Dienas ziņas

Starptautisks biznesa forums Daugavpilī

Dienas ziņas

Jūras piekrastē cīnās ar kāpu izbraukātājiem

Balsošanu pa pastu plāno ieviest arī pašvaldību vēlēšanās

Zemgalē šaubās, vai atļauja balsot pa pastu vēlēšanās vairos balsotāju skaitu

Balsot pa pastu līdz šim varēja tikai Eiropas Parlamenta (EP) un Saeimas vēlēšanās, bet iespējams, ka turpmāk tā varēs ievēlēt arī pašvaldību deputātus. Zemgales novadu vēlēšanu komisiju priekšsēdētāji gan balsošanu pa pastu sauc par soli pagātnē, kas vēlētāju aktivitāti nevairos.

Nākamās pašvaldību vēlēšanas notiks tieši pēc gada - 2017. gada 3. jūnijā.

Statistikas pārvaldes dati liecina, ka ik gadu Zemgales reģionu atstāj vairāk nekā 2000 iedzīvotāju, bet pagastos lēš, ka faktiskais iedzīvotāju skaits ir vēl par 20% -30% mazāks.

Vislabāk tas redzams pašvaldību vēlēšanās, kad jābalso novadā, kur deklarēta dzīves vieta. „Ja Aucē, piemēram, ir ap 1200 balsotāju, kas parasti nāk, tad Ukri, Lielauce un Īle cīnās pa simtu, lai viņi savāktu balsotājus. Tur jau ir tukšums,” saka Auces novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Jānis Bensons.

Nākamgad, iespējams, vēlēt vietvaru, nobalsojot pa pastu, varēs arī tie novadu ļaudis, kuri deklarēti vienā pašvaldībā, bet dzīvo citā. Teorētiski tas varētu palielināt vai vismaz nepieļaut vēlētāju aktivitātes samazināšanos un, iespējams, pat pamainītu politisko karti.

Uz lielu ieguvumu no mēģinājuma pievērst aizbraukušo uzmanību politiskās un saimnieciskās dzīves norisēm savos pagastos necer arī pieredzējušie Zemgales novadu vēlēšanu komisiju priekšsēdētāji. „Uz tiem 3000 balsotāju… kādi 50.. ne vairāk. Nebūs nekāda lielā aktivitāte,” pauž Bensons.

„Es drīzāk atbalstītu elektronisko balsošanu internetā, par ko pašreiz vairs nerunā. Internets mūsdienās ir ikdiena, bet pasts ... Tas jau ir kaut kas aizvēsturisks,” norāda Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis.

Lai balsošana pa pastu būtu iespējama, jāveic grozījumi likumā, un par to jānobalso Saeimas deputātu vairākumam. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās Zemgales reģionā piedalījās tikai 39,39 % balsstiesīgo.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti