Panorāma

Panorāma

Panorāma

«Lielais jautājums»: Latvijai vajadzīgs labāks mārketings

Zaļais koridors – tikai pirmreizējiem pacientiem

«Zaļais koridors» onkoloģijā pieejams vien pirmreizējiem pacientiem

Zaļais koridors vēža slimniekiem darbojas, taču ne visi to drīkst izmantot, lai ātri satiktu speciālistu un veiktu izmeklējumus. To atzīst gan onkologi, gan ģimenes ārsti un arī slimnieki. Konsultācija un konkrētas pārbaudes tiek tikai tiem, kuriem aizdomas par onkoloģisku saslimšanu konstatētas pirmo reizi. Ja slimnieks vēzi jau ir pārcietis un tas atkārtojas, uz viņu šī iespēja neattiecas.

Latvijas Onkoloģijas centrā rinda pie reģistratūras ir gara, bet vadība apgalvo, ka pirmreizējie pacienti ārstu satiek divu vai trīs dienu laikā, apejot pārējos. Paši vēža slimnieki gan stāsta ko citu. 

"Tikko bija aizdomas man pašai. Uz ādas vēzi. Vairākas nedēļas [pagāja], kamēr izlūdzos ģimenes ārstam to īsto nosūtījumu. Ne katrs ārsts to zina," atzina krūts vēža pacientu atbalsta biedrības "Vita" valdes priekšsēdētāja Irīna Januma.

Tikmēr Zarnu vēža pacientu biedrības valdes priekšsēdētājs Uldis Vesers norādīja: "Tāpat cilvēki mēneša līdz divu mēnešu laikā tiek pie izmeklējumiem.

Ir cerīgi, ka ir šis zaļais koridors, ka tas ir paredzēts, bet diemžēl tas vēl pilnībā nestrādā."

Šiem pieredzes stāstiem Onkoloģijas centra vadība piekrīt. Diemžēl, ja cilvēkam diagnoze vēzis jau reiz ir noteikta un ārstēta, viņš pa šo zaļo koridoru doties nedrīkst. 

"Zaļais koridors ir noteikts atsevišķām onkoloģiskajām saslimšanām, un tas strādā. Patlaban pacienti tiek trešajā dienā pie speciālista. Bet, ja tas ir recidīvs, ļoti žēl, bet tad pacienti - kā visi - iet 10 dienu laikā," atzina Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga.

Savukārt ģimenes ārsti, kuriem pacients ar jau apstiprinātiem analīžu rezultātiem tālāk pie onkologa jānovirza pašiem, apstiprina, ka saziņa ir uzlabojusies. 

"Salīdzinot ar sākumu, stāvoklis ir uzlabojies. Mēs tiešām varam sazvanīt tagad ārstus, vienīgās problēmas vēl ir ar Stradiņa slimnīcu," atzina Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Latvijas Onkoloģijas centra uzskaitē ir vairāk nekā 70 000 pacientu. Katru gadu šeit  tiek konstatēti vidēji 11 000 jaunu onkoloģijas slimnieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti