Dienas notikumu apskats

Gabriēla kļūšana par Vācijas ārlietu ministru pārsteidz Eiropu

Dienas notikumu apskats

Centrāltirgū attīstīs pagrabus un kanālmalu; līdzekļus cer gūt no ERAF

Zīdaiņa nāve Juglā: Rīgas bāriņtiesa par ģimeni nezināja

Zīdaiņa nāve Juglā: Rīgas bāriņtiesa par ģimeni nezināja; aizgādības tiesības mātei atņemtas citā pašvaldībā

Nepilna mēneša laikā četras plaši izskanējušas traģēdijas, kurās bojā gājuši bērni, iestādēm liek uzdot jautājumus – vai netiek pieļautas kļūdas bērnu aizsardzības jomā. Jaunākā nelaime notikusi Rīgā kādā dzīvoklī Juglā, kur atrasts septiņus mēnešus veca puisēna līķis. Mazuļa mātei iepriekš attiecībā uz citiem bērniem bija atņemtas aizgādības tiesības, savukārt Rīgas bāriņtiesa par ģimeni nezināja.

Par zīdaiņa nāvi Juglā Valsts policija uzzināja no "ātrās palīdzības" mediķiem trešdienas, 25.janvāra, rītā pulksten pusvienpadsmitos. Par mazuļa ģimeni policijai nekādu ziņu iepriekš nebija, tā nebija nonākusi policijas redzeslokā.

„Pēc vecāku liecībām sanāk tā, ka pulksten 22 vakarā vecāki pabarojuši bērnu un nolikuši bērnu gulēt. Tēvs no rīta aizgāja uz darbu, un māte pulksten 10, kad piecēlusies, piegājusi pie gultiņas, konstatējusi, ka bērns ir miris, un ziņoja mediķiem,” saka Rīgas Teikas iecirkņa priekšnieks Sergejs Galilejevs.

Policijas pārstāvis stāsta, ka izmeklēšanas laikā arī policija skaidros, kā bērns iepriekš naktīs gulējis, vai māte cēlusies naktīs. Bērna nāves cēloni noteiks ekspertīze, bet pagaidām nav aizdomu, ka bērna nāve varētu būt saistīta ar vardarbību. Vecākiem nav piemēroti drošības līdzekļi.

Atņemtas aizgādības tiesības

Pratināšanas laikā pati māte policijai atklāja, ka viņai atņemtas aizgādības tiesības uz diviem vecākajiem bērniem. „Par ko aprūpes tiesības atņemtas, mums pagaidām informācijas nav, pieprasījums ir nosūtīts bāriņtiesai. Aptaujājot kaimiņus, kad mēs jau bijām notikuma vietā, nekas tāds negatīvs no kaimiņu puses par šo ģimeni nebija saņemts,” norāda Galilejevs.

Rīgas bāriņtiesā vēsta, ka šī ģimene nav tās redzeslokā un lēmums par aizgādības tiesību atņemšanu mātei netika pieņemts Rīgā, bet gan citā pašvaldībā. Par to savulaik lēmusi cita bāriņtiesa, un pēcāk sieviete, zaudējusi tiesības uz bērniem, pārcēlusies uz Rīgu. Par ko atņemtas aizgādības tiesības, pagaidām nav informācijas. Neoficiālas ziņas liecina, ka Rīgā ģimene nav saņēmusi sociālo palīdzību.

Par notikušo ziņas no bāriņtiesām šonedēļ saņēmusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. „Tā ir bijusi mamma, kas mainījusi dzīvesvietu vismaz pēdējā gada, pusotra ietvaros. Ņemot vērā, ka ir bijis salīdzinoši liels pārtraukums starp diviem vecākajiem dzimušajiem bērniņiem un šo zīdainīti, tad bāriņtiesas redzeslokā šī ģimene nav nonākusi,” stāsta inspekcijas pārstāve Valentīna Gluščenko.

Rīgas bāriņtiesas vadītājs Aivars Krasnogolovs norāda, ka

bāriņtiesa nezināja, ka šāda ģimene vispār galvaspilsētā dzīvo.

"Nezinām, no kurienes sākt skatīties kaut vai. Mums ir noteiktiem impulsiem jānotiek, lai mēs varētu kaut kādā veidā sāktu pārbaudīt informāciju ģimenē. Mēs nevaram katrā ģimenē Rīgā ieiet, zvanīt pie katrām durvīm, pārbaudīt katra bērna apstākļus," saka Krasnogolovs.

Dzimstsarakstu nodaļu loma

Jau iepriekš medijos vēstīts par problēmu, ka dienestiem nav ziņu par vecākiem, kas vienā pašvaldībā zaudējuši aizgādības tiesības uz bērniem un pēcāk pārcēlušies uz citu pilsētu vai novadu, kur atkal radījuši bērnus. Ja šādas ziņas būtu, dienesti varētu sekot līdzi, kā klājas ģimenēm ar jaundzimušo aprūpi.

Kā to risināt, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā atbild, ka tiek gatavots regulējums par starpinstitucionālo sadarbību. Varētu apspriest arī dzimstsarakstu nodaļu lomu, kas ir iestādes, kuras bērnus reģistrē. 

"Respektīvi, tās personas, kas ir pirmās, kas par bērniņu uzzina. Protams, šeit nevar būt runa par visiem gadījumiem, ja piedzimst bērniņš," saka Gluščenko. Inspekcijā norāda, ka te, protams, būtu atlases kritēriji, un viens no tiem varētu būt – ja vienam vai otram vecākam iepriekš bijušas atņemtas vai pārtrauktas aizgādības tiesības un pēc tam ģimenē ir piedzimis mazulis. Par to tad ziņotu sociālajam dienestam vai bāriņtiesai.

Ziņots, ka šogad Latvijā ir bijuši jau vairāki nelaimes gadījumi, kad bērni miruši vai cietuši. Kādā dzīvoklī Dobelē pēc vecāku nāves (iespējams, narkotiku pārdozēšanas dēļ) četri mazi bērni nedēļu pavadīja aizslēgtā dzīvoklī pie atvērta loga. Jaunākais bērns – deviņus mēnešus veca meitenīte – no bada un atūdeņošanās mira.

Ugunsgrēkā kādā koka dzīvojamā mājā Rēzeknē gāja bojā 12 gadus vecs bērns. Bojāgājusī meitene mājās bija viena pati, jo tēvs vairākas dienas atradies slimnīcā. 

Pēcāk kādā dzīvoklī Olainē atrasts piecus gadus vecs bērns, kurš pēc tēva nāves dzīvoklī kopā ar viņu pavadījis ne vairāk kā pusotru dienu. Visbeidzot, policija aizturēja vīrieti, kurš tiek turēts aizdomās par savu nepilngadīgo pabērnu seksuālu izmantošanu no 2000. līdz 2004.gadam. Policija informāciju par notikušo saņēma pagājušajā gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt