Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Vakcinēšanās iespējas svētku laikā

Aicina padomāt par drošību uguņošanas laikā

VUGD un mediķi aicina domāt par drošību jaungada uguņošanas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) un mediķi ik gadu atgādina par drošību, kas jāievēro svētku uguņošanas laikā. Gadu mija nereti ir ļoti darbīgs laika periods mikroķirurgiem. Iemesls – dažādas petaržu radītās traumas.  Salīdzinot ar grieztiem vai zāģētiem ievainojumiem, kur ķirurgiem jāsavieno kopā divas ķermeņa daļas, petaržu traumās vairs nav ko rekonstruēt. Var tikai saglābt to, kas ir palicis pāri pēc sprādziena. Kā pasargāt sevi no traumām svētku laikā? 

Lai gan situācija pēdējo desmit gadu laikā ir krietni uzlabojusies, ārsti ar bažām gaida Jaungada nakti. Tā kā šogad izpaliks oficiālas uguņošanas, visticamāk, daudz vairāk cilvēku mēģinās svētku salūtu sarīkot paši saviem spēkiem.

Mikroķirurģijas centra ārsts Jānis Bendiks sacīja: “Tiešais trāpījums no jaudīgas raķetes ir kā kara ievainojums. Tā ir sprāgstoša, augstas enerģijas trauma. Plaši bojājumi, norauti pirksti, traumētas acis, visa veida apdegumi un citi bojājumi.” 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi pērn Jaungada naktī slimnīcā nogādājuši divus cilvēkus, kas cietuši no pirotehnikas. Vēl gadu iepriekš deviņus, tajā skaitā septiņus gadus jaunu  zēnu, kurš guva plēstas brūces plaukstā, mēģinot palaist raķeti, turot to rokā.

“Visbiežākā problēma ir, ka raķešu palaišanas iekārta nokrīt. Raķetes pārvietojas nevis gaisā, kur tām jābūt, bet horizontāli. Ja pieaugušiem cilvēkiem cieš kājas, kas ir nepatīkami, bet ārstējami, tad maziem bērniem un dzīvniekiem cieš acis un dzīvībai svarīgi orgāni,” norādīja Bendiks. 

Jārēķinās, ka gūstot traumas no pirotehnikas, sekas būs jūtamas visu atlikušo mūžu.

Bendiks skaidroja: “Traumas, kas ir no sprādziena, faktiski nav rekonstruējamas, salīdzinot ar grieztiem vai zāģētiem ievainojumiem, kur ir divas daļas, kuras ķirurgi tehniski var savienot. Šeit atlikušās daļas vairs nav. Var tikai saglābt to, kas ir palicis.” 

VUGD atgādina, ka, neuzmanīgi rīkojoties ar pirotehniku, varam apdraudēt ne vien sevi, bet arī citus. Iepriekšējā gadu mijā ugunsdzēsējiem bijuši 18 izsaukumi, kas saistīti ar uguņošanu. Ja tomēr esat nolēmuši rīkot svētku salūtu, vispirms ir jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju. Jāatceras, ka nedrīkst šaut zem vadiem vai zariem un ēku tuvumā. 

“Ir jāizvēlas brīva vieta, jābūt piemērotiem laika apstākļiem, lai to varētu darīt. Ja būs stiprs vējš vai citi nelabvēlīgi laikapstākļi, tad vajadzētu atteikties no salūta. Vajadzētu parūpēties, lai cilvēki, kas nāks vērot šo pasākumu, būtu drošā attālumā, lai vēja plūsma nenestu viņu virzienā ne dūmus, ne liesmas, ne dzirksteles, kas nāk no pirotehnikas izstrādājumiem,” atzīmēja  VUGD pārstāve Agrita Vītola.

Vienlaikus Bendiks uzsvēra: “Tam cilvēkam, kurš uzņemsies atbildību par salūtu, jaunais gads ir jāsagaida skaidrā, tādā pašā kondīcijā, kā būtu jābrauc ar automobili. Vislielākās problēmas rodas no neuzmanīgas rīcības alkohola reibumā, jo tad roku koordinācijas nav, laika izjūta pazūd, parādās vieglprātība.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti