Dienas ziņas

Cīravas pagasta bibliotēkas lasītāji

Dienas ziņas

Pikets pie vēstniecības

Kooperatīvā piensaimnieki jūtas stabili

Zemnieki arvien vairāk novērtē apvienošanos kooperatīvos

Jau trešo gadu pēc kārtas lauksaimniecības kooperatīvs „Viļāni” saņēmis balvu kā gada labākais. Šādu vērtējumu snieguši paši piensaimnieki, aktīvi balsojot. Ideju par apvienošanos zemnieki arvien vairāk sāk novērtēt, jo gadu no gada biedru skaits palielinās. 

Viļānu novada piensaimniece Inese Zapāne ar prieku rāda vien dažu dienu vecus teliņus. Šis ir satraukuma pilns laiks, jo kūtī atskrien jaunā paaudze. Daža nakts tiek pavadīta pat bezmiegā, tomēr tas ir tā vērts.

„Tu nāc, skaties un nezini, kas tev būs – gotiņa vai bullītis, un cik būs smuks, cik raibs. Par katru ir savs prieks, savs uztraukums,” atzīst zemnieku saimniecības „Jaunvirši” saimniece Inese Zapāne.

Šī saimniecība Viļānu kooperatīvam pievienojās salīdzinoši nesen, vien 2012.gada vasarā. Saimnieki, redzot kooperatīva darbību, sapratuši, ka tā viņiem būšot labāk.

Vienam jau ļoti grūti izsisties, kaut kur aiziet gan ar produkcijas noietu, gan ar citu,” stāsta Zapāne.

Kooperatīva idejai cilvēki arvien vairāk sāk uzticēties. Viļānu kooperatīvā gada laikā klāt nākuši 49 biedri, šobrīd to skaits jau ir 335.

Jo lielāki, jo stiprāki! Kooperatīvu asociācijas devīze: kopā pat mazais top liels,” teic „Viļānu” valdes priekšsēdētāja Aija Kiserovska, norādot, ka apgrozījums 2013.gadā, salīdzinot ar 2012.gadu, ir pieaudzis par 47 procentiem. „Pērn esam realizējuši pieci tūkstoši sešsimt divdesmit trīs tonnas.”

Jau pusgadu tiek algots pašiem savs lauksaimniecības konsultants – lai varētu saimniekot gudrāk un efektīvāk. Tāpat kooperatīvs, apgūstot Eiropas līdzekļus, pamazām modernizē savu tehniku. 

Nevar droši teikt, ka visi 300 biedri ir līdz saknēm sapratuši, kas ir kooperatīvs, bet tas ir normāli,” uzskata „Viļānu” lauksaimniecības konsultante Silvija Dreijere. „Cilvēks aug un attīstās, tāpat saprašana par biznesu un kooperatīvu un ekonomikas lietām. Mēs visi mācāmies.”

Šobrīd arī piena cenas ir labas, tāpēc piensaimniekiem stimuls strādāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt