Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Purvainās ūdens tilpēs Vidzemē slāpst zivis

Aptiekas gatavojas zāļu drošuma pārbaudei

Zāļu drošuma pārbaude mazajām aptiekām Zemgalē - papildu finansiālais slogs

Jau pēc pāris nedēļām stāsies spēkā tikai pagājušajā nedēļā apstiprinātie Ministru kabineta grozījumi saistībā ar regulu par zāļu verificēšanu jeb papildu drošības pārbaudēm. Lai izvairītos no viltojumiem, aptiekām pirms zāļu izsniegšanas pacientiem turpmāk būs jāpārbauda ražotāju sniegtā informācija par katru medikamentu iepakojumu. Neskaidrību gan vēl daudz, turklāt  mazajām lauku aptiekām tas būšot arī papildu finansiālais slogs. 

''Galma aptiekas'' filiālē Zaļeniekos, kas ir vienīgā aptieka pagastā, dienā iegriežas ap sešdesmit cilvēku.Uzturēt to izdodoties tikai tāpēc, ka īpašniecei ir vēl aptieka pilsētā. Šis gads iesācies ar papildus izmaksām jaunajām prasībām drošuma pārbaudēm zālēm. Lai tās izpildītu, līdz 9.februārim aptiekās jāuzstāda skeneri ar kuriem nolasīt unikālo kodu no zāļu iepakojuma.

"Mums jau kases sistēmas darbojas, un izmaksas vienīgās būs skeneri jānopērk. Lai būtu kvalificēta apkalpošana, tur vēl varbūt būs izmaksas," stāsta ''Galma aptiekas'' īpašniece Dzintra Lūsiņa.

Vēl vairāk par izmaksām aptiekārus satrauc daudzie jautājumi, uz kuriem atbilžu neesot, kā arī Latvijas zāļu verifikācijas organizācijas attieksme.

"Līdz šim ir bijis ļoti maz informācijas par šo jautājumu. Šodien, piemēram, notiek sanāksme Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijā (LZVO) , bet tur diemžēl var tikt tikai ar ielūgumiem,  un es arī uz šo sanāksmi netiku," skaidro Lūsiņa.

 Augstkalnes pagasta vienīgajā aptiekā jaunais skeneris uzstādīts jau reizē ar kases sistēmu, tomēr neskaidrības ir gan par to, kas notiks ar Krievijā ražotajām zālēm, gan par to, vai  Eiropas zāles no lieltirgotavām jau uzreiz tiks saņemtas ar jauno kodu, kā arī par to, kā visa šī sistēma darbosies.

"Es uzskatu, ka bija jābūt ilgākam pārejas periodam. To sistēmu vajadzētu kaut kā bišķi iemēģināt. Tam visam bija jābūt krietni ātrāk. Ja tas ir 9.februāris, kad tas viss mainās, tad mums vajadzēja kaut kā adaptēties un saprast, kā tas viss darbojas," uzsver SIA "LuRaVe" īpašniece Iveta Kurloviča.

Zāļu verifikācijas organizācijas pārstāvis  telefonsarunā skaidro, ka satraukumam neesot pamata. Laiks iestrādāties būšot, jo bez jaunās drošības pārbaudes atbrīvoties no jau esošajām zālēm varēšot arī lieltirgotavas.

"Visas zāles, uz kurām ir attiecināmas regulas prasības, un, kas ir saražotas līdz 2019.gada 9.februārim var tikt izplatītas ierastajā kārtībā līdz to derīguma termiņa beigām," skaidro LZVO projekta vadītājs Pēteris Rimšs.

Zāļu verifikācija, kas ļaus noteikt, no kurienes zāles nākušas, kāds ir to derīguma termiņš un vai iepakojums ir neskarts, attieksies gan uz recepšu, gan atsevišķiem bezrecepšu medikamentiem, kas uzskaitīti regulas pielikumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti