Labrīt

Kā dezinformācija ietekmējusi pierobežas iedzīvotājus Latgalē

Labrīt

Ikdiena Kijivā, Ukrainas bērnu izglītība un 9. maijs Latvijā. Saruna ar Robertu Vaišļu

Vēlēšanas ir klāt - tā par politikā pašlaik notiekošo saka politologs Juris Rozenvalds

Ziedot iekšlietu ministri stabilitātei vai samierināt puses – politologi vērtē valdības šūpošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas un valdes prasība demisionēt iekšlietu ministrei, pretējā gadījumā solot pamest valdību, sašūpojis valdošo koalīciju. Premjers šajā gadījumā, visticamāk, centīsies puses samierināt, lai valdība varētu turpināt darbu esošajā sastāvā, tomēr koalīcijas stabilitātes labad valdības vadītājs arī varētu “noziedot šo ministru”. Tādus viedokļus, vērtējot iekšlietu ministres krēsla šūpošanos, pauda politologi Juris Rozenvalds un Filips Rajevskis. 

Rozenvalds Latvijas Radio intervijā norādīja, ka NA pieprasījums pēc iekšlietu ministres Marijas Golubevas (“Attīstībai/Par!”) demisijas saistībā ar notikušo 9. un 10. maijā Uzvaras parkā, Rīgā liecina, ka sākusies priekšvēlēšanu kampaņa. Viņš NA paziņojumu vērtēja kā izteikti populistisku. 

“Nacionālā apvienība grib parādīt, ka viņi ir pirmie, tie asākie. (..) [Tas ir] izteikti populistisks paziņojums. (..) Tas ir skaidrs mēģinājums sacensties ar tuvākajiem konkurentiem un paaugstināt reitingu,” piebilda Rozenvalds.

Tikmēr politologs Rajevskis Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” bilda, ka, lai arī sabiedrības reakcija par Uzvaras parkā notikušo un Golubevas atbildību tā sakarā bijusi diezgan liela, NA ar šādu soli vēl neko negarantē saistībā ar 14. Saeimas vēlēšanām, kas gaidāmas oktobrī. 

“Par garantijām piecus mēnešus pirms vēlēšanās runāt būtu diezgan bezatbildīgi. (..) Varbūt īstermiņā [tas nestu rezultātus NA], bet tas nekādā veidā negarantē neko oktobrī,” pauda Rajevskis. 

Rozenvalda ieskatā, vērtējot NA paziņojumu, vērts pievērst uzmanību tam, ka, prasot iekšlietu ministres demisiju, politiskais spēks Golubevai velta pārmetumus par notikumiem 9. maijā, lai arī iepriekš izskanējis, ka šajā datumā pie pieminekļa Uzvaras parkā iekšlietu dienesti veiksmīgi tikuši galā ar uzdevumiem un izvairījušies no iespējamām provokācijām. Skaidrs, ka Iekšlietu ministrija 9. maijā pildīja savus pienākumus, un NA paziņojumā nenosauc galvenos atbildīgos, kas, viņaprāt, šajā situācijā ir Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks un Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (“Par!/Progresīvie”).

Līdz ar to NA ar šo paziņojumu nostāda sevi pret valsts politiku, uzskata Rozenvalds.

Līdzīgu viedokli pauda Rajevskis, norādot, ka atbildību par Uzvaras parkā notikušo lielā mērā jāuzņemas arī situācijā klātesošajiem uzraugiem: “Atbildība ir pa visu varas vertikāli, sākot ar ministri, beidzot ar policistiem. Ministrs nestāv pie pieminekļa, bet piedalās plānošanā, pārraudzībā, tālāk jāskatās, kas tur kādus lēmumus pieņēma. Tas, ka lēmumi izskatās neadekvāti, to redzējām rezultātā.”

Kopumā, analizējot valdības stabilitāti, politologi norādīja, ka abas puses – NA un “Attīstībai/Par!” – ieņēmušas stingru pozīciju. Situācijas atrisinājums lielā mērā būšot atkarīgs no valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”), tomēr patlaban grūti spriest, kā premjers rīkosies. 

Rozenvalds pieļāva – ja NA paziņotu par valdības pamešanu, tad valdība, iespējams, varētu turpināt darboties šaurākā koalīcijas sastāvā. “Citu variantu nav, kā [valdībai] darboties,” piebilda Rozenvalds. 

Savukārt Rajevskis uzskata, ka premjers centīsies abas puses samierināt. Viņš skaidroja: “Es domāju, ka premjers vadīsies, nu, kā parasti – pēc politiskās konjunktūras principiem un praktiskās politikas principiem. Tas nozīmē, ka viņš skatīsies uz to, kādā veidā atrisināt valdības stabilitātes un savas stabilitātes jautājumus. Un es domāju, ka 

tas, kas viņam ir svarīgi, – saturēt kādā veidā to visu konstrukciju vēl kādu laiku kopā, lai tas nepārvērstos par traģēdiju priekš viņa paša, jo tas, protams, ietekmēs arī valdošās partijas reitingus un to, kā viņu uztver vēlētāji.”

Vienlaikus Rajevskis atzina, ka nebrīnīsies, ja Kariņš būs gatavs “noziedot šo ministru”.

Rajevskis sacīja: “Nebrīnīšos, ja viņš būs gatavs noziedot šo ministru uz, tā teikt, stabilitātes altāra. Es nedomāju, ka premjers ir gatavs nonākt vēl šaurākas koalīcijas situācijā, tas varētu viņam būt ļoti sāpīgi. (..) Ministrei varētu gadīties, ka būs jāiet…”

KONTEKSTS:

Nacionālās apvienības Saeimas frakcija un valde lēmusi pieprasīt atbrīvot no amata iekšlietu ministri Mariju Golubevu ("Attīstībai/Par!") saistībā ar situāciju 9. un 10. maijā. Ar prasību par ministres demisiju Nacionālā apvienība vērsusies pie premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība"). Ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā Nacionālās apvienības viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.

Tikmēr Saeimas opozīcijā savākti paraksti diviem Golubevas demisijas pieprasījumiem. Vienu parakstījuši galvenokārt Zaļo un Zemnieku savienības deputāti, otru – ārpus frakcijām esošie. Līdz ar to gadījumā, ja Kariņš neatlaidīs Golubevu, Saeimā balsojums par viņas demisiju notiks tik un tā.

Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā. Tomēr daļa iedzīvotāju to darīja.

10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Tādēļ ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju, tādēļ tikusi slēgta pieeja piemineklim. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti