Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Krīzes situācijās cilvēki tic radio un TV

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bluķi velk arī Kroma kalnā Andrupenē

Ziemas saulgriežos bluķi velk arī Kroma kalnā Andrupenē

Lai veicinātu ziemas saulgriežu tradīciju atdzimšanu un attīstību, Dagdas novada Andrupenes pagasta Kroma kalnā pulcējās tuvākās un tālākās apkārtnes ļaudis. Kopīgiem spēkiem paši darinājuši visdažādākās maskas, viņi garāko un tumšāko gada nakti sagaidīja ar bluķa vilkšanas rituālu un visu veco likstu prom dzīšanu.

Kazas un vilki, velni, raganas un eņģeļi, līgavas un nāves, gliemeži, zaķi un lāči pulcējās Kroma kalna virsotnē, kur jau tradicionāli pieņemts sagaidīt ziemas saulgriežus. Lai nākamais gads būtu labvēlīgs un auglīgs, šeit notika bluķa vilkšanas rituāls.

"Tā tradīcija atdzimst. Visi jau grib to auglību, labticību un visu pārējo, un kaut ko katra maska arī nes. Nāve. Ar nāvi var sarunāt, kādas lietas atlikt un padzīvot vēl kādu laiciņu. Dzērve var izknābāt visu ko. Lācis un vilks, un visi, nu visi ir tik svarīgi," stāstīja biedrības "Kroma kolns" vadītājs Aleksandrs Lubāns.

Pirms bluķa vilkšanas uz tā ar ogli atzīmētas gada likstas un raizes, atstājot visu slikto vecajā gadā, kā arī sniedzot gaismu un spēkus jaunajam cēlienam.

Senie latgaļi, kā visas baltu tautas, ir vilkušas bluķi apkārt savām mājām maskās, lai ļaunie gari viņus neatpazītu. Kroma kalnā sarūpēt tās palīdzējuši kaimiņu lietuvieši kokgrebēji, cits – vairāku stundu garumā darinājis masku sev pats.

"Saulgriežos – 21.datumā – neatkarīgi, tā ir otrdiena, trešdiena, sestdiena, mēs nākam šeit. Moderno tehnoloģiju pasaulē bieži vien aizmirst par savām saknēm, un tas ir mūsu uzdevums un, es domāju, pienākums nest to tālāk, jo bez vēstures nevar būt nākotne," teica pasākuma dalībniece egle Džesika.

"Ar gaišām domām, ar mīļu prātu, domās par savējiem, neklausīties to, kas tur notiek augšā. Mums mežā vienalga, mums ir labi. Varētu tik sniedziņš būt, bet sniedziņa nav, bet nekas," sacīja pasākuma dalībniece lācīte Ilzīte.

Bluķa vilkšanas rituāls Kroma kalnā notika jau septīto gadu, taču šis bija pirmais gads, kad tas rīkots nevis tikai biedru lokā, bet aicinot piedalīties ikvienu interesentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt