Zemnieku saimniecības īpašniekam par 4 cilvēku nāvi Jaunbērzē - brīvības atņemšana

Zemgales apgabaltiesa, apelācijas kārtībā izskatot krimināllietu par 2016.gadā jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā notikušo kūtsmēslu noplūdi, kas izraisīja četru cilvēku nāvi, saimniecības īpašniekam Edgaram Makleram nosacīto sodu mainījusi uz brīvības atņemšanu, aģentūru LETA informēja tiesas pārstāve Diāna Ozoliņa.

Apgabaltiesa lietu skatījusi slēgtā sēdē, un Zemgales rajona tiesas 2018.gada 12.decembra spriedums atcelts.

Maklers atzīts par vainīgu darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanā, kas izraisījusi cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, un sodīts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un septiņiem mēnešiem.

Tāpat tiesa lēmusi atzīt apsūdzēto par vainīgu miesas bojājumu nodarīšanā aiz neuzmanības, sodot ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz vienu mēnesi. Pilnībā saskaitot piespriestos sodus, galīgais sods Makleram noteikts brīvības atņemšana uz diviem gadiem un astoņiem mēnešiem.

Drošības līdzeklis - uzturēšanās noteiktā vietā - apsūdzētajam atstāts negrozīts. Tāpat no viņa piedzīta materiālā kaitējuma kompensācija 860 eiro un morālā kaitējuma kompensācija 2500 eiro.

Daļā apsūdzības Maklers atzīts par nevainīgu.

Plašākus komentārus par spriedumu gan tiesa nesniedz, jo lieta skatīta slēgtā sēdē.

Pilns nolēmums būs pieejams 7.februārī.

KONTEKSTS:

2016. gada 22. jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā remontdarbu laikā no tvertnes noplūda indīgi izgarojumi, kā rezultātā gāja bojā četri cilvēki, bet vēl trīs cietušie tika nogādāti slimnīcā. Nelaime notika zemnieku saimniecībā "Makleri", kurai tiesā pēc pieteikuma par maksātnespēju pasludināts tiesiskās aizsardzības process.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece informēja, ka bojāgājušie ir 1951., 1969. un 1989. gadā dzimuši vīrieši, kā arī 1976. gadā dzimusi sieviete. Viens no bojāgājušajiem ir saimniecības bijušais īpašnieks - 1951. gadā dzimušais Pēteris Maklers.

Negadījums notika kūtsmēslu-šķidrmēslu pārsūknēšanas vada avārijas dēļ. Kā pastāstīja Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece Jolanta Ližus, avārijas rezultātā noplūda kūtsmēsli, kas nelielā apjomā izplūda arī piegulošajā teritorijā. Avārijā vainojams pārsūknēšanas vada pretvārsts. Ja pretvārsts tiktu salabots, nekādas noplūdes vidē vairs nebūtu iespējamas.

Vēlāk prokuratūra Makleram cēlusi apsūdzību pēc Krimināllikuma 146.panta otrās daļas - par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, par ko draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

Zemgales rajona tiesa Dobelē nosprieda apsūdzēto zemnieku saimniecības "Makleri" īpašnieku un vadītāju Makleru atzīt par vainīgu par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, par ko draud cietumsods līdz pieciem gadiem. Tiesa lēma sodīt viņu ar brīvības atņemšanu uz trim gadiem, taču, tā kā tiesa, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, vainīgā personību un citus lietas apstākļus, ieguvusi pārliecību, ka vainīgais, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus, vainīgais notiesāts nosacīti.

"Firmas.lv" dati liecina, ka saimniecībai "Makleri" 2019.gada 17.decembrī sākts reorganizācijas process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti