Zakulis: FKTK partneri ASV tiešā saziņā Latvijas uzrauga darbu nekritizēja

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) sadarbības partneri ASV saziņā ar Latvijas finanšu tirgus uzraugu to tieši nav kritizējuši, intervijā aģentūrai LETA atzina bijušais FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.

Zakulis skaidroja, ka FKTK visu laiku sadarbojas ar kolēģiem Amerikā - gan ar uzraugu, gan ar korespondentbankām, kas sniedz pakalpojumus Latvijas bankām un kas interesējas par šo tirgu. Šī sadarbība izauga līdz idejai par pastāvīgo FKTK pārstāvi Amerikā, un no 2015.gada ASV strādā Arnis Lagzdiņš, kurš ir pieredzējis gan industrijā, gan uzraudzībā tieši naudas atmazgāšanas novēršanas un atbilstības jautājumos.

"Esam centušies sadarbību intensificēt, uzturēt, skaidrot. Saziņā ar mums FKTK centieni un pūliņi, sadarbība ir novērtēta pietiekami atzinīgi," teica Zakulis. Vaicāts, vai FKTK darbs tieši nav ticis kritizēts, Zakulis atbildēja: "Acīs nē."

Savukārt Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:baltica" šonedēļ ziņoja par ASV spiedienu uz Latvijas politiķiem, lai mūsu valstī spēcīgāka uzmanība tiktu pievērsta naudas atmazgāšanas novēršanai. Pagājušajā rudenī Latvijas parlamenta drošības komisiju vadītājiem Vašingtonā bijusi ne pārāk patīkama saruna ar ASV finanšu ministra vietnieku terorisma finansēšanas apkarošanā, teikts "Re:baltica" publikācijā. Latvijas politiķiem ticis aizrādīts, ka cauri Latvijas finanšu sistēmai iziet 1% no visiem ASV dolāru darījumiem pasaulē un ka valstij jāspēj to kontrolēt.

Vajadzību sākt nopietni apkarot cauri Latvijai plūstošo netīro miljonu straumi, galvenokārt no bijušās PSRS valstīm, katrā iepazīšanās vizītē Rīgā pieminēja jaunā ASV vēstniece. Latvijas ārlietu ministra uzmanību uz to sarunās vērsuši arī ASV valsts sekretāra tuvi līdzgaitnieki.

"Risks saņemt pļauku valsts prestižam, attīstīto klubam Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD) atsakoties to uzņemt, iespēja palikt bez pēdējā dolāru korespondentkonta rietumu finanšu iestādē, kas vēl strādā ar Latvijas bankām, bet galvenokārt ASV spiediens ir iemesli, kādēļ Latvijas politiskā elite un banku uzraugs ir iznākuši no letarģijas," teikts "Re:baltica" publikācijā.

Kā ziņots, līdzšinējais FKTK priekšsēdētājs Zakulis pēc četru gadu darba regulatora vadītāja amatā šonedēļ iesniedza atlūgumu un amatu atstāja. Viņš atkāpās, paskaidrojot, ka FKTK priekšsēdētāja amats ir uzticības amats un atkāpšanās mazinās aizdomu, baumu un šaubu ēnu pār FKTK. Pirms Zakuļa atkāpšanās viņa vadītā iestāde tika kritizēta par nepietiekamu darbu noziedzīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanas novēršanā.

LETA jau ziņoja, ka FKTK šogad starptautiskam ASV bāzētam uzņēmumam "Navigant Consulting Inc" pasūtījusi izstrādāt Latvijas kredītiestāžu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas atbilstības pārbaudes metodoloģiju.

FKTK skaidroja, ka šādu neatkarīgo ekspertu piesaiste Latvijas kredītiestāžu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas atbilstības pārbaudes apjoma un metodoloģijas izstrādei ir ierasta attīstīto valstu prakse, tāpēc to savā darbā iekļauj arī FKTK. Turklāt šim uzdevumam pieaicināta starptautiski atzīta, pieredzējusi un kompetenta ASV kompānija, kas apkalpojusi arī ASV lielākās finanšu institūcijas. Šis pasūtījums ir daļa no FKTK ierastā darba, kurā komisija seko līdzi ne tikai Eiropas labākajai pieredzei, bet vēlas stiprināt sadarbību arī ar ASV, jo ar fragmentāru un pastarpinātu komunikāciju, kāda bijusi līdz šim, nav iespējams pietiekami efektīvi pārstāvēt Latvijas intereses tik nozīmīgā tirgū kā ASV, iepriekš informēja FKTK.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti