Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bēgļu portretu izstāde

Žaņa Lipkes memoriālā atklāj bēgļu portretu izstādi

Žaņa Lipkes memoriālā ir atklāta bēgļu portretu fotoizstāde “Cilvēcīgais skaistums”. Tās mērķis ir parādīt bēgļus no cita skatupunkta ar cerību, ka vairāk cilvēku ieklausīsies bēgļu dzīvesstāstos un mēģinās atrast veidus, kā viņiem palīdzēt.    

Pasaulē šobrīd vairāk nekā 65 miljoni cilvēku dzīvo kā bēgļi. Daudzi pieraduši viņus redzēt medijos kā problēmu un kā kaut ko svešu. 2014. gadā skandināvu mākslinieks Martins Taulovs devās uz bēgļu nometni blakus savām mājām un uzklausīja cilvēku stāstus. Tā mazā Skandināvijas salā sākās neliels projekts, kas nu ir kļuvis par internacionālu misiju un turpina augt.

“Es ticu, ka šāda metode parāda bēgļus citādāk. Parasti mēs dzirdam, ka viņi ir problēma – kaut kas, no kā jātiek vaļā. Taču šādās bildēs var redzēt, ka viņi ir tādi paši cilvēki kā mēs. Vienīgā atšķirība ir tāda, ka viņi nāk no valsts, ko viņiem ir nācies pamest,” saka Taulovs.

Martins ir uzņēmis aptuveni 1000 bilžu daudzās valstīs, un tās tiek rādītas dažādās izstādēs daudzviet pasaulē. Mākslinieks ir arī nodibinājis savu kompāniju, strādā žurnālos un plāno izdot portretu grāmatu. Viņš izmanto mākslu, lai apvienotu cilvēkus – bēgļus, interesentus, politiķus. Uz Rīgu atvesti daži desmiti fotogrāfiju.

Šajā izstādē ir svarīgas ne tikai fotogrāfijas, bet arī tajās redzamo cilvēku dzīvesstāsti. Martins katru no šiem cilvēkiem ir iepazinis personīgi, apceļojot viņu dzīvesvietas.

Ir grūti noticēt, ka šīs bildes nav uzņemtas studijā, bet gan uz ielām un nometnēs, izmantojot līdzi paņemtu fonu un gaismas. Bildes nav apstrādātas pēc to uzņemšanas, lai izceltu realitāti, emocijas un katra cilvēka dabisko skaistumu.

Viens no fotogrāfijās attēlotajiem – zēns, kas šobrīd ir Turcijā, viens no 400 000 bēgļu bērniem, kuri nav spējīgi iet skolā un kuri strādā vairāk nekā 12 stundas dienā. “Katrs no šiem stāstiem ir spēcīgs un sirdi plosošs,” stāsta Martins.

Muzeja direktore Lolita Tomsone arī atgādina, ka latvieši paši ir bijuši bēgļu gaitās un zina, kā ir sākt dzīvi svešumā, kā novērtēt jebkādu palīdzību un kā tikt galā ar pret bēgļiem vērsto nicinājumu un stereotipiem.

Žaņa Lipkes memoriāls jau iepriekš ir mēģinājis piesaistīt cilvēku uzmanību uzzināt vairāk par šo tematu.

Lai gan pirms šī projekta sākšanas Martins neko daudz par bēgļiem  nezināja, tagad šis temats ir mainījis viņa dzīvi un kļuvis par daļu ikdienas. Kā saka mākslinieks, šis projekts nebeigsies, kamēr viņš varēs satikt un uzklausīt bēgļus, cerot, ka arī citi ieklausīsies šajos stāstos.

Izstādi Žaņa Lipkes memoriālā Ķīpsalā iespējams apskatīt līdz pat 7. oktobrim.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti