Panorāma

Koalīcija vienojas par uzturēšanās atļaujām

Panorāma

Vēlas celt prasības vidusskolas eksāmenos

Drošību "piena karā" dod kooperatīvs

Zemnieki kā glābiņu «piena kara» laikā redz kooperatīvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Mūsu drošības spilvens šajā situācijā ir kooperatīvs, - tā iespējamās sekas Lietuvai pieteiktajam "piena karam" vērtē Vidzemes piena ražotāji. Lielākā daļa zemnieku ir apvienojušies kooperatīvos, kuriem ir lielākas iespējas meklēt piena noieta tirgu ārpus Latvijas. Lai gan tie ir dažādi, tomēr arī vidzemnieki daļu piena  pārdod Lietuvā.

Beverīnas novada zemnieku saimniecības „Rozītes" saimniece ir viena no aktīvajām zemniecēm, kas nevienā kritiskajā situācijā nav stāvējusi nogaidoši malā. Arī šobrīd ir bažas par Lietuvas situāciju. „Tā kā esmu piena ražotājs, tad uztrauc, tikpat labi viņš var šodien neņemt no leišiem, rīt no Latvijas," saka z/s „Rozītes" saimniece Valentīna Roziņa.

Saimniecība „Rozītes" tāpat kā otra šī novada saimniecība „Brieži" ir kooperatīva „Trikāta" biedri. Daļa piena pārdota arī Lietuvai. „Tā sadaļa ko vedam uz Lietuvu, ir ļoti minimāla," saka z/s „Brieži" saimnieks Juris Cīrulis.

Arī kooperatīvā „Māršava" vērtē, ka Lietuvai pārdotā piena daudzums, kas ir apmēram trešā daļa no kopapjoma, nevar būtiski ietekmēt tā biedrus. „Kooperatīvs „Māršava" strādā ar vairākiem piena pircējiem, jebkurā gadījumā, ja tirgus kļūst nedrošs priekš mūsu zemniekiem, tad varam to kravu pārorientēt uz citiem tirgiem. Tas ir kā dzinulis meklēt iespējas strādāt ar citām valstīm," uzsver kooperatīva „Māršava" izpilddirektore Signe Seile. „Lietuvietis ir tāds pats biznesmenis kā jebkurš, un viņš var šo krīzi izmantot, lai nosistu piena cenas, viņi šo izdevību garām nelaidīs," saka Seile. „Cenas varētu samazināties un pamazām varētu samazināties arī piena produktiem veikalos,"  piebilst Cīrulis.

Bet šobrīd lielām bažām iemeslu piena kooperatīvu biedri nesaskata. „Jebkurš kooperatīvs dod drošības sajūtu, dod apziņu, ka nav viens un arī strādājot uz ārpusi, vedot pienu kaut vai uz Vāciju, arī tur pret kooperatīvu attieksme ir savādāka nekā tad, ja zemnieks ir viens," saka Seile. „Es esmu zem kooperatīva spārna, domāju, ka izdzīvošu!" uzsver Roziņa.

Zemnieki atzīst, situācija piena tirgū jau būs atkarīga vispirms no tā, cik ilgi ieilgs Krievijas un Lietuvas piena karš un kā izdosies atrast jaunus partnerus pasaules tirgū, kur piens ir pieprasīts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti