Dienas ziņas

Sāks darbu Ventspils sulu terminālis

Dienas ziņas

Āfrikas cūku mēris tuvojas Kurzemei

Zemniekus Līvānu novadā uztrauc lielais mitrums

Zemnieki Līvānu novadā lietus dēļ netiek savos tīrumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Zemnieki Līvānu novadā lielā mitruma dēļ jau vairākas nedēļas netiek savos tīrumos - darbi ir apstājušies, daudzviet uzkrājies ūdens, veidojas veldre. Lauksaimnieki ir neziņā, vai šogad izdosies saglabāt pietiekami labu ražas kvalitāti, un paredz pat zaudējumus. 

Labības laukus un zālāju pļavas Līvānu novada Rudzātu pagastā klāj ūdens, novēroja Latgales reģionālā televīzija.

"Pavasaris bija sauss. Līdz ar to zāles zelmenis izveidojās paplāns," skaidro "Rudzāts" īpašnieks Ramiss Alijevs. Arī viss jūlijs bijis tik mitrs, ka sagatavot lopbarību izvērties ļoti sarežģīti. 

Zemnieku saimniecības "Brūveri" saimnieks Uldis Brūvers stāsta, ka tagad vajadzētu pļaut jau otro pļāvumu, bet uz laukiem tiek vien atsevišķos momentos.

"Ir arī jārēķinās, ka lauksaimniecībā no katriem pieciem gadiem vismaz viens būs ļoti slikts. Un tad viens būs paradoksāli labs. Tad trīs kaut kā pa vidu. Tā tāda riskanta nozare ir," viņš klāsta savus vērojumus. 

Zemkopība ir cieši saistīta ar meteoroloģiskajiem laika apstākļiem, kas ietekmē ražas daudzumu un kvalitāti. Tieši kvalitāte šodien abiem lauksaimniekiem rada vislielākās bažas. Tehnika laukos veido dziļas rises, zālāji gulst veldrē, to vidū aug nezāles, bet jau ievāktais siens – pūst.

"Gandrīz veidojas tāda situācija kā purvā. Pati zāle notur to ūdens masu," stāsta Brūvers un stāsta, ka zāle sen jau  bija jānopļauj, bet tagad veidojas problēma, ka tur samazinās proteīna daudzums un praktiski barības vielas tiem lopiem tiek izskalotas. 

Saimniecības “Rudzāts” īpašnieks pat pieļauj, ka tas ļoti lielā mērā atstās iespaidu arī uz lopu veselības stāvokli un lopbarības patēriņu.

Rudzātu pagastā augsne kopumā ir ļoti purvaina, tāpēc zemniekiem jāpievērš lielāka vērība meliorācijas sistēmu sakārtošanai un upju krastu attīrīšanai. Mitrums šogad radīs zaudējumus gan zālāju, gan labības audzētājiem.

"Līdz šim mēs esam vienmēr veiksmīgi un laicīgi visu uzspējuši novākt. Un esam veiksmīgi arī sagatavojuši lopbarību tādā apjomā, ka pat sanācis realizēt citiem lopu audzētājiem. Bet šis gads izskatās tāds, kad varbūt arī pašiem nāksies iepirkt kādu salmu rulli vai ko, lai lopiem būtu tiešām, ko dot ēst," saka Alijevs.

Ramiss Alijevs lauksaimniecībā darbojas astoņus gadus un vairāk nekā 700 hektāru platībā ražo lopbarību saviem gaļas lopiem. Bet Uldis Brūvers jau 24 gadus iekopj 300 hektārus zālāju piena govīm. Abu

zemnieku pieredzē šī ir pirmā tik ļoti nokrišņiem bagātā vasara.

Zemnieki pļauju un siena ievākšanu pilnā apmērā cer atsākt jaunnedēļ.

Jau vēstīts, ka arī zemniekiem cituviet Latvijā ir izveidojusies līdzīga situācija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti