«Ziedkalnes» lietā apsūdzētajam noteikts medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis

Lietā par seksuālo vardarbību sociālās aprūpes centrā (SAC) "Ziedkalne" Jelgavas novadā pieņemts lēmums apsūdzētajam noteikt medicīniska rakstura piespiedu līdzekli.

2018.gada rudenī lietā nozīmēta ekspertīze, taču tās būtību tiesā neatklāja. Tagad, pēc ekspertīzes veikšanas, slēgtā tiesas sēdē pieņemts lēmums par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa noteikšanu. Tā kā lieta skatīta slēgtās sēdēs, plašāku informāciju par lietu un piespiedu līdzekļu tiesa arī neatklāj.

Krimināllikums nosaka, ka šādu piespiedu līdzekli par piespriest apsūdzētajiem, kas sirgst ar psihiskiem traucējumiem un ir atzītas par nepieskaitāmām vai ierobežoti pieskaitāmām. Kā medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis var būt ambulatora ārstēšana medicīnas iestādē, ārstēšana vispārēja tipa psihiatriskajā slimnīcā vai ārstēšana specializētā psihiatriskajā slimnīcā ar apsardzi.

Lietā apsūdzētajam apsūdzība celta par izvarošanu, kā arī par seksuālo vardarbību, ja tā izdarīta pret cietušā gribu vai, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli. Par pirmo noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no četriem līdz desmit gadiem, bet par otro - ar cietumsodu līdz septiņiem gadiem. Plašāku informāciju par apsūdzēto un cietušajiem Grinšpone neatklāja.

Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) "Zemgale" direktors Ilgonis Leišavnieks skaidroja, ka tiesvedība notiek par 2014.gada pavasarī konstatēto seksuāla rakstura vardarbību starp klientiem. VSAC "Zemgale" speciālisti, veicot saņemtās informācijas pārbaudi, secināja, ka ar lielu varbūtību ir izdarīti noziedzīgi nodarījumi, par kuriem izmeklēšana turpmāk ir jāveic policijai. Līdz ar to nosūtīts iesniegums Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldei par kriminālprocesa sākšanu.

Leišavnieks apgalvoja, ka ar sociālā darba metodēm darbā ar klientiem un administratīvajām metodēm ar darbiniekiem nebija iespējams precīzi noskaidrot cietušo skaitu un darbinieku atbildību, tāpēc viņš nevar sniegt precīzu atbildi par cietušo skaitu likuma izpratnē.

"Visiem iesaistītajiem klientiem ir sniegts psiholoģiskais atbalsts. Lai padziļinātu darbinieku izpratni par personu ar garīga rakstura traucējumiem seksualitātes īpatnībām, "Zemgales" sociālā darba speciālistiem bija apmācību cikls, ko pasniedza šīs jomas vadošie speciālisti," par izdarīto pēc notikušā informēja "Zemgales" vadītājs.

KONTEKSTS:

2017.gada 11.decembrī valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" vadība vērsās VP Jelgavas iecirknī ar aizdomām par iespējamo nodarījumu pret klientiem un 2018.gada 8.janvārī saņēma atbildi, ka sākts kriminālprocess.

Policijā ir ierosināta krimināllieta pēc Krimināllikuma 16.nodaļas - "Noziedzīgi nodarījumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību". Krimināllikuma nodaļa paredz sodus tostarp par izvarošanu, pavešanu netiklībā, seksuālu vardarbību.

Savukārt pret toreizējo "Ziedkalnes" vadītāju Aiju Petuhovu saistībā ar notikušo ierosināta disciplinārlieta, taču drīz vien viņa savu amatu pameta.

Tiesībsargājošo iestāžu uzmanība "Ziedkalnei" pievērsta ilgākā laika posmā, liecina aģentūras LETA arhīvs.

Maijā stājies spēkā notiesājošais spriedums bijušajam "Ziedkalnes" direktoram Andrejam Nīmanim lietā par dzimumtieksmes vardarbīgu apmierināšanu. Nīmanis atzīts par vainīgu un sodīts ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu un diviem mēnešiem. Tiesa arī noteikusi, ka soda izciešanas termiņā ieskaitāms apcietinājumā pavadītais laiks no 2009.gada 15.jūnija līdz 16.decembrim.

18.septembrī plkst.10 Jelgavas tiesa turpinās skatīt lietu pret Valsts policijas darbiniekiem Sandi Blūmu un Jāni Pranku, kuri tiek vainoti dienesta pilnvaru pārsniegšanā pret "Ziedkalnes" klientu.

Pret Pranku un Blūmu sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 317.panta pirmās daļas - par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, kas acīmredzami pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu vai uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm. Par šādu pārkāpumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.
Savukārt 12.septembrī plkst.10 Jelgavas tiesa turpināja iztiesāt lietu par seksuālo vardarbību SAC. Apsūdzētajam apsūdzība tiek celta par izvarošanu, kā arī par seksuālo vardarbību, ja tā izdarīta pret cietušā gribu vai, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli. 
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti