti, Līgatnes papīrfabrikas ciematu un strādnieku dzīvokli, Zilākalna ūdenstorni, Vijciema čiekurkalti, Āraišu vējdzirnavas, Cēsu Veco alus brūzi, Rūjienas pienotavu ("Rūjienas saldējums"), Piebalgas porcelāna fabriku, Krīgaļu dzirnavas un Kalnvēveru vējdzirnavas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti