Dienas ziņas

Aizvadīta 9. Latgalistikas konference

Dienas ziņas

Ar grāmatu uz bērnudārzu

Ziemeļvidzemes internātpamatskolas absolventi varēs strādāt

Ziemeļvidzemes internātpamatskolas absolventi varēs strādāt novada sociālajā uzņēmumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Septembrī Kocēnu novada pašvaldība nolēma apvienot Dauguļu un Vaidavas speciālās skolas, izveidojot Ziemeļvidzemes internātpamatskolu. Tajā mācās bērni ar īpašām vajadzībām un apgūst arī profesionālās ievirzes izglītības programmas. Nākamgad pēc skolas absolvēšanas audzēkņiem būs iespēja arī strādāt pašvaldības nodibinātajā sociālajā uzņēmumā.

Ziemeļvidzemes internātpamatskolā mācās 54 bērni ar īpašām vajadzībām. Pēc skolu apvienošanas mācību darbs joprojām norit abās ēkās - Dauguļos skolēni mācās no pirmās līdz sestajai, savukārt Vaidavā - no septītās līdz devītajai klasei. Tur audzēkņi apgūst arī profesionālās ievirzes izglītības programmas – mājkalpotāja, galdnieka palīga un tirdzniecības zāles darbinieka profesiju.

Lai pēc skolas absolvēšanas audzēkņiem būtu iespēja likt lietā tur iegūtās zināšanas un prasmes, Kocēnu novada pašvaldība ar nākamo gadu dibinās sociālo uzņēmumu, kurā šie jaunieši varēs strādāt un arī nopelnīt.

Šādu modeli novērtē bērnu vecāki, jo tad pēc skolas gaitām atvases nenonāks, piemēram, dienas vai sociālās aprūpes centros, bet varēs sevi realizēt darba tirgū, jūtoties vajadzīgi un pilnvērtīgi sabiedrības locekļi.

“Kad bērns jūt, ka viņš to var paveikt, tad viņš var vēl vairāk, un tad pazūd tā nedorošība,”  saka audzēknes Karīnas mamma Ilona Burtnieka.

 “Tas ir ļoti svarīgi, lai bērni būtu priecīgi, lai viņi atrastu savu mērķi dzīvē, lai viņi īstenotu savus sapņus, lai darbs sagādātu prieku un dzīve būtu tiešām pilnvērtīga,” piekrīt arī audzēkņa Ričarda mamma Jolanta Mezīte.

Pašvaldībā stāsta, ka sociālajā uzņēmumā jaunieši varēs strādāt gan uz vietas, piemēram, audzēt dārzeņus un tos konservēt, gan arī dažādos novada uzņēmumos.

Pašlaik atbalstu šai idejai izteikusi arī SIA „Milda KM”, kur norāda, ka palīgi nelieliem darbiem, kā iepakojuma locīšanai, marķēšanai un citiem būšot vajadzīgi. Ikdienas nodarbinātība ne vien iesaistīs šos jauniešus sabiedriskajos procesos, bet arī  mācīs  dzīvot patstāvīgi.  

“Mēs vēlamies dot arī viņiem šo iespēju un izpratni – saprast to, kā ir nākt astoņos no rīta uz darbu, kā ir, kad jāstrādā līdz pieciem. Un šī arī ir tāda mācību stunda, kuru šie cilvēki apgūst,” stāsta Kocēnu novada domes priekšsēdētāja vietniece Evija Nagle.

Nagle gan norāda, ka Latvijā sociālā uzņēmuma koncepts ir salīdzinoši jauns un normatīvajos aktos joprojām tas īsti nav definēts, līdz ar to bieži vien par tādiem tiek uzskatītas gan nevalstiskās organizācijas, gan komersanti.

Tādēļ arī valstī šobrīd būtu jāveido atsevišķs tiesisks regulējums sociālajiem uzņēmumiem, definējot skaidru kārtību attiecībā uz to dibināšanu un darbību, kā arī atbalsta mehānismiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti