Panorāma

Rīgas domē izveido jaunu deputātu bloku “Kods Rīgai”

Panorāma

Panorāma

Uz Ukrainu dodas Latvijā ražota militārā tehnika

Ziedotāji Ukrainas armijai sūta Latvijā ražotu militāro tehniku; divos mēnešos saziedots nepilns pusmiljons eiro

Latvijas ziedotāji Ukrainas armijai sūta pie mums ražotu militāro tehniku. Pirms diviem mēnešiem labdarības organizācija "Ziedot.lv" sāka ziedojumu vākšanas kampaņu "Labas ziņas". Šajā laikā saziedoti 439 768 eiro, par ko iegādāts Latvijā ražots militārais ekipējums un tehnika. Trešdien pirmā militārā krava ceļo uz Ukrainu.

Ziedotāji Ukrainas armijai sūta Latvijā ražotu militāro tehniku; divu mēnešu laikā saziedots nepilns pusmiljons eiro
00:00 / 02:12
Lejuplādēt

No Latvijas un Ukrainu jau vairākkārtīgi sūtīta militārā tehnika, taču šoreiz tas noticis, pateicoties ziedotājiem, par ko varēja kļūt ikviens. Kampaņas "Labas ziņas" vēstījums ir: lai drīzāk no Ukrainas dzirdētu ziņas par to, ka visa tās zeme ir brīva, var palīdzēt Latvijā ražota militārā tehnika.

Divu mēnešu laikā saziedotā iedzīvotāju nauda pārtapusi praktiskā palīdzībā. Latvijā ražota militārā tehnika – deviņi kvadracikli ar kaujas platformām un četri militārie skrejriteņi trešdien sāk ceļu uz Ukrainu.

Speciālās platformas, ko montē uz kvadricikliem, ražo Ogresgalā. Savukārt militāros skrejriteņus, ar ko ukraiņu izlūki varēs pārvietoties pa bezceļiem, vienas uzlādes laikā nobraucot pat 300 kilometrus, ražo Liepājā. Kopumā kampaņā "Labas ziņas" līdz šim iesaistījušies 11 Latvijā ražojošie uzņēmumi.

Kaujas platformas ražotas Ogres pusē, uzņēmumā "LV-TEH". Tā pārstāvis Uģis Svirido pastāstīja, ka 80 kvadriciklu un platformu vienības ukraiņi jau izmanto frontē.

"Tas ir bezceļa transportlīdzeklis. Tas ir mazizmēra, bet ar ļoti lielu kravnesību. Trīs galvenie virzieni šajā gadījumā būs: ievainoto evakuācija, pretgaisa aizsardzības sistēmu pārvadāšana un darbošanās ar to, un trešais ir apgāde," stāstīja Svirido.

Savukārt militārie skrejriteņi īpaši noderīgi Ukrainas izlūkiem un specvienībām. Tie spēj uzņemt ātrumu līdz 100 kilometriem stundā.

No ziedojumiem ieguvums ir arī mums pašiem, norādīja bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube.

"Mēs, dodot uz frontes līniju šīs sistēmas un arī citas, kas būs nākotnē, testējam reālā kaujas darbībā. Es zinu par šiem skūteriem – ukraiņiem tie jau ir, un ir arī atsauksmes. Uzlabojumi var tikt veikti. 

Mums ir jāmācās, kā aizstāvēt šo valsti arī tehniski un taktiski, ne jau tikai morāli," sacīja Graube.

Vēl pirms militārās tehnikas nosūtīšanas Latvijā ieradās arī ukraiņi, lai apgūtu, kā tā strādā. Uzņēmēji, kas tehniku sūtījuši jau iepriekš, saņēmuši arī ieteikumus, ko un kā uzlabot. Arī tas raksturo solidaritāti, kas šobrīd ir ārkārtīgi būtiska, uzsvēra Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko.

"Es domāju, ka vislabākā dāvana mūsu prezidentam [Volodimiram Zelenskim] dzimšanas dienā [Zelenskis ir dzimis 1978. gada 25. janvārī] ir saliedētība un vienotība. Tā būtu vislabākā dāvana viņam. Un Eiropas solidaritāte ir vissliktākā ziņa Putinam,"

"Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka iedzīvotāju atsaucība un vēlme palīdzēt Ukrainai neapsīkst. Līdz šim Latvijas iedzīvotāji saziedojuši Ukrainai 16,5 miljonus eiro. Astoņi miljoni eiro saziedoti tieši militārajām vajadzībām.

"Mēs esam nosūtījuši ļoti daudz militāro kravu, bet lielākā daļa bija no ārzemēm pasūtīti, piemēram, droni, dažādas nakts redzamības brilles. Šī ir tāda pilnīga Latvijas ražojuma [krava]. Mēs ceram nākotnē nosūtīt "FOX" džipus un skatīties vēl uz tām lietām, ko šeit ražo. (..) Mēs šeit uz vietas arī ko ražojam, mēs varam sevi aizstāvēt un mums ir ko parādīt. Tas ir ļoti svarīgi, tā simboliski arī "Leopard" tanku sakarā. Mums nevajag lūgt kādam atļauju savu ražojumu sūtīšanai," skaidroja Dimanta.

Latvijas militārais atbalsts Ukrainai saistībā ar jauno sūtījumu sasniedz 370 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti