Dienas ziņas

13 valstis piedalās kopīgās mācībās Latvijā

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Zemgales skolās policija šogad atklāj vairāk pārkāpumu

Zemgales skolās policija šogad atklāj vairāk pārkāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts policija (VP) reidos Zemgales mācību iestādēs šogad  visbiežāk pieķērusi nepilngadīgus smēķētājus, bet alkohola reibums tiekot konstatēts aizvien jaunākiem bērniem. Vai atkarību izraisošo vielu nepilngadīgajam lietotājam tiks piemērots tikai brīdinājums vai nopietnāks audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, atkarīgs no pašvaldības Administratīvās komisijas lēmuma. Narkologi gan uzskata, ka profilaktiskā novērošana pie speciālista ilgtermiņā sniedz labākus rezultātus.

Iegādāties alkoholu, cigaretes vai citas smēķēšanas ierīces nepilngadīgajiem ir aizliegts, tomēr Valsts policijas veiktās pārbaudes atklāj aizvien vairāk pārkāpumu. Zemgalē šā gada deviņos mēnešos VP fiksējusi 551 pārkāpumu, kas ir par 40 vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā gadā.

"Vairāk ir cigarešu. Daudz vairāk šajās pārbaudēs konstatēts, ka jaunieši smēķē un glabā cigaretes un tabakas izstrādājumus," stāstīja Valsts policijas Zemgales reģionālās pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa.

Par to, kāds sods nepilngadīgos likuma pārkāpējus sagaida, lemj pašvaldību Administratīvā komisija. Aizkraukles novadā un Jelgavas pilsētā šogad izskatīto lietu skaits ir gandrīz vienāds – vairāk nekā 200, tomēr lēmumi ir visai atšķirīgi.

Aizkrauklieši vairāk cenšoties izmantot sociālās korekcijas programmu vai brīdinājumus.

"Likums mums tomēr pasaka, ka bērniem līdz 18 gadiem prioritāri jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. Ja bērns pie mums ir nonācis pirmoreiz par pārkāpumu, tad ir šis pirmais brīdinājums, kurš neietekmē viņa tālākās gaitas pieaugušo cilvēku dzīvē," atzina Aizkraukles novada domes Administratīvās komisijas priekšsēdētāja Laura Mikulova.

"Kādreiz mēs tā kā vairāk brīdinājumus piemērojām, bet mēs esam sapratuši, ka tas īsti nestrādā. Jaunieši šo brīdinājumu uztver tā, ka viņam nekas nebūtu bijis, ka viņam tas nav sods. Un arī komisijas sēdēs, prasot, vai pirmā reize vai kā, noskaidrojās, pēc tam, kad jau aizgājis pie narkologa, ka tā nav pirmā reize. Vienkārši pirmā reize, kad viņu noķer. Mēs cenšamies sūtīt pie narkologa uz konsultāciju," stāstīja Jelgavas valstspilsētas domes Administratīvās komisijas priekšsēdētājs Normunds Pūce.

Arī ar vienu narkologa konsultāciju nereti nepietiekot, lai bērns nostātos uz pareizā ceļa un neapdraudētu savu veselību, tāpēc tiek veikta profilaktiskā novērošana, kas nozīmē, ka veselu gadu bērns reizi mēnesī dodas vizītē pie speciālista.

"Tas ir darbs, kas varbūt uzreiz nedod redzamus rezultātus (..). Man gadā ir apmēram 200 nepilngadīgu apmeklētāju. Ja jau pašā sākumā pie pirmā pārkāpuma mēs pievēršam pienācīgu uzmanību, tad tā tendence atkārtoties ir mazāka procentuāli, bet, ja par pirmo pārkāpumu bijis brīdinājums izteikts, tad ātri vien seko nākamā reize," atzina slimnīcas "Ģintermuiža" narkoloģiskās ārstniecības vadītāja Lilita Caune.

Par alkohola lietošanu fiksēto pārkāpumu skaits gan sarūkot, tomēr lietotāji kļūstot aizvien jaunāki.

"Mūsu komisijas redzeslokā šajā gadā ir bijuši divi bērni, kuriem ir 11 gadi, ir bijuši bērni, kuriem ir attiecīgi 12 un 13 gadi," atklāja Aizkraukles novada domes Administratīvās komisijas priekšsēdētāja.

Pašvaldību komisiju vadītāji un narkoloģe norādīja, ka, lai izskaustu šo tendenci, jāmainās arī sabiedrībai, jo, neraugoties uz to, ka par nepilngadīgo iesaistīšanu draud sods, atrodas cilvēki, kuri bērniem nopērk gan alkoholu, gan cigaretes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti