Zanders: Jauno partiju rīcībspēja atkarīga no valsts pārvaldes cilvēkiem

Jauno partiju rīcībspēja atkarīga no tā, vai tajā ir cilvēki no valsts pārvaldes, kas šiem politiskajiem veidojumiem piešķir kompetenci. Tuvojoties nākamā gada Saeimas vēlēšanām, manāmas indikācijas, ka politikā varētu ienākt neliela daļa augstākās ierēdniecības.

Šādu viedokli iknedēļas komentārā Latvijas Radio otrdien izteica laikraksta „Diena" analītiķis Māris Zanders.

„Skaistums ir tajā, ka vienmēr ir tāda drusku šizofrēniska cilvēku attieksme pret jaunajām partijām. No vienas puses, vienmēr sabiedrībā ir daļa, kam nosacīti vecās partijas ir apnikušas un gribētu labprāt kaut ko jaunu redzēt. Un tajā pašā laikā ir tikpat liels skepticisms pret šīm partijām, sakot, ka tie ir vecie vēži jaunā kulītē," sacīja Zanders. Viņš gan piebilda, ka šai skepsei daļēji ir pamats, jo partijā vai finansiālo atbalstītāju pusē nereti manāmas jau iepriekš daudz redzētas sejas.

Par spīti šādai attieksmei vienmēr ir cilvēku drupas gatavas veidot jaunas partijas, norāda Zanders. „Bet vienmēr ir jautājums, cik rīcībspējīga partija ir, vai no tās var kaut ko reāli sagaidīt?

Bet paradoksālais secinājums, ka rīcībspēja atkarīga no tā, vai jaunajā partijā parādās cilvēki no valsts pārvaldes," saka Zanders.

Viņš skaidro, ka žurnālisti, uzņēmēji, inteliģences pārstāvji vienmēr ir „apriori pret pastāvošo varu". Līdz ar to, ja viņi dominē partijā, tad būs noliegums par daudzām lietām, taču tas darbojas tikai līdz kādam brīdim, jo vēlāk rodas jautājums, ko viņi paši darīs citādāk.

„Valsts pārvaldei, kas ir augstākais slānis, tur ir šī kompetence. Un tad ir jautājums, vai šie cilvēki iesaistās politikā."

„Esmu saskāries ar situācijām, ka grupas, veidojoties par partijām, tās ne tikai nodarbojas ar prastu populismu, bet nezinot, kas valdībā notiek, raksta lietas, kas ir jau izdarītas vai tūlīt tiks izdarīts. Tādēļ valsts pārvaldes pārstāvji piešķir kompetenci jaunām partijām," skaidro Zanders.

Zanders norāda uz indikācijām, ka daļa augsta līmeņa ierēdniecības gatava iesaistīties politikā jaunā sastāvā.

Tas gan esot interesanti, jo augstākā ierēdnieci parasti asociē sevi ar valdošajiem politiskajiem spēkiem. „Ja tuvāko mēnešu laikā jaunajās partijās ieraudzīsim ministriju valsts sekretāru, to vietnieku līmenī ierēdņus, tas nozīmē, ka laikam viņi saprot – kaut kas jādara savādāk nekā šobrīd notiek," skaidroja Zanders.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti