Panorāma

OCTA tirgus caurskatāmība veicina cenu saskaņošanas risku

Panorāma

RNP fiktīvo darbinieku lieta nonāk tiesā

Piesārņojumu Zemgalē vāks par 400 000 eiro

Zemgalē izlietās indes lieta: rūpnīcai «Biolars» vasaras laikā jānovērš pārkāpumi

Valsts vides dienests (VVD) rūpnīcai “Biolars” Olainē devis laiku līdz septembrim, lai sakārtotu vides aizsardzības prasību ievērošanu. Tiks lemts arī par sanācijas darbu uzdošanu rūpnīcai. Uzņēmums gan ir gatavs uzņemties tikai 1/13 no piesārņotās teritorijas sanāciju.

VVD secinājis, ka piesārņojums nonācis 20 vietās, kopā pārklājot 13 000 kvadrātmetru. No tiem 12 000 kvadrātmetri bijuši ceļmalas, bet 100 kvadrātmetri - privāta lauksaimniecības zeme. VVD norāda, ka "Biolars" ir vienīgā rūpnīca Latvijā, kuras ražošanas procesa izejvielās ir cianīdjoni.

Pēc notikušā izmeklēšana joprojām turpinās, tiek pratināti "Biolars" darbinieki, izņemti video ieraksti un virkne dokumentu. Notikuma vietā aizturētais autovadītājs vēl joprojām ir apcietinājumā. Lai arī viņš nav "Biolars" darbinieks, Valsts vides dienests ir pārliecināts, ka tieši ķīmiskajai rūpnīcai jāsedz sanācijas darbu izmaksas.

"Atbildība ir biolars pusē, ir jābūt pilnīgi detalizētai dokumentācijai par to, kam ir nodots, kurš uz kurieni ved, kāds ir veids, uz kurieni transportē bīstamos atkritumus," pauda VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Piesārņojuma likvidācija varētu izmaksāt līdz 400 tūkstošiem eiro. To iespējams veikt, aizvietojot piesārņoto zemi ar jaunu, vai arī ar neitralizējot bīstamās vielas ķīmiskā reakcijā ar citām vielām.

"Ja ceļmalas mēs varētu varbūt sanēt ar šo stabilizācijas metodi, privātīpašniekiem, kur ir sējumi un lauksaimniecības zeme, mūsu skatījumā būtu jāaizvieto ar jaunu svaigu augsni," norādīja VVD Jelgavas reģionālās pārvaldes direktors Hardijs Verbelis.

"Biolars" pagaidām ir piekritis segt sanācijas izmaksas lauksaimniecības zemei, kas ir vien trīspadsmitā daļa piesārņotās teritorijas. Bet vainu piesārņošanā uzņēmums neatzīst, norādot, ka par notikušo uzsākta arī iekšējā izmeklēšana.

"Tas šoferis nav persona, ar kuru rūpnīca bija noslēgts līgums, tas ir apakšuzņēmums juridiskai personai ar ko bija līgums," teica "Biolars" pārstāve, zvērināta advokāte Viktorija Jarkina. "Biolars" arī noraida Valsts vides dienesta pārmetumus, ka rūpnīcas teritorijā glabāto bīstamo atkritumu skaits 40 reižu pārsniedz normu. Uzņēmums uzstāj, ka tie nemaz neesot bīstamie atkritumi.

Tikmēr Valsts policija izmeklēšanā ir guvusi apliecinājumu, ka 24. maijā pieķertā automašīna, kas izlēja ķīmiskas vielas Bauskas novadā gar kādu ceļu, ir izbraukusi no «Biolars» rūpnīcas. Arī uzņēmuma advokāte Jarkina to apstiprināja.

Viktorija Jarkina par automašīnu
00:00 / 01:05
Lejuplādēt

Autovadītājs esot strādājis apakšuzņēmumā, kura uzdevums bijis pārvadāt atkritumvielas pa rūpnīcas teritoriju. Kādēļ lai apakšnieks būtu patvaļīgi vedis atkritumus izgāzt krietni tālāk, dabā, uzņēmums nekomentē. Tas arī noliedz Valsts vides dienesta pārmetumus, ka rūpnīcas teritorijā uzglabātais bīstamo atkritumu daudzums 40 reižu pārsniedzis saskaņoto. Tas, ko vides dienests sauc par bīstamajiem atkritumiem, īstenībā esot barība mikroorganismiem, apgalvo uzņēmums.

KONTEKSTS:

Pārkāpumi "Biolars" atklājās pēc tam, kad maija beigās vides inspektori un policijas darbinieki pieķēra kādu personu, kas ceļu un tīrumu malā lēja indīgu šķidrumu.  Vides dienestā norādīja, ka noziegums pret vidi pastrādāts apzināti - lai atbrīvotos no ķīmisku vielu pārpalikumiem, kas radušies ražošanas procesā. Tika secināts, ka šķīdums satur cianīdjonus, kuri rodas "Biolars" ražošanā. Piesārņotāju apcietināja, un policija ierosinājusi kriminālprocesu par būtisku kaitējumu videi. Līdz šim atrastas 18 vietas, kur indīgais šķīdums izliets Jelgavas, Ozolnieku, Bauskas, Rundāles un Tērvetes novadā.

Valsts vides dienests brīdinājis Olaines ķīmisko rūpnīcu "Biolars" par darbības daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Valsts vides dienesta inspektori rūpnīcas teritorijā konstatējuši būtiskus pārkāpumus bīstamo atkritumu - dažādu ķīmisko vielu atlikumu - uzglabāšanā, kas notikuši ilgstoši. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, brīdinājums var būt pirmais solis ceļā uz uzņēmuma darbības apturēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt