Zavadska: Par spīti «AstraZeneca» vakcīnas «iepauzēšanai», cilvēki tomēr otrdien ar to vakcinēti pret Covid-19

Neraugoties uz “AstraZenecas” vakcīnas izmantošanas apturēšanu, otrdien ir bijuši gadījumi, kad cilvēki pret Covid-19 vakcinēti ar šo poti. To Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” pavēstīja Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska. 

Visas ģimenes ārstu prakses līdz otrdienas rītam nesaņēma Veselības ministrijas atbildīgo dienestu ziņu par lēmumu apturēt “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu, tādēļ Zavadska pieļāva, ka ir vietas, kur otrdien vakcīnas devas tikušas izmantotas. 

Zavadska atzīmēja, ka šobrīd ir grūti noteikt apjomu, cik vakcīnas tikušas izmantotas par spīti “iepauzēšanai”. Tāpat viņa atzina, ka ir vakcinācijas kabineti, kur atvērtās vakcīnu devas ir, piemēram, nonākušas izlietnē. 

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide iepriekš atzina, ka viņa savā praksē pagājušajā nedēļā piegādātās "AstraZeneca" vakcīnas ir izvakcinējusi, bet par kopējiem datiem, cik cilvēkus ģimenes ārsti paguva savakcinēt, cik vakcīnas viņi patlaban uzglabā un cik vakcīnu devas gāja zudumā, ir informēts Nacionālais veselības dienests (NVD). NVD atzina, ka datus par norakstītām vakcīnu devām apkopo Slimību profilakses un kontroles centrs.

Vienlaikus Imunizācijas valsts padomes vadītāja skaidroja, ka vēl aizvien Eiropas Zāļu aģentūra un Veselības ministrija nav apstiprinājušas datus par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. 

“Es domāju, ka šajā situācijā nav vienas un pareizās atbildes. Es uzskatu, ka drošības dēļ mēs varam šīs pāris dienas, nedēļu vai divas iepauzēt. [...] Mums nav pamatotu aizdomu par cēloņu saistību,” skaidroja Zavadska. 

Līdz šim Latvijai piegādātās, bet neizmantotās “AstraZeneca” vakcīnas “negrasāmies izmest”, tās turpinās uzglabāt ledusskapjos, līdz būs zināms Eiropas Zāļu aģentūras lēmums un izvērtējums par Eiropā konstatētajiem blakņu gadījumiem, iepriekš norādīja Zāļu valsts aģentūras vadītājs Svens Henkuzens.  Kopumā nav izlietoti vairāk nekā 10 000 “AstraZeneca” vakcīnas devu.

KONTEKSTS:

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs, Imunizācijas valsts padome, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  

ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.  

Vienlaikus Veselības ministrijas atbildīgie dienesti uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem.

Pēc lēmuma piesardzības nolūkā apturēt vakcinēšanu pret Covid-19 ar “AstraZeneca” vakcīnām atbildīgās amatpersonas aicina sagaidīt vispusīgu Eiropas Zāļu aģentūras izvērtējumu un nesteigties ar citu scenāriju izvērtēšanu. Pašreiz piegādātās vakcīnas turpinās uzglabāt, un amatpersonas cer, ka pēc visu gadījumu izvērtēšanas varēs atsākt vakcināciju ar tām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt