Dienas ziņas

Nav skaidrības par Daugavpils lidostas projekta nākotni

Dienas ziņas

Strenčos sargā kokus no bebru grauzumiem

Zemniekus māc neziņa par tiešmaksājumu apmēru

Zemniekus māc neziņa par tiešmaksājumu apmēru

Tuvojoties gada nogalei, lauksaimnieki vēlas saplānot savu nākamā gada budžetu. Tomēr neskaidrību vēl ir daudz. Bauskas pusē zemniekus visvairāk nomāc izskanējusī ziņa, ka tiešmaksājumiem solītie 109 eiro par hektāru nākamgad zemnieku maciņos tomēr varētu nenonākt.

Zemgales lauki atkal ir zaļi. Ziemāji sazēluši, un, ja vien laika apstākļi būs labvēlīgi, nākamgad būs laba raža. Bet vai zemniekiem  nākamie gadi būs labvēlīgāki? Eiropas finansējuma maciņš 2014.-2020. gadam ir kļuvis krietni biezāks, tomēr  Bauskas puses lauksaimniekus visvairāk satrauc neziņa par tiešmaksājumiem.

"Diez vai būs tā kā ir solīts, neticu tam...baumas tādas ir neoficālas," skeptisks ir z/s''Kalna cepļi'' īpašnieks Ilgvars Martkevičs.

Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomes priekšsēdētāja vietnieks Armands Krauze, kurš zemniekus pārstāv arī Briselē, skaidro, ka neskaidrību vēl ir daudz un zemnieku bažas  var izrādīties pamatotas:

"Eiropas Savienība, protams, ir pateikusi to kopējo naudas apjomu, bet tur ir ļoti daudzas iespējas, kā viņu dalīt, nu, piemēram, no tiešmaksājumu aploksnes var uz lauku attīstību pārlikt naudu mazāk attīstītiem apvidiem,  var no tiešmaksājumu aploksnes noņemt nost naudu un pārlikt saistītiem maksājumiem, un tad šie skaitļi kardināli mainās. Tad mēs nākamā gadā varētu nesasniegt pat 100 eiro līmeni, palikt pie kāda 96...97 un savukārt 2019. gadā tikai 146-150 euro, jo tā nauda vienkārši tiks pārdalīta."

Ražojošie zemnieki ar mazliet ''šķību'' aci raugās arī uz tā sauktajiem ''dīvānzemniekiem''. "Mēs strādājam no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Tad ir jāsēj, tad minerāļi, tad ir jāvāc nost, tad jāar augsne, a viņi aizbrauc vienreiz gadā, nopļauj un ar to ir viss, un viņi tādu pašu naudu saņem. Es domāju, ka viņiem neko nevajadzētu maksāt," sašutumu pauž z/s''Silavas'' īpašniece Aina Pīpiņa.

Zemnieku federācijas priekšsēdētāja Agita Hauka bilst, ka, domājot par nākotni, lauksaimniekiem vajadzētu mācīties iztikt arī bez Eiropas atbalsta.

Galīgais lēmums par finansējuma sadali  lauksaimniekiem 2014.-2020. gadam vēl nav pieņemts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti