Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Valdi Keri

Rīta Panorāma

Intervija ar raidījuma Dardarija dalībniekiem Paulu, Moricu, Rihardu un vadītāju Renāru Zeltiņu

Intervija ar Valdi Zatleru

Zatlers par koalīcijas krīzi bēgļu dēļ: ZZS kā vienmēr neuzņemas atbildību, NA nedomā par nākotni

Bijušais prezidents Valdis Zatlers nav pārsteigts par Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) “vēlmi būt pēc iespējas tālāk” no nepopulārajiem lēmumiem saistībā ar bēgļiem. Savukārt Nacionālā apvienība (NA), kura arī iebilst pret patvēruma meklētāju uzņemšanu, pēc Zatlera domām, nedomā par nākotni, jo bēgļi Latvijā – ir realitāte. 

Zatlers intervijā LTV “Rīta Panorāmai” sacīja, ka viņam pašreizējā ZZS nostāja atgādina notikumus pirms vairākiem gadiem, kad sākās ekonomiskā krīze un bija politiķi, kuri nebija gatavi uzņemties atbildību.

Toreiz, kad bija jāglābj valsts, ZZS no visa turējās pēc iespējas tālāk, pat nevēlējās tikties ar starptautiskajiem aizdevējiem, norādīja Zatlers.

Pašlaik politiķi šo jautājumu svaida kā karstu kartupeli, bet kādam tas ir jāpaņem un jāapēd, sacīja eksprezidents.

Pēc viņa vārdiem, ZZS ir raksturīgi neuzņemties atbildību, protestēt pret kaut ko, it kā aizstāvot iedzīvotāju viedokli. “ZZS pagaidīs, kamēr kāds cits visu izdarīs viņu vietā,” sacīja Zatlers.

Savukārt Nacionālā apvienība, viņaprāt, mēģina demonstrēt savu tradicionālo stāju,  taču apvienībai jādomā, ko darīt, kad bēgļi būs Latvijā, un tas ir tikai laika jautājums.

Latvijai jābūt tālredzīgai, mēs nevaram atļauties teikt, ka mūsu nacionālās intereses ir izolēties, uzsvēra Zatlers.  

Viņš vairākkārt akcentēja, ka bēgļi ir realitāte, “džins ir izlaists no pudeles” un viņi atnāks līdz Latvijai, vai mēs to gribam vai nē, tāpēc savlaicīgi jābūt plānam, kā viņus uzņemt, integrēt, kā mainīt likumus, lai varētu viņiem diktēt noteikumus, sakot – “jā, mēs varam palīdzēt, bet tādā veidā, kā esam izdomājuši, kas būs labi jums un mums”.

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers 9.septembrī nāca klajā ar paziņojumu, ka eiropiešiem ir jāuzņemas atbildība par bēgļiem, kas ieradušies no kara un nelaimju plosītām zemēm, jo patvēruma meklēšana ir cilvēka pamattiesības. Viņš arī oficiāli rosina dalībvalstīm uzņemt 160 000 patvēruma meklētāju, to skaitā ir iepriekš plānotie 40 000 cilvēki, kurus bija plānots uzņemt brīvprātīgā kārtā. ES dalībvalstu iekšlietu ministri vienojās par šo cilvēku uzņemšanu, taču ne par obligāto kvotu sistēmu.

Atbilstoši jaunākajam EK vadītāja bēgļu uzņemšanas plānam Latvijai ir papildus jāuzņem 526 cilvēki, pēc tam preses konferencē pavēstīja premjere. Tādējādi kopā ar jau iepriekš noteiktajiem 250 bēgļiem Latvijai ir jāuzņem 776 cilvēki. 

Divas no valdību veidojošajām partijām - ZZS un Nacionālā apvienība - nevēlas bēgļu uzņemšanu Latvijā, "Vienotība" teikusi jāvārdu Junkera idejai sadalīt gandrīz visās Eiropas Savienības dalībvalstīs 160 000 bēgļu.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt