Rīta Panorāma

Irākas galvaspilsētā Bagdādē nemieri

Rīta Panorāma

Mirdzas Zīveres un Zigmara Liepiņa koncerts un grāmata

Intervija ar bijušo Valsts prezidentu (2007–2011) Valdi Zatleru

Zatlers: Padomju pieminekļu demontāža ir liela pārmaiņa sabiedrībai

Rīgā Uzvaras parka pieminekļa un citu padomju režīmu slavinošu piemiņas vietu demontāža ir liela pārmaiņa sabiedrībai, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Zatlers pievienojās viedoklim, ka Uzvaras parka pieminekļa demontāža ir vēsturisks brīdis: “Tātad mēs vairs nekur neslavinām, negodinām padomju okupācijas simboliku.” Viņu priecē, ka demontāža notiek likumīgā ceļā.

Kopumā sabiedrībai šī esot liela pārmaiņa. “Latviešiem vismaz 30 gadus šis piemineklis atgādināja kaut ko nepatīkamu. Tas tika pieciests tā vārdā, ka mēs esam demokrātiska, brīva valsts un arī citiem cilvēkiem ir tiesības uz vēsturisku atmiņu. Tagad svarīgi saprast, ka mēs esam atbrīvoti.”

Arī Latvijas krievu sabiedrībai tas esot pagrieziena punkts. “Varbūt viņi identificējās ar to un tas bija viņu ģimeņu vēsturiskās atmiņas piemiņas mirklis, kad gāja nolikt ziedus. Tātad diezgan smagi mirkļi un pārdomas visu cilvēku galvās,” sacīja Zatlers.

Viņaprāt, padomju simbolika, kas nu tiek demontēta, bija arhaisms. Savukārt vērtībās, ar kurām dzīvo lielākā daļa Latvijas sabiedrības, nav būtisku atšķirību.

KONTEKSTS:

Būvlaukumu pieminekļa nojaukšanai Uzvaras parkā sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Rīgas pašvaldībā atklāja, ka darbi ritēja ātrāk nekā pēc plāna. Saskaņā ar likumu piemineklis bija jānojauc līdz 15. novembrim, savukārt ar būvniekiem noslēgtais līgums paredz, ka līdz 2023. gada 30. jūnijam jāpabeidz būvdarbi šajā teritorijā.

Uzvaras parkā demontētā padomju pieminekļa vietā īstermiņa plāns paredz izveidot jauniešu atpūtas un sporta laukumu, savukārt par ilgtermiņa plānu vēl būs nepieciešama sabiedrības iesaiste un diskusijas, atzina Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti