Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Aizdomas par vēzi? Bez rindas!

«Zaļā koridora» sistēma onkoloģijā pagaidām nedarbojas

Kopš 1.oktobra ikviens Latvijas iedzīvotājs, kuram ir aizdomas par saslimšanu ar onkoloģisku slimību, ar ģimenes ārsta īpašu atzīmi nosūtījumā var saņemt pirmos izmeklējumus par valsts naudu ātri, bez rindas. Taču paši ģimenes ārsti par šo kārtību nav sajūsmā, jo tieši viņiem pēcāk jānodrošina pacienta satikšanās ar onkologu, un tas nevedas viegli. Savukārt vairākas slimnīcas un veselības centri, kuros kvotu trūkuma dēļ izmeklējumu aparatūra stāv nenoslogota, šādus pacientus vēl nav redzējušas.

Uz izmeklējumu ar datortomogrāfu par valsts naudu Ogrē pierakstīties šogad vairs nevar. Taču, ja ģimenes ārsta nosūtījumā ierakstītas aizdomas par ļaundabīgu audzēju, tad desmit dienu laikā, nemaksājot neko, cilvēks jāpārbauda. Pagaidām šeit tādi pacienti nav satikti.

Latvijas Slimnīcu biedrības vadītāja vietniece Egija Širova pastāstīja, ka šobrīd nav iedarbināts mehānisms un pacientiem nav iespēju ātrāk uzzināt diagnozi.

Gadā pirmreizēji onkoloģisku saslimšanu atklāj 11 tūkstošiem cilvēku. Jaunā kārtība ir spēkā tikai otro nedēļu, tāpēc no ģimenes ārstu kabinetiem iziet pirmie pacienti ar šādiem nosūtījumiem. Ja izteiktās aizdomas par onkoloģisku saslimšanu neapstiprinās – tas, protams, ir milzu atvieglojums pacientam, un arī ģimenes ārstam nekādas sankcijas par izmeklējumam iztērēto valsts naudu neseko. Ja analīzes, diemžēl, apstiprina aizdomas, tikšanos ar onkologu organizē ģimenes ārsts.

Algoritms paredz, ka pats ārsts sarunā vizīti pacientam kādā no pieciem specializētajiem centriem. Un šeit jau rodas problēmas.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide atzīst, ka komunikācija prasa ļoti daudz laika. Onkoloģijas centrā telefona klausuli parasti paceļ uzreiz, bet ir slimnīcas, kur neatbild visas dienas laikā.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala sola, ka pēc saņemtās informācijas tiks veiktas pārbaudes. Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka jaunā kārtība ir spēkā tik īsu laiku, ka visas problēmas vēl nav apzinātas. Šī sistēma, ka nauda tiešām seko pacientam, ir jaunums, taču diemžēl pagaidām tas attiecas tikai uz pirmajām pārbaudēm un analīzēm. Līdz nākamā gada sākumam cer iedibināt kārtību, kā apmaksāt pārējos izmeklējumus.

Tā kā daudzviet arī onkologu rindas ir pārpildītas, pagaidām zaļā koridora pacientus pie onkologa izdodas aizsūtīt, tikai koleģiāli sarunājot.

Ārsts zvana ārstam, lai pacientu pieņemtu pirms vai pēc darba laika, pastāstīja Veide. Tātad pagaidām sistēma nedarbojas. 

Jaunā sistēma paredz, ka ārsts var norādīt aizdomas uz kādu no 11 diagnozēm, piemēram, aizdomas par audzēju krūtī, kuņģī un citviet. Katra audzēja atklāšanai nepieciešamās analīzes un izmeklējumi atšķiras.

Nacionālais veselības dienests pirmos rezultātus par to, kā šis zaļais koridors darbojas, sola nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti