Zemkopības ministrs: Latvijai pārtikas trūkums nedraud

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saistībā ar ceturtdien piedzīvoto iedzīvotāju pastiprināto lielveikalu izpirkšanu, piektdien Zemkopības ministrijā nozares pārstāvji skaidroja, kādas ir valsts pārtikas rezerves. Secinājums - Latvija saražo vairāk pārtikas, nekā spēj apēst tās iedzīvotāji.

ĪSUMĀ:

  • Pārtika Latvijā neaptrūksies, jo saražojam divreiz vairāk nekā vajadzīgs.
  • Uzņēmēji gatavi koncentrēties uz Latvijas tirgu.
  • Arī tirgotāji norāda - produktu pietiek.
  • Rekordlieli pasūtījumu apjomi vērojami arī interneta veikalos.

Latvijā pašlaik saražo divas reizes vairāk piena, nekā tiek patērēts. Graudaugus saražo gandrīz trīs reizes vairāk, nekā patērē, tātad izejvielu makaroniem un maizei pietiek. Olas tiek saražotas pusotru reizi vairāk nekā tiek patērēts, un Latvija pilnībā spēj apmierināt iedzīvotāju pieprasījumu pēc svaigas cūkgaļas. Savukārt, kartupeļu krājums ir pietiekošs, lai tos nodrošinātu līdz nākamajai sezonai. Tā piektdien Zemkopības ministrijā norādīja biedrības „Zemnieku saeima” lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons.

"Palielināt ražošanas jaudu mēs vairs nevaram, bet tas, ko mēs darām, mēs esam nolēmuši, ka vietējais tirgus mums būs prioritāte, mēs esam samazinājuši eksporta apjomus, pasūtījumu izpildi un strādājam vairāk uz vietējo tirgu," LTV pastāstīja "Dobeles dzirnavnieka" valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Tikmēr Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors skaidroja – "Covid-19" izplatība un pārnešana netiek saistīta ar pārtikas produktiem, bet zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) norādīja – vietējie uzņēmēji ir apliecinājuši, ka apmierināt vietējā tirgus prasības tiem ir prioritāte.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

"Latvijas ražotāji vienmēr ir saražojuši vairāk pārtikas produktu, nekā Latvijas valsts iedzīvotāji patērējuši. Vairākās pārtikas preču kategorijās piedāvājumā dominē tieši vietējie produkti, un Latvijas ražotāji norādījuši, ka šobrīd Latvijas vietējā tirgus nodrošināšana ir prioritāte. Uzņēmumi ir izvērtējuši situāciju savos uzņēmumos.

Arī šodien diskusijā ar uzņēmēju pārstāvjiem esmu saņēmis apliecinājumu, ka pieies šai situācijai godprātīgi attiecībā uz cenu veidošanu. Veikali darbosies tieši tāpat, kā šobrīd. Būs pieejami produkti.

Šobrīd arī valdība risina jautājumus, kā sniegt atbalstu uzņēmējiem visā Latvijā. Ne tikai pārtikas ražotājiem, ne tikai pārtikas tirgotājiem, bet arī zemniekiem. Ir skaidrs, ka tiks iedarbināti ļoti nozīmīgi resursi jautājumā par kredītu garantijām, jautājumā par to, lai uzņēmēji saņemtu līdzekļus apgrozāmajiem līdzekļiem, lai varētu šo ārkārtas situācijas laikus pārvarēt," stāstīja Gerhards.

Arī tirgotāji norādījuši – pārtikas produkti neaptrūksies. Noliktavas ir pilnas, tikai jādod iespēja veikalu darbiniekiem plauktus papildināt.

"Ja jūs nākat pie veikala un pūlis ir par lielu, droši nāciet vēlāk, produkti ir ceļā, ja kaut kādā brīdī plauktā nav, mēs esam palielinājuši par 100 - 150% piegādes tiem pašiem leģendārajiem griķiem, kvinojai, bulguram un makaroniem," pastāstīja "Maxima Latvija" valdes loceklis Jānis Vanags.

Arī produktu piegādes no Eiropas valstīm notiek gandrīz tāpat kā iepriekš.

"Tās piegādes, kas nāk no Spānijas vai Itālijas, ja tur nav iespējams kādu iemeslu dēļ pilnā apjomā izpildīt pasūtījumu vai ir aizkavēšanās, uz robežās par to mēs uzzinām, bet tā, ka tas būtu kaut kā īpaši apgrūtinoši, tā tas nav," skaidroja "Rimi" lielveikalu tīkla pārstāvis.

Rekordlieli pasūtījumu apjomi vērojami arī interneta veikalos, kas piegādā pārtiku uz mājām. Tirgotāji un arī ēdienu piegādāji pielāgojas un ievieš jaunus higiēnas pasākumus, piemēram, piedāvā bezkontakta piegādi – proti, atstāj pasūtījumu cilvēkam uz lieveņa vai pie ārdurvīm.

"Ir iespēja piegādāt preces attālināti. Kā tas notiek praktiski – pircējam veicot pasūtījumu ir iespēja komentāros atzīmēt, vai viņš vēlas, ka prece tiek atstāta pie namdurvīm. Līdz ar to nav tieši saskarsme ar piegādātāju, var paņemt produkciju droši un ienest mājās," pastāstīja interneta veikala "barbora.lv" pārstāve Liene Dupate-Ugule.

"Pasūtījumu skaits protams palielinās, lielākoties tieši uz Latvijas reģioniem, jo mazbērni, bērni steidz vecākiem pasūtīt, piepildīt krājumus. Gaļa svaigā arī jau tagad sāk, visdrīzāk saldētavās liek cilvēki, ja iepriekš vairāk bija dārzeņi, augļi, tad tagad vairāk tādi konservi, miltu un citi ilgāk uzglabājamie produkti," par pieprasījumu stāstīja interneta veikala "nuko.lv" pārstāve Sabīne Šembele.

Veikalos uz vietas tiek pastiprināti tīrīti un dezinficēti iepirkumu grozi un ratiņi, bet pie kasēm un citviet par brīvu pieejami roku dezinfekcijas līdzekļi.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Latvijā līdz piektdienai, 13. martam, jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19"  apstiprināta 17 cilvēkiem. Valdība lēma izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 14. aprīlim, tostarp uz laiku slēgt skolas un aizliegt lielos pasākumus.

Dienā, kad valdība lēma izsludināt ārkārtējo situāciju vīrusa “Covid-19” izplatības ierobežošanai, pārtikas veikalos vērojams pircēju pieplūdums un tukšāki plaukti. Taču tirgotāji uzsver, ka preču plaukti tiek papildināti regulāri.

Valdība paziņojusi, ka gatava ieguldīt līdz vienam miljardam eiro, lai atbalstītu "Covid-19" dēļ grūtībās nonākušos Latvijas uzņēmumus. 

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti