Ziemeļkoreja izmēģinājusi jaunu taktisko ieroci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ziemeļkorejas mediji paziņojuši par jauna taktiskā ieroča izmēģinājumu, ko pārraudzījis līderis Kims Čenuns. Šis ir pirmais šāds izmēģinājums, kopš sarunas ar Vašingtonu par Ziemeļkorejas kodolprogrammu nonākušas strupceļā. Jau trešdien Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs ziņoja, ka Ziemeļkorejas galvenajā kodolobjektā notiek aktivitāte, kas varēt būt radioaktīvo materiālu pārstrādāšana kodoldegvielā. To apliecinājuši satelīta attēli.

Ziemeļkoreja izmēģinājusi jaunu taktisko ieroci
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Phenjanas oficiālā ziņu aģentūra norādījusi, ka jaunais taktiskais ierocis trešdien izmēģināts dažādos veidos, šaujot uz dažādiem mērķiem. Aģentūra arī ziņoja, ka valsts līderis Kims Čenuns pats personīgi vadījis izmēģinājumu. Ieroča lielākās priekšrocības esot iespēja vadīt lidojumu un spēcīga kaujas galviņa. To, par kādu ieroci tieši ir runa, aģentūra neatklāja, tomēr Dienvidkoreja savos radaros neko nav uztvērusi, tādēļ mazticams, ka tā bijusi raķete.

Kāda augsta amatpersona norādījusi, ka Dienvidkorejas radari uztver raķetes, ja Ziemeļkoreja tādas palaiž, tomēr neviena raķete netika uztverta. Kāda analītiķe skaidrojusi, ka,

spriežot pēc izmēģinājuma apraksta, tā varētu būt raķete, taču tas varētu būt arī jebkas cits, sākot no nelielas prettanku raķetes, beidzot ar raķešu artilērijas sistēmu.

Vēl šīs nedēļas sākumā Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins paziņoja, ka ir gatavs ceturtajam samitam ar Ziemeļkorejas līderi, lai palīdzētu virzīt uz priekšu sarunas starp Vašingtonu un Phenjanu. Ziemeļkoreja vēl nav atbildējusi šim aicinājumam, savukārt Kims vēl nesen veltīja neierasti asu kritiku Dienvidkorejas diplomātiskajiem centieniem, pieprasot, lai tā attālinās no Vašingtonas un vairāk atbalsta Phenjanas nostāju.

Muns un Kims pagājušajā gadā tikās trīs reizes, un Dienvidkorejas prezidents arī palīdzēja noorganizēt ASV un Ziemeļkorejas samitu. Kims un ASV prezidents Donalds Tramps otro reizi tikās februārī, taču samits bija neveiksmīgs, raisot bažas par Muna spējām virzīt šo diplomātisko procesu. Ziemeļkorejas līderis vēl nesen paziņoja, ka ir atvērts trešajam samitam ar Trampu, ja ASV varētu piedāvāt abpusēji pieņemamus nosacījumus vienošanās noslēgšanai līdz gada beigām. Atvērts idejai par trešo samitu esot arī Tramps.

Eksperti pieļauj, ka šāds ieroča izmēģinājums ir Kima Čenuna vēlme nodot ASV prezidenta administrācijai ziņu, ka Ziemeļkorejas militārais potenciāls ar katru dienu pieaug. Arī pērn novembrī tika īstenots līdzīgs tests, kas tika uztverts kā mēģinājums radīt spiedienu uz ASV. Kima režīms kļūst neapmierināts ar Vašingtonas nelokāmo pozīciju sarunās, uzskata eksperti. Tas, ka nav noticis kodolizmēģinājums un testa laikā nav izmēģināta tālā darbības rādiusa raķete, tomēr liecinot par Kima vēlmi uzturēt aktīvu dialogu ar Vašingtonu. Gan Baltais nams, gan Pentagona amatpersonas par notikušo izmēģinājumu esot informētas, tomēr no plašākiem komentāriem atturas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti