«Youtube» videoblogeri lūdz ziedot naudu kvalitatīvāka satura radīšanai; daļa patērētāju nemierā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Videoblogeri “Youtube” bieži stāsta par to, ka Latvijā nevar nopelnīt iztiku, filmējot video – auditorija ir maza, un tā ir grūti sasniedzama. Tomēr daži “youtuberi” ir atraduši veidu, kā nopelnīt. Viņi saviem skatītajiem lūdz ziedot naudu, tā paužot atbalstu kvalitatīvākiem video un plašākam saturam.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Latvijā “youtuberus” aizvien vairāk sāk skatīties bērni, jaunieši un arī pieauguši cilvēki. Arī Jānis ir viens no tiem. Jānim ir 12 gadi, viņš ir aktīvs latviešu “youtuberu” skatītājs. Viņš skatās spēļu video tiešraides un reizēm arī blogus par jaunākajām datorspēlēm. Jānis ir novērojis, ka aizvien biežāk video tiešraidēs skatītājiem tiek lūgts ziedot naudu.

“Ir latviešu “youtuberi”, kuriem, piemēram, ir četri abonenti, bet viņi liek “Donation goal” un pēc tam prasa: “Ziedojiet, ziedojiet”. Bet “Fun Face TV” taisa tiešraides un neprasa [ziedojumus]. Viņi saka, ka nevajag tik daudz, lai netērē naudu, bet tas, kurš visvairāk prasa ziedojumus ir “Uldons TV”,“ savus novērojumus stāsta Jānis.

Ņemot vērā, ka Latvijā ar “youtube” karjeru nopelnīt nevar, tam tiek izmantots ziedojumu vākšanas princips.

Sistēma ir vienkārša, skatītājs neatkarīgi no vecuma jebkurā brīdī tiešraides laikā var sūtīt ziedojumus savam iemīļotajam kanālam. To var darīt neskaitāmas reizes un ziedot tik daudz naudas, cik vēlas. Ziedotāji ar naudu parasti neskopojas.

“Tiešraide gāja kaut kādas 50 minūtes, un viņam saziedoja kaut kādus 1000 eiro pa tām 50 minūtēm. Ziedoja pa 100, pa 200, pa 150, pa tādām summām. Neziedoja pa mazām summām,” stāsta Jānis.

Kad “Uldons TV” saņēma ziedojumus lielās summās, “Youtube” pasaulē izcēlās liela drāma.

Daudzi uzskatīja, ka tādā veidā tiek izkrāpta nauda. Pats Uldis Ozols nevarēja atrast laiku intervijai un arī atteicās no telefonsarunas, taču “youtubers”, kurš vēlējās palikt anonīms, uzsver – sūdzība ar “fotošopu” bijusi safabricēta un naudas krāpšana neesot notikusi. Savukārt vietnē “sūdzības.lv” vēl joprojām atrodas kādas mātes vēstule, kurā viņa sūdzas par to, ka šāda veida ziedošana ir atklāta naudas izkrāpšana.

Viņas 11 gadus dēls ar telefona palīdzību Uldim Ozolam jeb “Uldons TV” saziedoja 78 euro. Māte ir vērsusies dažādās institūcijās, taču rezultāta nekāda.

“Draugiem.lv” runasvīrs Jānis Palkavnieks uzskata, ka to par naudas izkrāpšanu nevar nosaukt.

“Visās baznīcās cilvēki iet un ziedo naudu tikai par to, ka tur kancelē ir uzkāpis kāds onkulis un stāsta kaut ko. Ar ko ''jūtūbers'' atšķiras no baznīckunga? Neredzu “baigāko” atšķirību. Principā viņi ir viena aroda meistari,” norāda Palkavnieks.

Viņš atbalsta “youtuberus”, kuri aktīvi strādā pie tā, lai radītu kvalitatīvu saturu jauniešiem. Viņš uzskata, ka šādai naudas pelnīšanai nosaukums nav īsti piemērots. Lai nerastos pārpratumi, viņš min citu piemēru, kā šādu naudas pelnīšanas veidu saukt. “Es izvēlētos citu formu, kā skatīšanās maksa. Es domāju, ka forma “ziedojums” ir izvēlēta tāpēc, lai kaut kādā veidā netiktu nomaksāti nodokļi,” min Palkavnieks.

Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska skaidro, ka tāda veida ziedošana ir pašu bērnu, jauniešu un vecāku atbildība.

Tāda veida ziedojumu vākšanā viņa neredz krāpšanu, jo naudas ziedošana notiek brīvprātīgi. Nenotiek ne draudēšana, ne piespiešana. Arī uz ziņojumu līniju neviens sūdzējies nav.

Anonīmais “Youtube” kanāla īpašnieks stāsta, ka ziedojumu vākšana pašā vietnē ir atļauta, bet Latvija vēl nav tikusi tik tālu, lai pieņemtu regulējums attiecībā uz “Youtube”.

“Pašai “Youtube” platformai ir iespēja atļaut tādu ziedošanas sistēmu, bet mums Latvijā tas nedarbojas. Ir tur savādāki veidi, izmantojot starppakalpojumus. Negribu baigi iedziļināties,” saka Katkovska.

Daudzi uzrunātie “youtuberi” atteicās vai ignorēja uzaicinājumu stāstīt par šo pelnīšanas veidu, jo, visticamāk, baidās. Arī “youtuberis”, kurš vēlējās palikt anonīms, ļoti ilgi domāja, vai grib par to stāstīt. Likuma pārkāpumus gan neredz neviena puse, taču jāatzīst, ka “youtuberu” loks kļūst aizvien lielāks un šāda ziedojumu vākšanas sistēma turpinās pastāvēt tik ilgi, cik būs pieprasījums. Vecākiem jāpārrunā ar saviem bērniem, kam tērēt naudu. Ja nauda tiek noziedota bez vecāku atļaujas, to var prasīt atpakaļ un “youtuberi” parasti neatsaka palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti