VVD: «Preiļu siera» avārijas situācijas izraisa zivju bojāeju Feimankas upē

Trešdien, 18.jūlijā, Valsts vides dienesta (VVD) Daugavpils reģionālā vides pārvalde (RVP) saņēmusi iedzīvotāju sūdzības par Feimankas upē atrastām beigtām zivīm, par ko, visticamāk, ir atbildīga AS "Preiļu siers", informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.

Pēc sūdzību saņemšanas Daugavpils RVP inspektori veica un joprojām turpina upes apsekošanu un beigto zivju uzskaiti posmā no Ančkinu ciema Vārkavas novadā Vārkavas pagastā līdz Renģertova ciemam Līvānu novada Sutru pagastā. Bukleviča norādīja, ka masveida zivju bojāeja nav konstatēta.

VVD pieļauj, ka, visticamāk, piesārņojumu Feimankas upē varēja izraisīt īslaicīga neattīrītu notekūdeņu noplūde no AS "Preiļu siers" ražotnes Preiļu pilsētā, jo uzņēmuma ražošanas procesā otrdienas naktī, 17.jūlijā, bija notikusi avārija. Radītā piesārņojuma apjoms šobrīd tiek precizēts. Piesārņojums, pārvietojoties pa Feimankas upi, lokalizējās upes seklākajās vietās un ir izraisījis lokālu zivju bojāeju. Situāciju esot pasliktinājusi arī augstā gaisa temperatūra.

Bukleviča apgalvoja, ka šobrīd uzņēmums strādā pie avārijas situācijas novēršanas, un tā darbības rezultātā radušies notekūdeņi tiekot uzkrāti ražotnes teritorijā esošajos betonētajos dūņu laukos. Uzņēmumam ir jāveic monitorings notekūdeņu attīrīšanas iekārtas izplūdes vietā Preiļupītē, kā arī jānodrošina citi preventīvie pasākumi, lai nepieļautu kaitējumu videi.

"Preiļu siers" valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts aģentūrai LETA noliedza, ka piesārņojums Freimankas upē būtu radies uzņēmuma saimnieciskās darbības rezultātā. "Mēs, pirmkārt, neatrodamies Feimankas upes krastā un, ja VVD spēj atrast tikai vienu uzņēmumu, ko pārbaudīt, lai tā būtu. Taču mums ar to nav nekāda sakara," sacīja Šņepsts.

Viņš pieļāva, ka zivis Freimankas upē gājušas bojā kritiski zemā ūdens līmeņa dēļ. "Skaidrs, ka zivju koncentrācija nav mainījusies, ir mainījies ūdens daudzums. Zinot to, cik vakar bija karsts - +30 grādi, zivis varēja iet bojā arī tamdēļ," sacīja Šņepsts.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste aģentūrai LETA, komentējot "Preiļu siers" apgalvojumus, teica - patlaban lieta ir izskatīšanā. "Šobrīd lietvedība ir uzsākta, uzņēmumam tiek dots uzdevums sniegt paskaidrojumus. Tad, kad paskaidrojumi būs saņemti, varēs precīzi apgalvot, vai "Preiļu siers" ir vainojams upes piesārņojumā vai nav," viņa sacīja.

Uz jautājumu, vai VVD ir prasījis paskaidrojumu citiem uzņēmumiem, kuri attiecīgajā apkaimē nodarbojas ar saimniecisko darbību, Bukleviča atbildēja noliedzoši. "Manā rīcībā patlaban nav informācijas par to, ka citu uzņēmumu saimnieciskās darbība šajā saistībā tiek analizēta," viņa sacīja.

Daugavpils RVP sākusi administratīvā pārkāpuma lietvedību pret "Preiļu sieru" saistībā ar VVD neinformēšanu par radušos avārijas situāciju. VVD veiks arī zivju resursiem nodarītā zaudējuma aprēķinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti