Panorāma

Grestes lieta. LTV ekskluzīva reportāža no Kairas

Panorāma

Avārijās cietuši 140 motociklisti

Zemessargi trenējas karot pilsētā

Zemessargi trenējas karot pilsētā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šobrīd Cēsīs notiekošās trīs dienu Zemessardzes mācības ir pirmās šāda tipa mācības Latvijā. Tajās kareivji netrenējas cīņai pret svešas valsts armiju, bet gan pret neformālu militāru grupējumu, kuru atbalsta daļa vietējo iedzīvotāju, turklāt cīņas notiek pašā pilsētas centrā. Tā ir tā dēvētā nekonvencionālā karadarbība, par kādu bieži vien pēdējā laikā nācies dzirdēt ziņās no Austrumukrainas.

Sestdien mācībās zemessargi neitralizēja ieroču glabātavu, patrulēja pa Cēsīm un aizstāvēja pagaidu bāzi pilsētā no nemiernieku atbalstītājiem. Visu šo uzdevumu izpildi traucēja saniknoti protestētāji. Tik sarežģīts mācību scenārijs bija nepieciešams, jo kauja pilsētas apstākļos rada kareivim veselu virkni sarežģījumu, ar ko nebūtu jārēķinās klasiskā frontes līnijas situācijā.

„Karavīri saskaras jau pašā sākumā ar grūtībām, kad parādās pret viņiem negatīvi noskaņoti civiliedzīvotāji, tajā pašā laikā ir arī žurnālisti, prese, kas fiksē visu laiku viņu darbību, un viņiem ir jāveic savs uzdevumus, nepārkāpjot Ženēvas konvenciju un tanī pašā laikā nediskreditējot sevi,” stāsta Rolands Moļņiks, Zemessardzes 27. kājienieku bataljona komandieris.

„Nemiernieku” vidū ir arī kritušie, bet Zemessardze saņem papildspēkus un beigu beigās ēku arī ieņem. Viegli neklājas arī viņu dienesta biedriem citviet pilsētā. Zemessargiem ir jāaizstāv bāze pret dusmīgiem protestētājiem, kamēr viņu kolēģi mēģina atbrīvot nemiernieku ieņemto ēku.

Kaut oficiāli neviens tā neapgalvo, nav nekāds noslēpums, ka  iedvesma šodienas mācību rīkošanai ir smelta Ukrainā. Paredzams, ka līdzīgas mācības notiks arī turpmāk.

„Viss ir atkarīgs, kāda attīstīsies situācija pasaulē, kas notiek kaimiņvalstīs, mums ir jāseko tam līdzi un jābūt gataviem. Jo ne vienmēr būs tikai konvencionālās karadarbības,” atzīst Zemessardzes 27. kājinieku bataljona operatīvās nodaļas priekšnieks Māris Skrīvelis.

Vietējā policija kaujās nepiedalās – likumsargiem izdalītas provokatoru fotogrāfijas. Viņi jāaiztur, pirms iekļuvuši pilsētas centrā un pievienojušies saviem līdzzinātājiem.

„Es pateikšu, ka policija tika galā ļoti labi. Tā kā kuriozu gribētu pieminēt, ka tika mazliet labāk pat galā, nekā bija plānots. Iefiltrēto skaits bija 15, aizturēja viņi no iefiltrētajiem 12, bet kopā atveda pie mums 20, tā kā daļa bija arī civilie iedzīvotāji. Bet, nu cilvēki neņēma ļaunā un viss bija kārtībā,” ap mierināts ir Moļņiks.

Vakarā, zemessargiem atgriežoties bāzē ārpus pilsētas, no slēpņa uzbruks nemiernieki. Tādēļ naktī šāvieni skanēs piepilsētas mežos.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti