Ārpus Rīgas

Avīzes "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" galvenā redaktore Ivonna Plaude par traģēdiju Tukumā

Ārpus Rīgas

E -veselību Latgalē gatavi izmantot visi ārsti

Ziemassvētku dienā Kuldīgas slimnīcā - astoņi jaundzimušie!

Ziemassvētku dienā Kuldīgas slimnīcā - astoņi jaundzimušie!

Kurzemē kopumā dzemdību skaits samazinājies, bet šogad labi rādītāji ir Kuldīgas slimnīcai, kur, salīdzinot ar pēdējiem gadiem, ir pieaudzis jaundzimušo skaits. Šogad slimnīcā piedzimuši 649 mazuļi. Katru dienu gan šis cipars mainās, jo Ziemassvētku laikā uzstādīts pat zināms rekords - 24. decembrī piedzimuši astoņi mazuļi. Dzemdību nodaļas kolektīvs gan priecājas, gan pauž bažas par nākotni, jo šobrīd jādomā ne tikai par demogrāfisko situāciju, bet arī par jaunu kolēģu piesaisti.

Gada nogale īpaši rosīga un saspringa ir tieši Kuldīgas slimnīcas Dzemdību nodaļā.  Pagājušā gadā Kuldīgas slimnīcā piedzima 587 bērniņi, bet par svētku dienu notikumiem un šī gada laikā dzimušajiem mazuļiem vairāk stāsta  bērnu ārste Ramona Irbe:

„Notikušas 649 dzemdības, bet vēl jau nav gada beigas.  Ziemassvētkos gan notiek Ziemassvētku brīnumi.  Acīmredzot, tieši Kuldīgā ir tā labā vieta, kur bērniņi izdomājuši nākt pasaulē. Mums gada laikā tā vienā dienā nav bijis. Astoņas dzemdības dienā mūsu mazajai slimnīcai ir jauks rādītājs.”

Dakteres stāsta, ka Kuldīgā piedzimuši arī mazuļi tām mammām, kuras bija atbraukušas vienkārši uz svētkiem paviesoties pie ģimenes. Tieši Ziemassvētkos, 24. decembrī, mazulis pieteicās nākt pasaulē kuldīdzniecei  Kristīnei Lukševicai. Ģimenē piedzimis otrs bērniņš – puisītis Kristofers.

„Tas bija tieši svētku vakars. Bija liels pārsteigums, jo datums bija noteikts vēlāk. Šoreiz sanāca tā, ka pie svētku galda ģimene iztika bez mums. Vecākā meita gan varēja izbaudīt svētkus – bija Ziemassvētku vecītis un dāvaniņas. Pati lielākā dāvana gan mums ir mazulis,” saka mazā Kristofera mamma. Viņa stāsta, ka uz bērnu pabalstiem īpaši nepaļaujas, jo to apmērs ir gana mazs, - lai arī nākamgad solot vairāk, desmit eiro šur vai tur neko nemainot, par bērniem ir jārūpējas pašiem:

„Saprotam to, ka varam radīt tik bērnu, cik varam atļauties. 11 eiro jau neko nedod.”

Dzemdību skaita pieaugums Kuldīgā daļēji varētu būt saistīts ar likvidēto dzemdību nodaļu Tukumā. Kopumā par ievērojamu dzemdību skaitu pieaugumu tomēr nevarot runāt,  spriež daktere ginekoloģe Natālija Gailīte, kura Kuldīgas slimnīcā strādā jau 20 gadus:

„Mūsu nodaļā es novēroju viļņveidīgu dzemdību palielinājumu, bet vispār Kurzemē dzemdību skaits ir samazinājies. Strādāju arī Ventspilī un redzu, kas notiek. Kuldīgā ir labs gads, tas gan vēl nav beidzies.”

Demogrāfisko situāciju šobrīd ietekmē vairāki faktori, uzsver bērnu ārste Ramona Irbe:

„Ir tāds kritums, jo tagad dzemdē tās mammas, kuras pašas dzima deviņdesmito gadu sākumā, kad atgūstot brīvību, bija dziļš dzimstības kritums. Tā bedre tur vienkārši ir, nerunājot par politiskajiem apstākļiem un aizbraukušajiem. Kaut gan ir labs rādītājs, no lielpilsētas ģimenes pārceļas uz dzīvi šeit, jo var strādāt attālināti. Vecāki var vairāk pavadīt laiku ar bērniem un būt dabā.”

Dzemdību nodaļas ārstes gan priecājas, gan pauž bažas par nākotni, uzsverot tieši speciālistu piesaisti:

„Jāsāk domāt par mediķu piesaisti un atalgojumu. Var jau slēgt nodaļas, bet tauta cietīs. Noveco arī personāls, ne tikai mūsu nozarē. Vēl ir viena problēma – mums joprojām ir divas Latvijas – viena ir Rīga un otra tā, kas ārpus Rīgas.”

Šobrīd Kuldīgas slimnīca ir jaunas vadības meklējumos. No pašvaldības deputāta  un valdes locekļa amata atteicies ilggadējais slimnīcas vadītājs, savulaik arī veselības ministrs Ivars Eglītis. Zināms, ka  Ivars Eglītis ir nolēmis turpmāk nestrādāt publiskajā sektorā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt