Panorāma

Atbalsta I. Bičkoviča kandidatūru

Panorāma

«Prāta vētrai» jauns albums

Deputāta priekšlikums paredz vēl dārgākus ātros kredītus

Zaķa priekšlikums paredz vēl dārgākus ātros kredītus

Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kuru Saeimā patlaban izskata, lai ierobežotu ātro kredītu procentu likmes, kas aizņēmējus dzen parādu jūgā, deputāts Dzintars Zaķis („Vienotība”) iesniedzis priekšlikumu, kura rezultāts izrādās pretējs. Aizņēmums, kas ilgāks par nedēļu-pusotru, saskaņā ar viņa piedāvāto izmaksātu vēl dārgāk nekā pašlaik.

Trešdien parlamenta Tautsaimniecības komisijā likumprojektu paredzēts apspriest trešajā - pēdējā lasījumā.

Otrajā lasījumā atbalstītās izmaiņas nebanku kredītdevēju ierobežošanai paredz, ka kredīta kopējās izmaksas patērētājam nedrīkstēs pārsniegt 0,25% dienā no kredīta pamatsummas.

Zaķis likumprojekta trešajā lasījumā tā vietā piedāvā noteikt procentu trepi - pirmajās septiņās dienās procenti nedrīkstētu pārsniegt 0,75%, no astotās līdz 14 dienai - 0,5%, bet 0,25% likmes griestus piemērotu tikai no 15 aizņēmuma dienas.

Rīgas Ekonomikas augstskolā veiktie aprēķini liecina, ka tādējādi garāku termiņu gadījumā kredītu izmaksu griesti pārsniegtu ne tikai Saeimā jau atbalstīto robežu, bet pat šobrīd tirgū piedāvāto.

Zilā līkne [trešā tabula] parāda kā pieaug kredīta izmaksas 30 dienās, ja piemēro Saeimas iecerētos ierobežojumus. Dzintara Zaķa piedāvājuma izmaksas raksturo zaļā līkne. Pārējās parāda nebanku kreditētāju pašreizējo piedāvājumu. Tās salīdzinot,  redzams, ka līdz septiņām dienām „4finance” gadījumā un līdz 10 dienām „viasms.lv” gadījumā Zaķa piedāvājums ir lētāks par kredītdevēju, taču dārgāks par Saeimā atbalstīto. Taču pēc tam deputāta piedāvātais variants pārsniedz visus pārējos.

Rezultātā, piemēram, 200 eiro kredīts, kas ņemts uz 30 dienām Saeimā jau atbalstītā varianta gadījumā aizņēmējam izmaksātu 15 eiro, kreditētāju piedāvājuma gadījumā 20, bet deputāta piedāvātā varianta gadījumā - 25 eiro.

Iepazīstināts ar aprēķiniem, Zaķis sākumā jautājumus par dārgāku piedāvājumu noraida. „Tā nav. Nepareizs aprēķins. Paldies!” teica Zaķis.

Sarunas gaitā viņš gan pieļauj, ka, pirmajās dienās piemērojot paaugstinātās likmes, garākiem termiņiem kopējās izmaksas tiešām var izrādīties lielākas, tomēr uzsver, ka viņa priekšlikuma būtība bijusi atbalstīt tos kredītņēmēju, kas vēlas aizņemties uz pēc iespējas īsāku termiņu. Pēc jaunajiem ierobežojumiem kreditētāji tādus kredītus vienkārši nedošot, jo viņiem tas nebūs izdevīgi. „Cilvēks, kuram, piemēram, priekšnieks pateiks: „Ziniet, alga būs pēc nedēļas!”. Bet ēst pa to nedēļu gribēsies,” ideju pamato Zaķis.

Ja pārmetumi par to, ka šādi zaudēs kredītņēmēji, kas aizņemas uz ilgāku laiku, izrādīšoties pamatoti, Zaķis esot gatavs labot situāciju. Piemēram, nosakot, ka 30 dienu aizņēmuma gadījumā pirmajās dienās procenti nevarēs būt paaugstināti vai arī pēc tam tiem jābūt zemākiem. „Es nojaušu vai, pareizāk sakot, zinu, ka mēs nonāksim pie kompromisa. Mēs komisijā nonāksim pie kompromisa. Bet nav loģikas, ka cilvēkam dos kredītus tikai uz mēnesi un vairāk,” saka Zaķis. Vaicāts, vai ir iespējamas pārmaiņas šajā priekšlikumā, viņš atbild apstiprinoši. „Protams, protams. Runāsim, meklēsim. Viss ir, kā saka, procesā. Tad, kad būs gala lēmums, tad arī varēs analizēt,” norāda Zaķis.

Jau līdz šim diskusijas par nebanku kredītdevēju ierobežošanu gan nav bijušas vieglas - no likumprojekta pirmā lasījuma pagājis gads. Diskutabli priekšlikumi tā izskatīšanu varētu tikai vēl vairāk paildzināt un šī iemesla dēļ piesardzīgs savās prognozēs par likumprojekta pabeigšanu ir arī Tautsaimniecības komisijas vadītājs Romāns Naudiņš (Nacionālā apvienība).

„Jūs redzat, ka ir iesniegts ļoti daudz priekšlikumu un jāsaka, ka deputāti, lai dažkārt bremzētu likumprojekta tālāku pieņemšanu, iesniedz ļoti daudz priekšlikumu. Tas nav labi,” saka Naudiņš. Viņš gan neņemas spriest, vai tas ir noticis arī šoreiz. „Grūti pateikt. Varbūt deputāti patiešām ir snieguši šos priekšlikumus no labas gribas. Varbūt nē. To jau tad rītdien komisijas sēdē attiecīgi no debatēm mēs varēsim spriest,” pauž Tautsaimniecības komisijas vadītājs.

Naudiņš izteica cerību, ka virzība būs gana strauja, lai Saeimas sēdē likumu galīgajā lasījumā varētu pieņemt jau nākamās nedēļas plenārsēdē.

Bez procentu griestiem izmaiņas paredz arī aizliegumu kredītus izsniegt naktīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti