Dienas ziņas

Džonsona jaunais «Brexit» piedāvājums. K.Kariņš Briselē

Dienas ziņas

Pašvaldību reforma tuvojas Saeimai

Zarnu vēzi cer atklāt laikus

Zarnu vēzi cer atklāt laikus

Zarnu vēzis ir izplatīta onkoloģiska saslimšana. Lai gan pārbaudes valsts apmaksā, bieži šo vēža paveidu atklāj novēloti. No oktobra valsts sākusi apmaksāt efektīvāku un pacientiem draudzīgāku zarnu vēža diagnostiku.

Zarnu vēzis ir trešā biežākā onkoloģiskā diagnoze, ar ko slimo Latvijas iedzīvotāji. Katru gadu vismaz vienu jaunu saslimšanas gadījumu atklāj katrs ģimenes ārsts. Statistika rāda, ka ar zarnu vēzi visbiežāk slimo cilvēki vecumā pēc 50 gadiem, un šai mērķa grupai valsts diagnostiku apmaksā. Neraugoties uz to, slimību tās agrīnā stadijā atklāj reti. Patlaban iedzīvotāju interese veikt pārbaudes testu ir neliela. Šogad to izdarījis vien katrs desmitais no riska grupā esošajiem Latvijas iedzīvotājiem.

Kā skaidro speciālisti, atšķirībā no citām onkoloģiskām saslimšanām paraugus zarnu vēžu testam nenoņem ārsts, bet tas katram jādara pašam. Lai diagnosticētu vēzi, nepieciešams fēču paraugs, un līdz šim ģimenes ārstam bija jānodod trīs paraugi un jāpiedomā pie ēdienkartes. Tagad šīs neērtības samazinātas līdz minimumam.

"Manā praksē, strādājot septiņus gadus, tikai viens pacients pats ir nācis un uzjautājis pēc šī testa. Es gribētu teikt, ka arī šis jaunais tests nebūs izklaide, bet tas būs daudz vienkāršāk veicams nekā iepriekš," teica ģimenes ārsts Ainis Dzalbs. Viņš cer, ka tagad iespēju bez maksas pārbaudīties izmantos vismaz četras reizes vairāk riska grupā esošo pacientu. Svarīga ir agrīnā diagnostika, un uzlabotais tests ļaus identificēt ļaundabīgo audzēju vēl pirms jebkādu simptomu parādīšanās.

"Tas ir pietiekami svarīgi, lai šo pacientu mēs atklātu agrīnā stadijā. Šie tipiskie simptomi – aizcietējumi, sāpes vēderā, dzelzs deficīts, mazsasinība – tie visi ir raksturīgi jau vēlīnām stadijām, nevis pirmajai vai otrajai stadijai. Tad, kad pacients vēršas ar šādām sūdzībām, tad, protams, terapijas iespējas bieži vien ir ierobežotas," pauda Dzalbs.

Cilvēkiem, kuri sasnieguši 50 gadu vecumu, pārbaudes ieteicams veikt katru gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti