Lidmašīnas nosēdināšanu Minskā eksprezidents uzskata par valsts terorismu: “Pasaule vienmēr asi reaģēs uz terorismu aviācijā. Pasaulē ir ļoti rūgta pieredze ar šiem teroristiem, kas piespieda nosēsties lidmašīnas kaut kur viņiem vēlamās valstīs vēlamās lidostās. Šobrīd tas ir vēl trakāk. To visu vada viens valsts vadītājs. Tas jau uzskatāms par valsts terorismu.”
Savukārt Latvijas rīcību, nomainot Baltkrievijas karogu Rīgā, Zatlers sauc par tiešu politisku žestu, parādot, ka mūsu simpātijas ir Baltkrievijas opozīcijas pusē.
“Rīgas mēra un ārlietu ministra rīcība ir pilnībā atbilstoša. (..) Sports ir sports, un čempionāts ir čempionāts, bet karogi Rīgas pilsētas ielās un to nomaiņa ir pilnīgi politisks signāls, žests, ka mēs vairs neatzīstam Lukašenko režīmu. Un mūsu visu simpātijas ir Baltkrievijas opozīcijas pusē. Ļoti tieši. Ļoti precīzi, emocionāli un skaidri parādot Latvijas nostāju,” komentēja eksprezidents.
“Demokrātijas Baltkrievijā vairs nav,” sacīja Zatlers.
Zatlers arī vēra uzmanību uz starptautiskā spiediena nozīmi: “Ja mums nav divpusējo attiecību, tad visa uzmanība jāpievērš starptautiskajām attiecībām. Tā kā reaģēs Eiropas Savienība, mums ir jāskaidro Eiropas Savienībai, ka šoreiz sankcijām jābūt ļoti precīzām, ļoti ciešām un nepārprotamām. Un, protams, arī Apvienoto Nāciju Organizācija, kura darbu jau veic gan Īrijā, gan arī Igaunija. Tātad jābūt starptautiskam spiedienam, jo divpusējo attiecību vairs nav, tas ir fakts, un to ir izdarījis Lukašenko.”
Turklāt Baltkrievija pašlaik jau esot gandrīz pilnībā izolējusies. “Un šobrīd jāsaprot, ka Baltkrievija nav Krievija, ka Baltkrieviju izolēt Eiropas Savienībai ir ļoti vienkārši. No tā Eiropas Savienība necietīs, cietīs baltkrievi paši. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai baltkrievi paši saprastu, kas notiek un, kā saka, izlemtu savas valsts likteni un savas tautas likteni paši,” sacīja Zatlers.
KONTEKSTS:
23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.
Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz masu nekārtību rīkošanā, par ko viņam draud 15 gadu cietumsods.
Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.
Eiropas Savienības valstu līderi pēc notikušā vienojās paplašināt sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī uzņēmumiem, kas finansiāli atbalsta Minskā valdošo režīmu. Baltkrievijas aviokompānijām aizliegts izmantot ES valstu gaisa telpu un nosēsties ES valstu lidostās. Savukārt Eiropas lidsabiedrībām ieteikts neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu.