Zibakcijā pie Rīgas Doma iebilst pret plānoto liegumu sievietēm kļūt par mācītājām

Piektdienas, 3.jūnija, rītā pie Rīgas Doma notika zibakcija, kurā iebilda pret  Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) ieceri liegt sieviešu ordināciju par mācītājām.

„Ja mēs pasakām, ka viena dzimuma pārstāvis nevar kaut ko darīt, tam vajadzētu satraukt jebkuru,” saka Marta Herca, kura „Facebook” domubiedru grupā „Feministu forums” aicināja iesaistīties zibakcijā pret Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas plāniem aizliegumu sievietēm kļūt par mācītājām.

Viņa saredz šajā Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas iecerē sieviešu diskrimināciju: „Man ir arī saistība ar baznīcu un man ir arī pieredze ar to, ka vīrieši tomēr tiek augstāk vērtēti viņiem ir lielākas iespējas veidot karjeru baznīcā. Es stāvu arī par visām tām sievietēm, kas baznīcā pašaizliedzīgi kalpo, dara to ne sliktāk par vīriešiem un nez kāpēc viņām ir jāpiedzīvo šādi jocīgi lēmumi.”

Latvijas Radio novēroja, ka akcijā pulcējās aptuveni piecas sievietes, uz viņu krekliem bija uzlīmētas lapas ar vēstījumu. Ilze un Jana atnāca kopā. Ilzei uz krekla uzlīmēts Janas zīmēts plakāts, kurā attēloti aplī stāvoši rokās sadevušies cilvēki. Vidū rakstīts: „Visi ir viens”, kas apzīmējot to, ka visi cilvēki ir vienlīdzīgi.

Jana stāsta, ka nepiedalītos akcijā, ja baznīcai nebūtu ietekmes uz sabiedrisko dzīvi Latvijā: “Tā kā tomēr baznīca, sevišķi Romas katoļu un luteriskai baznīcai, tomēr Latvijā ir liela ietekme uz politiku, sabiedriskajiem procesiem, līdz ar to arī uz manu dzīvi, līdz ar to es negribētu, lai viduslaikus mežonīgie, tumsonīgie uzskati valda baznīcas iekšienē.”

Vēl kāda akcijas dalībniece norādīja, ka vienkārši nesaprot iemeslus, kādēļ sievietēm varētu aizliegt kļūt par mācītājām: “Man ir rakstīti šobrīd ļoti aktuālie Jēzus vārdi: parādiet man akmeni, ko namdari ir atmetuši; tas ir stūrakmens. Es vēroju, ka iekšā [baznīcā] iet arī sievietes, un domāju par to, kā viņas jūtas būdamas tur.”

Šobrīd baznīcas satversmē ir rakstīts, ka ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam. Taču šo punktu piedāvāts mainīt, ļaujot par mācītājiem ordinēt tikai vīriešus. Balsojums LELB sinodē jeb augstākajā lēmējinstitūcijā par šo jautājumu notiks sestdien, 4.jūnijā.

Balsojums par satversmes grozīšanu notiek, jo viens prāvesta iecirknis ir iesniedzis šādu priekšlikumu. Kārtību skaidro Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš: „Notiks balsojums, lai mainītu satversmi. Nepieciešams 3/4 klātesošo cilvēku balsu. Tas nozīmē, ka šīs izmaiņas stāsies spēkā tad, ja nobalsos 75% par šo priekšlikumu. Tas ir viens no 65 priekšlikumiem, kas mums satversmē šodien un rītdien stāv priekšā.”

Elijs Godiņš norāda, ka Bībele ļoti skaidri parāda, ka vīrietim un sievietei ir vienāda vērtība, taču atšķirīga identitāte: „Šis sieviešu ordinācijas jautājums ir jautājums par uzdevumiem, kādus Dievs dod katram dzimumam. Tas arī nav tik ļoti vienkāršs. Nav jau tā, ka mēs ordinējam katru vīrieti, kurš piesakās. Tas nozīmē, ka tas ir tikai viens no kritērijiem. Bet tas lēmums tātad ir par to, nevis vai sievietes ir vērtīgākas vai mazāk vērtīgas, bet lēmums ir par to, vai saskaņā ar rakstiem, tas ir uzdevums, kas sievietēm ir jādara vai nav.”

Prognozēt balsošanas rezultātu Rīgas Doma dekāns atturas. Viņš skaidro, ka jautājumā par sieviešu ordināciju cilvēki LELB dalās trijās grupās. Vieni uzskata, ka sievietēm noteikti vajadzētu ļaut kļūt par mācītājām. Savukārt sieviešu ordinācijas pretinieki dalās uz tiem, kas uzskata, ka to vajag ierakstīt satversmē, un tiem, kas uzskata, ka satversmē to ierakstīt nevajadzētu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt