Dienas ziņas

Latvijas pagastu ozolu birzs

Dienas ziņas

Mērsraga novada domē beidzot ievēl mēru

Zemgales kombaini palīdz novākt ražu gulbeniešiem

Zemgales kombaini palīdz novākt ražu gulbeniešiem

Lauksaimnieki joprojām cīnās ar neseno plūdu radītajām sekām. Gan plūdi, gan lietavas ietekmējušas arī Vidzemes zemniekus, kuriem kulšana iekavējusies gandrīz par trim nedēļām.

Kaut arī pagaidām nokrišņu daudzums mazinājies, lauki joprojām ir mitri, apgrūtinot ražas novākšanu. Turklāt ne visiem lauksaimniekiem ir sava tehnika, lai saulainajās dienās pagūtu nokult izaudzēto.

Lai situāciju atvieglotu, biedrība “Zemnieku Saeima” nākusi palīgā Gulbenes lauksaimniekiem, no Jelgavas nosūtot trīs kombainus lauku darbu pabeigšanai.

Spēcīgās lietavas apgrūtinājušas lauku darbus arī SIA “Mistrs” saimniekam Jānim Šteinbergam. Lejasciema pagastā viņš apsaimnieko 170 hektārus zemes, audzējot auzas un rapsi. Lai arī paša īpašumā ir tikai divi traktori, citus gadus ražas novākšanai nomājis kombainus no tuvējām lauku saimniecībām. Taču lietainais ražas laiks zemniekiem licis atlikt kulšanu uz vēlāku laiku, līdz ar to katrs savas tehnikas vienības noslogo, kamēr vien to ļauj laikapstākļi.

“Visi kombaini, kas brauc, ir paņemti pakalpojumos. Viņi visi strādā maksimāli iespējamo laiku. Nav pat ko paņemt. Pagājušo gadu, kad strādājām, pilnīgi brīvi varējām trīs saimniecības nokult. Šogad divas saimniecības vispār stāv bez kombainiem,” norāda SIA “Mistrs” saimnieks Jānis Šteinbergs.

Apzinot situāciju plūdu skartajos reģionos, kur joprojām raža ir nenovākta, un vietās, kur lauku darbi jau pabeigti, biedrība “Zemnieku Saeima” rīko akciju, kurā lauksaimnieki ar brīvajām tehnikas vienībām aicināti doties palīgā, kur raža joprojām nav novākta.

Palīdzības sniegšanā iesaistās vairākas tehnikas vienības, savukārt uz Gulbeni devušies palīgā kombaini no Jelgavas.

“Tādā veidā redzējām, kā efektīvāk varam sasniegt mērķi,” norādīja biedrības “Zemnieku Saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš. “Respektīvi, palīdzēt šajā reģionā novākt labību, kas, protams, ka ar katru dienu paliek sliktāka. Uz šo brīdi strādā aptuveni 15 tehnikas vienības no Zemgales, Kurzemes un Vidzemes reģioniem tajos reģionos, kur raža vēl nav novākta,” saka Lazdiņš.

Šteinbergs stāsta, ja nebūtu bijusi šāda palīdzība, tad, visticamāk, lauki paliktu nenokulti. Viņš secina, ka spēcīgās lietavas ietekmēs arī kopējās ražas apjomus, jo zeme ir tik mitra, ka daudzviet kombains nemaz netiek klāt. “Ūdens stāv uz lauka virsū, rapsim pa vidu pilnīgi spīd, līdz ar to saproti, ka tur tev nekas neies nekādā veidā. Tā kopsummā cerības ir, ka pa nullēm iziesim. Ir cerības. Ja neatbrauktu palīgā, tad noteikti nekas nenotiktu. Rapsis tā arī paliktu uz lauka,” norāda Šteinbergs.

Arī šobrīd, kad lietus mitējies, lauka darbi ir apgrūtināti. Saimnieks norāda, ka dienas laikā pat piecas reizes kombains iestieg mīkstajā zemē un tad jau ar traktora palīdzību to nākas vilkt laukā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt