Ārpus Rīgas

"Neatkarīgās Tukuma ziņas" galvenā redaktore par uzņēmēju paveikto gada laikā

Ārpus Rīgas

''Bauskas dzīve'' žurnāliste Antra Ērgle par sūdzībām cilvēktiesību tiesā

VUGD pārbaudes atklāj ugunsdrošības pārkāpumus Rēzeknē un novadā

VUGD pārbaudes atklāj ugunsdrošības pārkāpumus Rēzeknē un novadā

Pēc šogad jūnijā Londonā notikušā traģiskā ugunsgrēka daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā, un, ņemot vērā, ka Latvijā liela daļa ugunsgrēku izceļas tieši daudzdzīvokļu mājās, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests izlases kārtībā pārbaudīja 1000 šādu māju visā valstī. Rēzeknē un Rēzeknes novadā pārbaudes atklāja aizkrautus evakuācijas ceļus, nepārbaudītas elektroinstalācijas un citus pārkāpumus, kas var novest pie traģiskām sekām.

Latgales reģiona brigādes Rēzeknes daļas ugunsdzēsēji apsekoja vairākas daudzstāvu dzīvojamās mājas gan Rēzeknes novadā, gan pilsētā.

“Inspektori pārbaudījuši 15 daudzstāvu dzīvojamās mājas tai skaitā Rēzeknē, Rēzeknes un Viļānu novadā,” atklāj inspektors Oļegs Poskrjobiševs, uzsverot, ka pārbaužu rezultātā atklātie pārkāpumi māju koplietošanas telpās ir jānovērš māju apsaimniekotājam.

“Nav veikta elektroinstalācijas pārbaudes koplietošanas telpās koridoros, pagrabstāvā. Iedzīvotāji nav informēti par rīcību ugunsgrēka gadījumā, par jaunas instrukcijas izstrādi tieši daudzstāvu dzīvojamajās mājās. Daudziem bija tā, ka evakuācijas ceļos atradās dažādi priekšmeti, piemēram, koridorā krēsli, velosipēds,” tā Oļegs Poskrjobiševs.

Pašvaldības uzņēmuma "Rēzeknes namsaimnieks", kas Rēzeknē apsaimnieko lielāko daļu daudzstāvu māju pilsētā, namu pārzinis Vadims Povlovskis, izrādot pārbaudāmās 9 stāvu mājas Atmodas ielā pagrabu, uzsver, ka uzņēmums, lai nerastos ugunsbīstama situācija pagrabtelpās, lai tur nekrātos dažādi atkritumi, divas reizes gadā izved sakrājušās tur drazas un seko arī māju bēniņu stāvoklim. Taču ugunsdzēsēju veiktajās pārbaudēs atklājušies citi nepadarīti darbi.

“Viena no tādām vietām, kas tika norādītas, tas ir caurumi, kur caur sienu iet komunikācijas. Tās bija ar vati aizbāztas, bet laika gaitā tas viss ir nedaudz izbiris, un tagad tas tika norādīts, ar attiecīgajiem materiāliem mēs to visu aiztaisīsim,” stāstīja Pavlovskis.

Padomju laikos celtajās mājās ir nolietojušās ne tikai ārsienas vai pamati, bet arī mājas elektrosistēma. Tāpēc ugunsdzēsēji uzsver - lai neradītu ugunsbīstamu situāciju, esot pēdējais laiks šīs sistēmas atjaunot.

“Rēzeknes namsaimnieka” vadītājs Vjačeslavs Spičs  stāstīja, ka “ugunsdrošības noteikumi prasa reizi 10 gados veikt izolācijas pretestības mērījumus, jāizmanto termokameru, lai saprastu kāda temperatūra ir uz kontaktiem, lai nav pārslodzes”.

“Ir mājas, kur mēs jau pilnīgi nomainījām elektroinstalāciju, un pakāpeniski mēs to darām. Viss atkarīgs no finansējuma, ko mājas var mums izdalīt,” pauda Spičs.

Taču pārbaudes parādīja, ka arī paši iedzīvotāji ne īpaši rūpējas par savu un sava īpašuma drošību.

Izrādījās arī, ka vairāk nekā puse no pārbaudīto māju iedzīvotājiem neko nezina par pastāvošo dzīvojamās mājas ugunsdrošības instrukciju un ugunsdrošības noteikumu prasības pat neuztver nopietni, par ko liecina daudzviet par noliktavām pārvērstie dzīvokļu balkoni un lodžijas. Notiekot arī nelikumīga pieslēgšanās mājas kopējai elektrības sistēmai.

“Mums ir zādzības gadījumi, ko mēs paši konstatējam, koridorā vads un es jau izmantoju koplietošanas elektrību. Drošinātāju vietā liek paštaisītus drošinātājus,” atklāja Vjačeslavs Spičs, uzsverot, ka nelegālie pieslēgumi nopietni apdraud gan cilvēkus, gan viņu īpašumus.

Lai iedzīvotājiem kļūtu pieejamāka informācija par ugunsdrošību savā mājā, šā gada oktobrī un novembrī māju, ko apsaimnieko pašvaldības uzņēmums "Rēzeknes namsaimnieks", iedzīvotāji saņems ugunsdrošības instrukciju kopā ar rēķinu. Tā būs uzdrukāta rēķina otrajā pusē.

Drīzumā, lai uzlabotu ugunsdrošību valsts dzīvojamajā sektorā stāsies spēkā norma, kas liek dzīvokļu īpašniekiem likvidēt ventilācijas šahtās ievadītos virtuves gaisa nosūcējus, bet ar 2020.gadu kļūs obligāta dūmu detektoru uzstādīšanu gan dzīvokļos, gan privātmājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti